Rozdział 6 - Przepisy dotyczące finansowania niektórych nakładów. - Zasady finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych.

Monitor Polski

M.P.1969.32.237

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1971 r.

VI.

Przepisy dotyczące finansowania niektórych nakładów.

§  51. 36
1.
Przedsiębiorstwa prowadzące działalność eksploatacyjną, realizujące roboty w zakresie inwestycji przez własne brygady robocze, finansują wstępnie koszty robót ze swoich środków obrotowych.
2.
Refundacja środków obrotowych ze środków przeznaczanych na finansowanie inwestycji, o ile inne przepisy nie stanowią inaczej, następuje:
1)
w odniesieniu do robót budowlano-montażowych - na zasadach ogólnych, obowiązujących dla rozliczeń za roboty budowlano-montażowe, z tym że rozliczeniami mogą być objęte zakresy robót, dla których ustalono ceny jednostkowe,
2)
w odniesieniu do innych robót i usług - według cen wynikających z obowiązujących cenników lub też według kosztów własnych z doliczeniem planowej stawki zysku, nie wyżej jednak niż według cen wynikających z obowiązujących cenników.
3.
Odstępowanie przez przedsiębiorstwa wyrobów własnej produkcji dla działalności inwestycyjnej następuje według obowiązujących cen zbytu.
§  52. 37
1.
Wynagrodzenia za roboty i usługi wykonane na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło przez osoby fizyczne nie będące podatnikami podatku obrotowego lub dochodowego, o ile dotyczą inwestycji w jednostkach działających według zasad rozrachunku gospodarczego, w tym również w przedsiębiorstwach w budowie, obciążają fundusz płac tych jednostek.
2.
Przepis ust. 1 ma zastosowanie również do robót i usług dotyczących remontów finansowanych z funduszów inwestycyjno-remontowych.
§  53.
1.
Banki finansują koszty utrzymania przedsiębiorstw w budowie i zarządów inwestycji nieprodukcyjnych na podstawie preliminarzy kosztów utrzymania. Ze środków określonych preliminarzami przedsiębiorstwa w budowie finansują utrzymanie urządzeń socjalno-bytowych (gospodarka pozaoperacyjna) na zasadach określonych obowiązującymi przepisami.
2.
Również na podstawie preliminarzy banki finansują koszty rozruchu nowych zakładów i wydziałów oraz wydatki związane ze szkoleniem załogi w zakresie niezbędnym do uruchomienia produkcji z upływem planowego terminu oddania inwestycji do użytku. Określone w preliminarzach koszty powinny mieścić się w granicach nakładów ustalonych na ten cel w dokumentacji inwestycji, a ponadto wydatki osobowe - w granicach funduszu płac przydzielonego danej jednostce w trybie rozdziału zadań i środków narodowego planu gospodarczego.
§  54.
1.
Nakłady związane z przemieszczeniem środków trwałych między jednostkami gospodarki uspołecznionej pokrywane są ze środków inwestycyjnych. Nakłady te mogą być realizowane poza rozmiarami nakładów określonych w narodowym planie gospodarczym. Banki mogą na nakłady te udzielać przedsiębiorstwom kredytów na okres do 5 lat, płatnych z przyszłych wpływów funduszów przeznaczonych na cele inwestycyjne.
2.
Ust. 1 stosuje się również do przemieszczenia między wykonawcami prac badawczo-rozwojowych a innymi jednostkami gospodarki uspołecznionej przedmiotów o charakterze środków trwałych, pierwotnie nabytych lub wytworzonych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki.
§  55.
Wszelkie rozliczenia dotyczące inwestycji, odsetki karne pobierane przez bank, jak też kary i odszkodowania płacone i uzyskane przez inwestora z tytułu wadliwego wykonania umów o dostawy, roboty i usługi podlegają ewidencjonowaniu na bankowym rachunku finansowania inwestycji (rachunku kredytu bankowego).
§  56. 38
Finansowanie inwestycji i remontów jednostek bazy naukowo-badawczej i rozwojowej działających w formie zakładów budżetowych lub na zasadach rozrachunku gospodarczego - z wyjątkiem biur projektów - regulują przepisy dotyczące zasad gospodarki finansowej tych jednostek.
§  57.
Minister Finansów określi zasady finansowania własnych inwestycji banków państwowych oraz instytucji ubezpieczeniowych.
§  58.
1.
Polegające na budownictwie inwestycje organizacji społecznych, politycznych i zawodowych finansowane będą z kredytu bankowego udzielanego na zasadach analogicznych, jak dla budownictwa jednostek budżetowych. Środki na spłatę kredytu organizacja gromadzi na bankowym rachunku finansowania inwestycji. Bank jest upoważniony do wstrzymania wypłat z kredytu w wypadku, gdy wypłaty przekroczą sumę wniesionych przez daną organizację środków. Premie dla służby inwestycyjnej za prawidłową i rytmiczną realizację inwestycji mogą być wypłacane przez organizacje społeczne, polityczne i zawodowe ze środków własnych tych organizacji na zasadach określonych w § 36.
2. 39
Organizacje społeczne, polityczne i zawodowe finansują inwestycje polegające na zakupach gotowych dóbr inwestycyjnych i remonty bezpośrednio ze środków objętych ich planami finansowymi.
36 § 51 zmieniony przez § 1 pkt 22 uchwały nr 179 z dnia 9 listopada 1970 r. (M.P.70.40.296) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1971 r.
37 § 52 zmieniony przez § 1 pkt 23 uchwały nr 179 z dnia 9 listopada 1970 r. (M.P.70.40.296) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1971 r.
38 § 56 zmieniony przez § 1 pkt 16 uchwały nr 179 z dnia 9 listopada 1970 r. (M.P.70.40.296) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1971 r.
39 § 58 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 16 uchwały nr 179 z dnia 9 listopada 1970 r. (M.P.70.40.296) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1971 r.