Rozdział 3 - Finansowanie inwestycji spółdzielni i kapitalnych remontów. - Zasady finansowania inwestycji i kapitalnych remontów organizacji spółdzielczych.

Monitor Polski

M.P.1970.2.12

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1970 r.

III.

Finansowanie inwestycji spółdzielni i kapitalnych remontów.

§  25.
1.
Inwestycje spółdzielni i kapitalne remonty finansowane są z funduszów inwestycyjno-remontowych.
2.
Fundusz inwestycyjno-remontowy tworzy się z:
1)
części odpisów amortyzacyjnych określonych na poziomie niezbędnym do realizacji remontów kapitalnych zgodnie z potrzebami wynikającymi z programów remontów planowo-zapobiegawczych,
2)
części zysku pomniejszonego o podatek dochodowy, ustalonej w odpowiednim procencie w zależności od wartości posiadanych środków trwałych i od stopnia ich umorzenia,
3)
różnicy między dochodami a kosztami likwidacji środków trwałych,
4)
odszkodowań ubezpieczeniowych uzyskanych za szkody w środkach trwałych,
5)
oprocentowania środków funduszu inwestycyjno-remontowego.
3.
Normy odpisów amortyzacyjnych oraz procentowe wskaźniki w stosunku do wartości środków trwałych i ich umorzeń, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, określone będą dla centralnych związków spółdzielczych w trybie § 14 ust. 4.
4.
W oparciu o wskaźniki, o których mowa w ust. 3, centralny związek spółdzielczy określi dla poszczególnych związków, a związki (jednostki równorzędne) dla spółdzielni, normy odpisów z zysku pomniejszonego o podatek dochodowy na fundusz inwestycyjno-remontowy w procencie zysku planowanego, wynikającego z narodowego planu gospodarczego i budżetu.
§  26.
1.
Organizacja spółdzielcza zobowiązana jest przedłożyć bankowi plan akumulacji i przeznaczenia środków funduszu inwestycyjno-remontowego. Plan ten stanowi część składową planu techniczno-ekonomicznego (gospodarczo-finansowego) organizacji spółdzielczej.
2.
O przeznaczeniu środków funduszu inwestycyjno-remontowego na cele inwestycyjne lub remontowe decyduje zainteresowana organizacja spółdzielcza.
3.
W toku realizacji planów organizacja spółdzielcza uprawniona jest do podjęcia inwestycji polegającej na wymianie środka trwałego zamiast kapitalnego remontu i odwrotnie, w zależności od wyniku rachunku opłacalności.
§  27.
1.
Organizacje spółdzielcze mogą dokonywać nakładów na inwestycje i kapitalne remonty w granicach środków będących do ich dyspozycji.
2.
W uzasadnionych wypadkach bank może udzielić organizacji spółdzielczej krótkoterminowego kredytu spłacanego z funduszu inwestycyjno-remontowego. Ogólne rozmiary kredytu określają plany kredytowe.
3.
Organizacjom spółdzielczym nie wolno angażować się w nakłady nie mające pokrycia w funduszu inwestycyjno-remontowym i przyznanym przez bank kredycie. Nakłady takie podlegają w tym wypadku sfinansowaniu ze środków obrotowych, a jeśli w terminie przewidzianym na opracowanie rocznego sprawozdania finansowego nie zostaną zrefundowane ze środków inwestycyjnych - podlegają pokryciu z zysku pomniejszonego o podatek dochodowy.
4.
Banki sprawują ogólną kontrolę nad prawidłowością gospodarowania środkami funduszów inwestycyjno-remontowych. Banki mogą żądać usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości pod sankcją odmowy udzielenia kredytu, stosowania wyższego oprocentowania bądź też innych środków oddziaływania przewidzianych w odrębnych przepisach.