Rozdział 4 - Tryb przelewania środków na sfinansowanie inwestycji z dotacji budżetowych oraz akumulacji amortyzacji i innych środków własnych. - Zasady finansowania inwestycji limitowych i działalności przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego przez banki specjalne.

Monitor Polski

M.P.1952.A-6.60

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lutego 1952 r.

IV.

Tryb przelewania środków na sfinansowanie inwestycji z dotacji budżetowych oraz akumulacji amortyzacji i innych środków własnych.

§  24.
Organy finansowe otwierają dysponentom głównym kredyty budżetowe na inwestycje na podstawie kwartalnych planów pokrycia finansowego inwestycji w trybie określonym w odrębnych przepisach.
§  25.
W granicach otwartych kredytów budżetowych organy finansowe przelewają z właściwych budżetów środki pieniężne na rachunki operacyjne banków specjalnych w Narodowym Banku Polskim. Dokonanie przez właściwy organ finansowy przelewu środków budżetowych jest warunkiem finansowania przez banki specjalne inwestycji objętych danym budżetem.
§  26.
Środki na sfinansowanie inwestycji (pochodzące z amortyzacji przeznaczonej na inwestycje) jednostki działające na zasadach rozrachunku gospodarczego przekazują do 22 dnia każdego miesiąca do właściwych oddziałów banków specjalnych. Wysokość raty miesięcznej wynosi 1/3 kwoty zaplanowanej na dany kwartał. Przelew powyższy dokonywany jest równocześnie z przelewem na rachunki kapitalnych remontów pozostałej części amortyzacji, przeznaczonej na te cele.
§  27.
Miesięczne raty odprowadzanej amortyzacji mają charakter zaliczkowy i rozliczane są przez jednostki akumulujące na podstawie kwartalnych zamknięć rachunkowych.
§  28.
Minister Finansów ustali tryb akumulacji amortyzacji na rachunkach indywidualnych oraz na rachunkach scentralizowanej amortyzacji, tryb odprowadzania nadwyżek amortyzacji na dochód budżetów, tryb rozliczeń z tytułu akumulacji amortyzacji za rok bieżący oraz za lata ubiegłe.
§  29.
Banki specjalne są zobowiązane do kontrolowania terminowości i kompletności akumulacji amortyzacji. W przypadkach stwierdzenia uchybień w tym zakresie banki specjalne żądają od banków finansujących eksploatację przedsiębiorstw przymusowego odprowadzenia zapadłych płatności, zawiadamiając o tym wystąpieniu władzę nadrzędną przedsiębiorstwa.
§  30.
1.
Banki specjalne są upoważnione do udzielania kredytów krótkoterminowych na poczet zaplanowanej na dany rok akumulacji amortyzacji indywidualnej, jeżeli potrzeby finansowe wynikające z postępu realizacji rzeczowej inwestycji przekraczają kwotę rocznego kredytu budżetowego na inwestycje i efektywnie zakumulowane - nie niższe jednak od zaplanowanych - środki, pochodzące z pozostałych źródeł sfinansowania.
2.
Kredyty na poczet akumulacji rat amortyzacji, płatnych w przyszłych kwartałach danego roku, wymagają gwarancji władzy, która zatwierdza indywidualne plany pokrycia finansowego inwestycji.
3.
Wynikające z tytułu kredytu zobowiązanie wobec banku powinien inwestor uwzględnić w następnych kwartalnych planach pokrycia finansowego inwestycji.
§  31.
Kredyty określone w § 30 nie będą udzielane w przypadkach stwierdzonej przez bank niegospodarności inwestora.
§  32.
1.
Środki na sfinansowanie inwestycji pochodzące z innych środków własnych, z wyłączeniem pochodzących z mobilizacji zasobów wewnętrznych zysku na wykonawstwie systemem gospodarczym oraz zysku na zakładach pomocniczych przedsiębiorstw w budowie, inwestorzy przekazują zgodnie z kwartalnym planem pokrycia finansowego inwestycji, w miarę ich wygospodarowywania - na ich rachunki akumulacji środków własnych do właściwych oddziałów banków specjalnych.
2.
Wpłaty środków własnych podlegają kontroli na podstawie składanych bankom specjalnym kwartalnych sprawozdań inwestorów.
§  33.
Inwestorzy obowiązani są zgłaszać finansującym ich bankom specjalnym w terminach ustalonych w odrębnych przepisach wycenione zestawienie wykonanych świadczeń w naturze. Na podstawie powyższych zestawień banki specjalne zaksięgują wartość wykonanych świadczeń jako akumulację środków własnych i jako wypłaty.
§  34.
