Rozdział 4 - Tryb przelewania środków na sfinansowanie inwestycji z kredytów budżetowych oraz tryb akumulacji amortyzacji i innych środków własnych. - Zasady finansowania przez banki specjalne inwestycji scentralizowanych limitowych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-6.67

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1953 r.

IV.

Tryb przelewania środków na sfinansowanie inwestycji z kredytów budżetowych oraz tryb akumulacji amortyzacji i innych środków własnych.

§  25.
Organy finansowe otwierają dysponentom głównym kredyty budżetowe na inwestycje w trybie określonym w odrębnych przepisach.
§  26.
Odrębne przepisy ustalą formę i sposób prowadzenia ewidencji zatwierdzonych rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji oraz uruchomionych limitów finansowania dla lub przez dysponentów głównych i dysponentów drugiego stopnia.
§  27.
W granicach otwartych kredytów budżetowych organy finansowe przelewają z właściwych budżetów środki pieniężne na rachunki operacyjne banków specjalnych w Narodowym Banku Polskim.
§  28.
Minister Finansów ustali w odniesieniu do części amortyzacji środków trwałych przeznaczonej na finansowanie inwestycji tryb akumulacji, tryb odprowadzania na dochód budżetów nadwyżek, tryb rozliczeń z tytułu akumulacji za rok bieżący oraz za lata ubiegłe, jak również tryb udzielania przez banki specjalne kredytów krótkoterminowych (antycypacyjnych) na poczet przyszłej akumulacji amortyzacji.
§  29.
1.
Środki na sfinansowanie inwestycji pochodzące z innych środków własnych inwestorzy przekazują do łącznej wysokości kwot akumulacji określonej w rocznym planie pokrycia finansowego inwestycji w miarę ich wygospodarowania - na swe rachunki akumulacji środków własnych we właściwych oddziałach banków specjalnych.
2.
Środki, o których mowa w ust. 1, przekraczające wysokość kwot akumulacji, określone w rocznym planie pokrycia finansowego inwestycji, inwestorzy przekazują na rachunki akumulacji pozaplanowej. O powyższej akumulacji banki zawiadamiają dysponentów nadrzędnych.
§  30.
Środki pochodzące z pożyczek udzielonych z funduszów inwestycyjnych central spółdzielni i spółdzielczo-państwowych centrale te przekazują na rachunki inwestorów bezpośrednich w bankach specjalnych za pośrednictwem związków branżowych lub oddziałów. Spółdzielnie nie zrzeszone w centralach przekazują powyższe środki do banków specjalnych na rachunki własne lub na rachunki podległych im jednostek będących inwestorami bezpośrednimi.
§  31.
1.
Na sfinansowanie inwestycji jednostek organizacyjnych spółdzielczych banki specjalne przyznają kredyty tym jednostkom do wysokości wynikającej z zatwierdzonych rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji.
2.
Minister Finansów ureguluje tryb udzielania i spłaty kredytów bankowych.
§  32.
Dla każdego inwestora bezpośredniego banki specjalne otwierają w terytorialnie właściwym oddziale odrębny rachunek inwestycyjny, na którym księgowane są uruchomione limity finansowania, akumulacja środków i wypłaty środków inwestycyjnych.
§  33.
Banki specjalne dokonują wypłat do wysokości faktycznie zakumulowanych środków własnych i określonej w uruchomionym limicie finansowania kwoty kredytu budżetowego (bankowego). Przekroczenie tych granic finansowania dopuszczalne jest jedynie w przypadku udzielania kredytu krótkoterminowego na podstawie zarządzenia przewidzianego w § 28.
§  34.
Termin wykorzystania środków na inwestycje (limity finansowania) upływa z dniem 31 grudnia danego roku.
§  35.
Zasady i tryb dokonywania rozliczeń środków finansowych przeznaczonych na inwestycje oraz zakres, rodzaj i terminy odpowiedniej sprawozdawczości uregulują odrębne przepisy.