Rozdział 1 - Inwestycje branżowe. - Zasady finansowania inwestycji i remontów w jednostkach państwowych w 1972 r.

Monitor Polski

M.P.1972.23.132

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1976 r.

Rozdział  1

Inwestycje branżowe.

§  5.
1.
Inwestycje branżowe są finansowane z kredytu bankowego albo ze środków funduszów inwestycyjnych zjednoczeń.
2.
Ze środków funduszu inwestycyjnego zjednoczeń przelewanych na rachunki inwestorów są finansowane inwestycje polegające na:
1)
badaniach i robotach geologiczno-poszukiwawczych oraz rozpoznawczych,
2)
nabyciu nie związanych z budownictwem:
a)
maszyn i urządzeń oraz ich montażu,
b)
środków transportowych,
3)
nabyciu od innych użytkowników wszelkich środków trwałych,
4)
budownictwie obiektów o nieprodukcyjnym charakterze (obiekty mające na celu ochronę powietrza i wód, inwestycje polegające na budowie obiektów administracyjnych i socjalnych, obiekty do celów badawczych itp.).
3.
Inwestycje nie wymienione w ust. 2 podlegają w całości finansowaniu z kredytu bankowego.
4.
Minister Finansów może rozszerzyć zakres finansowania inwestycji z funduszów inwestycyjnych zjednoczeń lub z kredytu bankowego.
§  6.
Przyjmując do finansowania inwestycję podlegającą finansowaniu z kredytu bankowego, bank zawiera ze zjednoczeniem umowę o kredyt. Określoną w umowie kwotę kredytu, ustaloną według planowego kosztu inwestycji, bank stawia jednorazowo do dyspozycji kredytobiorcy.
§  7. 4
Wysokość oprocentowania kredytów bankowych określają odrębne przepisy. Odsetki od kredytów za okres realizacji inwestycji i za okres spłaty kredytu spłaca się bieżąco obciążając koszty eksploatacji. W przedsiębiorstwach w budowie odsetki od kredytów za okres realizacji inwestycji podlegają jednorazowej spłacie przy rozliczaniu inwestycji, jako koszty przyszłych okresów.
§  8. 5
Kredyty zaciągnięte na inwestycje branżowe nie wymienione w § 9 podlegają w całości spłacie z funduszów inwestycyjnych zjednoczeń w okresie nie dłuższym niż 5 lat po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji.
§  9. 6
1.
Kredyty na produkcyjne inwestycje branżowe, powodujące przyrost zysku, realizowane przez przedsiębiorstwa przemysłowe i budowlano-montażowe objęte planowaniem centralnym, podlegają w całości lub w części spłacie ze środków uzyskanych przez inwestora w toku eksploatacji inwestycji, tj. z amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uzyskanych w wyniku oddania inwestycji do eksploatacji, oraz z przyrostu zysku przedsiębiorstwa.
2.
Minister Finansów określi szczegółowe zasady spłaty kredytu z amortyzacji i zysku oraz uprawnienia banku przy ustalaniu warunków spłaty kredytu.
3.
Minister Finansów może rozciągnąć na przedsiębiorstwa nie określone w ust. 1 zasady spłaty kredytów ze środków finansowych osiąganych z eksploatacji obiektów uzyskanych w wyniku inwestycji.
§  10.
1.
Wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjnego, polegającego na budownictwie inwestycyjnym, mogą być przyznane nagrody za prawidłowe i terminowe wykonanie inwestycji oraz za przyspieszenie terminu przekazania inwestycji do eksploatacji i osiągnięcie zdolności produkcyjnej.
2.
Wysokość i zasady przyznawania nagród określą odrębne przepisy.
§  11.
1.
Planowy koszt inwestycji polegającej na budownictwie może być w roku realizacji inwestycji zmieniony w trybie określonym odrębnymi przepisami. Jednostki uprawnione do zmiany kosztu planowego dokonują tej zmiany po zasięgnięciu opinii banku co do ekonomicznych skutków przekroczenia kosztu inwestycji.
2.
Zwiększenie planowego kosztu inwestycji dokonane w toku jej realizacji podlega sfinansowaniu z tych samych źródeł, z których jest finansowana inwestycja.
3.
Planowy koszt inwestycji ulega korekcie w razie urzędowej zmiany cen i norm kosztorysowych oraz w związku z dokonaniem świadczeń na rzecz wykonawców inwestycji za skrócenie cyklu budowy i wypłatą nagród, o których mowa w § 10. Korekty dokonuje inwestor.
§  12.
1.
Fundusz inwestycyjny zjednoczenia tworzy się:
1)
z amortyzacji środków trwałych przedsiębiorstw po potrąceniu tej części amortyzacji, która w myśl dalszych przepisów pozostaje do dyspozycji przedsiębiorstw,
2)
z części zysku przedsiębiorstw przekazywanej do zjednoczenia,
3)
z całości amortyzacji środków trwałych centrali zjednoczenia.

Jeżeli środki z tych źródeł okażą się niewystarczające, fundusz inwestycyjny zjednoczenia może być zasilony ze środków budżetowych.

2.
Przedsiębiorstwa przekazują amortyzację za miesiąc bieżący na fundusz inwestycyjny zjednoczenia w terminie do dnia 15 każdego miesiąca.
3.
Zasady przeznaczania zysku na fundusz inwestycyjny zjednoczenia określają przepisy normujące gospodarkę finansową przedsiębiorstw i zjednoczeń.
4.
Jeżeli amortyzacja zgromadzona na funduszu inwestycyjnym zjednoczenia przekracza w okresie kolejnych 5 lat zapotrzebowanie środków na cele związane z finansowaniem inwestycji branżowych i na spłatę kredytu w części obciążającej zjednoczenie, Minister Finansów może wyrazić zgodę na przeznaczenie jej na pokrycie niedoborów funduszów inwestycyjnych innych zjednoczeń właściwego resortu lub w porozumieniu z właściwym ministrem przejąć nadwyżkę na rzecz budżetu centralnego.
§  13.
1.
Przepisy § 6-12 mają odpowiednie zastosowanie do kombinatów, z tym że kombinat:
1)
jest dysponentem środków funduszu inwestycyjnego przeznaczonych na finansowanie inwestycji branżowych,
2)
zawiera z bankiem umowy o kredyt na inwestycje branżowe,
3)
spłaca kredyty zaciągnięte na inwestycje branżowe z funduszu inwestycyjnego lub z łącznego zysku kombinatu według zasad określonych w § 8 i 9,
4)
może otrzymać dotację z funduszu inwestycyjnego zjednoczenia na własny fundusz inwestycyjny, a zjednoczenie może przejąć na własny fundusz inwestycyjny nadwyżki amortyzacji kombinatu.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się również do wielkich przedsiębiorstw objętych wykazem ustalonym przez Radę Ministrów.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 333 z dnia 23 grudnia 1972 r. (M.P.72.57.305) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1973 r.
5 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 333 z dnia 23 grudnia 1972 r. (M.P.72.57.305) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1973 r.
6 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 333 z dnia 23 grudnia 1972 r. (M.P.72.57.305) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1973 r.