Oddział A - Stosunki między inwestorem a przedsiębiorstwem budowlano-montażowym. - Zasady finansowania inwestycji limitowych i działalności przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego przez banki specjalne.

Monitor Polski

M.P.1952.A-6.60

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lutego 1952 r.

A.

Stosunki między inwestorem a przedsiębiorstwem budowlano-montażowym.

§  57.
1.
Roboty inwestycyjne wykonywane systemem zleconym banki specjalne finansują na podstawie umów, zawartych pomiędzy inwestorem (zleceniodawcą) a przedsiębiorstwem budowlano-montażowym (wykonawcą).
2.
Zakazuje się wykonawcom rozpoczynania robót przed przyjęciem przez bank umowy do finansowania.
§  58.
Zleceniodawca sprawuje kontrolę i nadzór techniczny nad wykonaniem ilościowym i jakością robót, zgodnie z projektem technicznym i kosztorysem, przeprowadza protokolarnie odbiór robót oraz rozliczenie z wykonawcą. Zleceniodawca obowiązany jest terminowo dostarczać wykonawcy zatwierdzoną dokumentację techniczną, maszyny i urządzenia wymagające montażu oraz zabezpieczać środki finansowe na pokrywanie bieżących należności wykonawcy.
§  59.
Wykonawca ponosi wobec zleceniodawcy odpowiedzialność za wykonanie robót zgodnie z umową i dokumentacją techniczną oraz za terminowość wykonania. Generalny wykonawca ponosi wobec zleceniodawcy odpowiedzialność za roboty wykonywane zarówno przez siebie samego jak i wykonywane przez podwykonawców.
§  60.
Zleceniodawca i wykonawca są obowiązani ustalić w umowie zadanie obniżenia kosztu (oszczędność w zakresie projektowania) na poszczególnych obiektach.
§  61.
1.
Na sfinansowanie niezbędnych zapasów materiałów budowlanych podstawowych zleceniodawcy udzielają wykonawcom zaliczek ze swych środków inwestycyjnych.
2.
Wysokość i sposób umarzania zaliczek określają odrębne przepisy, wydane przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów.
§  62.
Wykonawcy rozliczają się fakturami przejściowymi, opartymi na tabelach scalonych elementów budowy i procentowym ustaleniu zaawansowania robót. Faktury te wykonawcy są obowiązani sporządzać w odstępach dwutygodniowych. Na podstawie powyższych faktur banki specjalne opłacają należności przedsiębiorstw do wysokości 95% sumy kosztorysowej.
§  63.
Rozliczenia za roboty zaawansowane powyżej 95% są dokonywane na podstawie faktur końcowych, opartych na pomiarach robót i na cenach kosztorysowych.
§  64.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Minister Finansów określi terminy i tryb wprowadzenia w życie rozliczeń za roboty budowlano-montażowe miesięcznymi fakturami, opartymi o akty odbioru, sporządzane na podstawie pomiaru wykonanych elementów konstrukcyjnych lub ich części.
§  65.
1.
Inwestor jest obowiązany przedstawić finansującemu oddziałowi banku specjalnego do kontroli umowę z wykonawcą celem ustalenia przez bank, czy:
a)
objęty umową zakres robót znajduje się w zatwierdzonym tytule inwestycyjnym,
b)
suma rocznej umowy nie przekracza rocznej sumy przewidzianej na te roboty w tytule inwestycyjnym,
c)
inwestycja objęta umową posiada zatwierdzony projekt wstępny i odpowiedni kosztorys,
d)
umowa zgodna jest z obowiązującymi przepisami, regulującymi zasady zawierania umów,
e)
w umowie zawarte zostały postanowienia ustalające zadanie obniżenia kosztu,
f)
umowa zawiera prawidłowe postanowienia co do wysokości zaliczki materiałowej dla wykonawcy i warunki jej spłaty oraz
g)
umowa zawarta jest z zachowaniem przepisów o generalnym wykonawcy.
2.
Wraz z umową inwestor powinien przedstawić w banku zlecenie przelania zaliczki materiałowej na rachunek wykonawcy. Bez tego zlecenia bank nie potwierdza umowy i zawiadamia o tym wykonawcę.
§  66.
1.
Umowy nie odpowiadające warunkom § 65 ust. 1 lit. a, c, g nie mogą być przedmiotem finansowania przez banki specjalne. Brak dokumentów, o których mowa w § 65 ust. 1 lit. c, nie stanowi przeszkody dla przyjęcia umowy do finansowania w przypadkach określonych w § 46 ust. 1 pkt 1 lit. c.
2.
W przypadku uchybień w zakresie przepisów § 65 ust. 1 lit. b, d, e, f lub innych naruszeń przepisów o umowach banki specjalne nie wstrzymują finansowania, lecz wzywają zleceniodawcę do usunięcia braku w terminie nie dłuższym niż 15 dni. Po bezskutecznym upływie tego terminu bank wstrzymuje finansowanie, o czym zawiadamia inwestora, wykonawcę i inwestora naczelnego. Wznowienie finansowania następuje po usunięciu braków i naruszeń oraz przedłożeniu bankowi prawidłowej umowy.
§  67.
Przyjęcie umowy do finansowania banki specjalne stwierdzają odpowiednią adnotacją na umowie. Przyjęcie umowy do finansowania nie stanowi gwarancji banku w odniesieniu do regularnego i całkowitego opłacania faktur wykonawców. Roboty objęte umowami nie przyjętymi przez bank do finansowania nie mogą być przez wykonawcę realizowane ani też nie będą finansowane.
§  68.
Jeżeli wykonawca (przedsiębiorstwo budowlano-montażowe lub samodzielny oddział wykonawstwa inwestycyjnego) korzysta w trakcie wykonywania robót z usług zleceniodawcy (transport, tymczasowe budynki itp.), wówczas wartość tych usług strony rozliczają między sobą raz na miesiąc według planowanych kosztów własnych zleceniodawcy, nie drożej jednak od cen rynkowych. Rozliczenia te następują w formie faktur wystawionych przez zleceniodawcę.