Dział 4 - Budownictwo mieszkaniowe. - Zasady finansowania inwestycji i remontów w jednostkach państwowych w 1972 r.

Monitor Polski

M.P.1972.23.132

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1976 r.

Dział  IV.

Budownictwo mieszkaniowe.

§  30.
1.
Zakładowe budownictwo mieszkaniowe jest finansowane ze środków i na zasadach ustalonych w uchwale dla inwestycji branżowych lub dla polegających na budownictwie inwestycji jednostek i zakładów budżetowych.
2.
Zakładowe budownictwo mieszkaniowe wydziela się w odrębne zadania inwestycyjne.
§  31.
1.
Budownictwo mieszkaniowe rad narodowych, łącznie z budownictwem dla zakładów pracy, finansowane jest z kredytu bankowego, podlegającego spłacie bezpośrednio po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji. Umowę o kredyt zawiera bank z prezydium właściwej rady narodowej lub z jednostką wskazaną przez to prezydium; kredyt ten do upływu terminu przewidzianego w umowie na rozliczenie inwestycji jest bezprocentowy.
2.
Kredyt udzielony przez bank na budownictwo, o którym mowa w ust. 1, podlega spłacie ze środków miejskich (powiatowych) funduszów mieszkaniowych bezpośrednio po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji. Bank może sprolongować spłatę kredytu na okres do jednego roku w razie przejściowego braku środków właściwego funduszu mieszkaniowego.
3.
Zasady rozliczeń między zakładami pracy a prezydiami rad narodowych z tytułu budownictwa mieszkaniowego rad narodowych dla zakładów pracy regulują przepisy w sprawie zasad realizacji i finansowania uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego.
4.
Do budownictwa mieszkaniowego mają zastosowanie przepisy § 10.
§  32.
Określone odrębnymi przepisami zadania realizowane z miejskich (powiatowych) funduszów mieszkaniowych związane z budownictwem mieszkaniowym (wykup terenów pod przyszłe budownictwo, ich uzbrojenie itp.) finansowane są ze środków miejskich (powiatowych) funduszów mieszkaniowych przelewanych na rachunki inwestorów. Banki mogą na te cele udzielać dysponentom funduszów kredytu antycypacyjnego na okres do 1 roku.
§  33.
Budownictwo mieszkaniowe podejmowane przez zakłady pracy na podstawie przepisów w sprawie rozwoju zakładowego budownictwa mieszkaniowego, realizowanego systemem gospodarczym, podlega sfinansowaniu ze środków zakładowych funduszów mieszkaniowych. Bank w razie braku środków zakładowego funduszu mieszkaniowego może udzielić zakładowi pracy kredytu na okres do 5 lat, spłacanego z przyszłych wpływów tego funduszu.
§  34.
1.
Amortyzacja zakładowych budynków mieszkalnych jest obliczana i przekazywana według zasad określonych dla amortyzacji środków trwałych produkcyjnych.
2.
Remonty kapitalne zakładowych budynków mieszkalnych podlegają sfinansowaniu ze środków i na zasadach przewidzianych dla finansowania remontów kapitalnych środków trwałych produkcyjnych.