Rozdział 6 - Finansowanie nakładów na opracowanie dokumentacji inwestycyjnej i innych nakładów poprzedzających realizację inwestycji. - Zasady finansowania inwestycji i kapitalnych remontów organizacji spółdzielczych.

Monitor Polski

M.P.1970.2.12

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1970 r.

VI.

Finansowanie nakładów na opracowanie dokumentacji inwestycyjnej i innych nakładów poprzedzających realizację inwestycji.

§  31.
1.
Koszty dokumentacji dla przyszłych inwestycji branżowych podlegają finansowaniu z przyznanego przez bank kredytu na ten cel.
2.
Kredyt wraz z oprocentowaniem podlega rozliczeniu w ciężar kredytów inwestycyjnych z chwilą przyjęcia przez bank finansowania inwestycji, dla której była przeznaczona dokumentacja.
3.
Kredyt nie rozliczony w ciągu 2 lat od daty zakończenia prac nad dokumentacją podlega spłacie z funduszu inwestycji branżowych.
4.
Koszty dokumentacji dla przyszłych inwestycji spółdzielni pokrywane są z funduszu inwestycyjno-remontowego lub ze środków obrotowych. Wydatki na dokumentację, pokryte ze środków obrotowych, podlegają refundacji ze środków funduszu inwestycyjno-remontowego z chwilą przystąpienia do realizacji inwestycji.
5.
Koszty dokumentacji, bez względu na źródła ich sfinansowania, nie wykorzystane w ciągu 2 lat od daty jej zakończenia, podlegają spisaniu w ciężar wyników działalności eksploatacyjnej.
§  32.
Przepisy § 31 stosuje się również do finansowania innych kosztów związanych z przygotowaniem inwestycji do realizacji, a w szczególności do kosztów:
1)
badań geologicznych i geodezyjnych oraz ekspertyz i studiów związanych z opracowaniem dokumentacji,
2)
nabycia licencji i patentów dla projektowanej inwestycji,
3)
pozyskania terenów pod przyszłą zabudowę.
§  33.
1.
Organizacje spółdzielcze nie mogą udzielać i przyjmować bez zezwolenia (którego tryb uzyskiwania określą odrębne przepisy wydane przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych) zleceń na opracowanie dokumentacji indywidualnej dla obiektów lub fragmentów obiektów, dla których opracowano dokumentację typową.
2.
Do pracowników spółdzielczych biur projektowych i służb inwestycyjnych nie przestrzegających przepisu ust. 1 powinny być obowiązkowo stosowane sankcje w postaci pozbawienia premii.
§  34.
1.
Organizacje spółdzielcze realizujące roboty w zakresie inwestycji i remontów kapitalnych przez własne jednostki wykonawstwa robót budowlano-montażowych finansują wstępne koszty robót ze swoich środków obrotowych.
2.
Refundacja środków obrotowych ze środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji i remontów kapitalnych, o ile inne przepisy nie stanowią inaczej, następuje:
1)
w odniesieniu do robót budowlano-montażowych - na zasadach ogólnych obowiązujących dla rozliczeń za roboty budowlano-montażowe, z tym że rozliczeniami mogą być objęte zakresy robót, dla których ustalono ceny jednostkowe,
2)
w odniesieniu do innych robót i usług - według cen wynikających z obowiązujących cenników lub też według kosztów własnych z doliczeniem 5% zysku, nie wyżej jednak niż według cen wynikających z obowiązujących cenników.
3.
Odstępowanie przez organizacje spółdzielcze wyrobów własnej produkcji z przeznaczeniem dla działalności inwestycyjnej lub remontowej następuje według obowiązujących cen zbytu.
§  35.
Wynagrodzenia za roboty i usługi wykonane na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło przez osoby fizyczne nie będące podatnikami podatku obrotowego lub dochodowego, o ile dotyczą inwestycji i kapitalnych remontów organizacji spółdzielczych, obciążają fundusze płac tych jednostek.
§  36.
1.
Nakłady związane z przemieszczeniem środków trwałych między jednostkami gospodarki uspołecznionej pokrywane są ze środków inwestycyjnych. Nakłady te mogą być realizowane poza rozmiarami nakładów określonych w narodowym planie gospodarczym. Na te nakłady banki mogą udzielać organizacjom spółdzielczym kredytów na zasadach określonych w §§ 15 i 24, płatnych z przyszłych wpływów funduszów przeznaczonych na cele inwestycyjne.
2.
Ust. 1 stosuje się również do przemieszczenia między wykonawcami prac badawczo-rozwojowych a innymi jednostkami gospodarki uspołecznionej przedmiotów o charakterze środków trwałych, pierwotnie nabytych lub wytworzonych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki.
§  37.
Wszelkie rozliczenia dotyczące inwestycji, odsetki karne pobierane przez bank, jak też odszkodowania płacone i uzyskane przez inwestora z tytułu wadliwego wykonania umów o dostawy, roboty i usługi, podlegają ewidencjonowaniu na bankowym rachunku finansowania inwestycji (rachunku kredytu bankowego).