Środki pochodzące z pożyczek z funduszów inwestycyjnych central spółdzielczych i spółdzielczo-państwowych centrale te przekazują na rachunki inwestorów bezpośrednich w bankach specjalnych, zgodnie z kwartalnymi planami pokrycia finansowego inwestycji, za pośrednictwem związków branżowych (oddziałów). Analogicznie postępują spółdzielnie nie zrzeszone w centralach.
§  35.
1.
Na pokrycie niedoborów środków na sfinansowanie inwestycji limitowych jednostek organizacyjnych spółdzielczych banki specjalne przyznają kredyty tym jednostkom w wysokości wynikającej z zatwierdzonych rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji. Środki z tych kredytów uruchamiane są po dopełnieniu przez inwestora warunków kredytu w wysokości ustalonej w kwartalnych planach.
2.
Minister Finansów ureguluje tryb udzielania i spłaty kredytów bankowych. Na pokrycie wypłaconych kredytów bankowych banki specjalne mogą korzystać z kredytu refinansowego w Narodowym Banku Polskim.
3.
Minister Finansów może ustalać ulgowe warunki finansowania dla niektórych kategorii jednostek organizacyjnych spółdzielczych.
§  36.
Kredyty bankowe na inwestycje wykonywane przez spółdzielnie produkcyjne przyznawane są przez banki specjalne jednorazowo na cały rok.
§  37.
Na pokrycie finansowe inwestycji inwestorów należących do gospodarki drobnotowarowej banki specjalne udzielają kredytów bankowych indywidualnym inwestorom w ramach limitów kredytowych, otwartych jednorazowo na cały rok dla jednostek posiadających odpowiednie tytuły inwestycyjne.
§  38.
1.
Kredyty bankowe na inwestycje nie wymagają zabezpieczenia hipotecznego, a udzielane są przez banki specjalne za uprzednim złożeniem przez kredytobiorcę skryptu dłużnego.
2.
Za terminową spłatę odsetek i rat amortyzacyjnych kredytów bankowych, udzielonych jednostkom objętym uchwałą Nr 44 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie zatwierdzenia wytycznych gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych spółdzielczości (Monitor Polski Nr A-9, poz. 139) odpowiada solidarnie właściwy fundusz inwestycyjny.
§  39.
1.
Zmiany w kwartalnych i rocznych planach pokrycia finansowego inwestycji przeprowadzane są drogą przesłania bankom specjalnym przez władzę zatwierdzającą dany plan zawiadomień o zmianach w tych planach.
2.
W zawiadomieniach tych powinny być podane zmniejszenia i zwiększenia zmienionych pozycji planu oraz aktualne stany wszystkich pozycji planu i po uwzględnieniu zmian.
§  40.
Dla każdego inwestora bezpośredniego banki specjalne otwierają w terytorialnie właściwym oddziale odrębny rachunek inwestycyjny, na którym księgowane są uruchomione limity finansowania, akumulacja środków i wypłaty środków inwestycyjnych.
§  41.
Banki specjalne dokonują wypłat jedynie w ramach aktualnych limitów finansowania, określonych kwotami uruchomionych kredytów budżetowych (kredytów bankowych) i efektywnie zakumulowanych. środków, pochodzących z pozostałych źródeł finansowania. Banki specjalne nie zarachowują bieżących wypłat na poszczególne źródła pokrycia finansowego.
§  42.
Termin wykorzystania środków inwestycyjnych (limitów finansowania) upływa z dniem 31 grudnia danego roku.
§  43.
Ostatecznego rozliczenia wypłat i ich zarachowania na poszczególne źródła pokrycia finansowego inwestycji dokonują banki specjalne jednorazowo przy zamknięciu roku operacyjnego, zaliczając poszczególne środki na pokrycie dokonanych wypłat według następującej kolejności:
a)
środki własne inwestorów (inne),
b)
amortyzacja indywidualna inwestorów,
c)
amortyzacja scentralizowana,
d)
środki z kredytu budżetowego (bankowego).
§  44.
1.
Nadwyżki przekazanych do banków specjalnych środków budżetowych (§ 25) ponad kwoty podlegające pokryciu z kredytów budżetowych (§ 41) podlegają w końcu roku zwrotowi do właściwego budżetu.
2.
Odpowiednie nadwyżki jednostek budżetowych i gospodarczych, należących do systemu budżetowego, pochodzące z pozostałych źródeł sfinansowania (§ 43), podlegają w końcu roku odprowadzeniu na dochód właściwego budżetu.
3.
Przepis ust. 2 nie ma zastosowania do znajdujących się w dyspozycji tych jednostek sum, pochodzących z ofiar pieniężnych społeczeństwa.
§  45.
Szczegółowy tryb rozliczeń środków oraz zakres, rodzaj i terminy odpowiedniej sprawozdawczości banków specjalnych zostaną uregulowane odrębnym zarządzeniem.