Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Zasady finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych.

Monitor Polski

M.P.1965.61.318

Akt utracił moc
Wersja od: 22 listopada 1965 r.

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Jednostki państwowe mogą podejmować działalność inwestycyjną tylko na zasadach określonych w przepisach o planowaniu gospodarczym i w oparciu o wieloletnie i roczne plany inwestycyjne.
2.
Jednostki bezpośrednio inwestujące są odpowiedzialne za ekonomiczne wykorzystanie posiadanych środków trwałych i utrzymanie ich w należytym stanie technicznym.
3.
Jednostki państwowe, podejmujące budowę nowych obiektów i urządzeń, i nadzorujące je organy są odpowiedzialne za uprzednie stwierdzenie niemożności uzyskania zamierzonych efektów w drodze rekonstrukcji istniejących urządzeń lub w drodze innych przedsięwzięć techniczno-organizacyjnych bądź za stwierdzenie - na podstawie rachunku ekonomicznego - że dokonanie rekonstrukcji jest niecelowe.
4.
Jednostki inwestujące i nadzorujące je organy obowiązane są przestrzegać wymagań ustalonych dla projektowania, realizacji i finansowania inwestycji i są odpowiedzialne za skutki spowodowane nieprzestrzeganiem tych wymagań. Jednostki te w szczególności są odpowiedzialne za osiągnięcie w wyniku inwestycji i w granicach planowego kosztu inwestycji efektów określonych w dokumentacji inwestycji.
§  2.
1.
Inwestycje polegające na budownictwie mogą być rozpoczynane, jeżeli:
1)
inwestor posiada zatwierdzoną dokumentację inwestycji w zakresie określonym obowiązującymi przepisami, a jeżeli przepisy zezwalają na rozpoczęcie inwestycji bez pełnej dokumentacji - dopływ brakującej dokumentacji, według umowy zawartej z wykonawcą dokumentacji, jest zapewniony w terminach umożliwiających prowadzenie robót zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem budowy,
2)
została zawarta umowa o wykonanie robót przez uspołecznione przedsiębiorstwo budowlano-montażowe lub jeżeli inwestor zapewnił wykonawstwo robót sposobem gospodarczym,
3)
inwestor ma zapewnione środki na sfinansowanie inwestycji,
4)
bank przyjął inwestycję do finansowania.
2.
Polegające na budownictwie inwestycje produkcyjne mogą być rozpoczynane, jeżeli zostały spełnione wymagania określone w ust. 1, a ponadto inwestor:
1)
dokonał stwierdzenia, o którym mowa w § 1 ust. 3,
2)
posiada oświadczenia o zapewnieniu dostaw lub stwierdzoną możliwość zaopatrzenia w podstawowe maszyny i urządzenia krajowe i zagraniczne, stanowiące wyposażenie budowanego obiektu - w terminach dostosowanych do postępu realizacji inwestycji.
3.
Jeżeli dla inwestycji polegających na budownictwie określone zostały cykle budowy, inwestor powinien posiadać zobowiązanie wykonawcy lub zorganizować wykonawstwo robót sposobem gospodarczym dla zrealizowania inwestycji w terminie nie dłuższym od obowiązującego cyklu budowy.
4.
Inwestycje nie związane z budownictwem mogą być realizowane, jeżeli spełnione zostały warunki określone w ust. 1 pkt 3 i 4.
§  3.
1.
Inwestycją w rozumieniu niniejszej uchwały jest część przedsięwzięcia inwestycyjnego stanowiąca wyodrębnione w dokumentacji inwestycji zadanie inwestycyjne.
2.
Ilekroć mowa w uchwale o planowym koszcie inwestycji, należy przez to rozumieć koszt zadania inwestycyjnego określony w zestawieniu kosztów zadania inwestycyjnego, zatwierdzonym w ramach dokumentacji inwestycji, stanowiącej podstawę włączenia inwestycji do planu.
§  4.
1.
W celu przyjęcia przez bank do finansowania inwestycji polegającej na budownictwie inwestor obowiązany jest złożyć bankowi:
1)
plan rzeczowo-finansowy całości nakładów objętych zadaniem inwestycyjnym,
2)
oświadczenie o stanie posiadanej dokumentacji inwestycji,
3)
część ogólną i ekonomiczną projektu wstępnego, a gdy inwestycja ma być realizowana na podstawie jednostadiowej dokumentacji - część ogólną dokumentacji dla przedsięwzięcia inwestycyjnego,
4)
zbiorcze zestawienie kosztów dla przedsięwzięcia inwestycyjnego oraz zestawienia kosztów dla zadań inwestycyjnych planowanych do rozpoczęcia w danym roku,
5)
harmonogram realizacji inwestycji.
2.
Dla inwestycji nie związanych z budownictwem inwestycyjnym, jak również dla zadań polegających na przygotowaniu dokumentacji przyszłościowej inwestor jest obowiązany złożyć bankowi plan nakładów wraz z uzasadnieniem ich celowości; nie dotyczy to zakupów jednostek i zakładów budżetowych.
3.
Bank nie przyjmuje do finansowania inwestycji, jeśli stwierdzi, że podjęcie i planowany sposób realizacji inwestycji nie odpowiada warunkom określonym w §§ 1 i 2.
4.
O odmowie przyjęcia inwestycji do finansowania bank zawiadamia inwestora.
5.
Dokonywanie nakładów inwestycyjnych bez uprzedniego przyjęcia przez bank inwestycji do finansowania jest niedozwolone. Nakłady wbrew temu dokonane podlegają pokryciu ze środków przeznaczonych na działalność bieżącą. Nakłady te w jednostkach działających według zasad rozrachunku gospodarczego podlegają odpisaniu w ciężar strat. Bank może wyjątkowo wyrazić zgodę na pokrycie ze środków inwestycyjnych nakładów poniesionych przed przyjęciem inwestycji do finansowania, jeśli ich podjęcie było konieczne dla zapobieżenia możliwościom powstania awarii lub też w celu uniknięcia grożących szkód i strat.
§  5.
1.
Banki finansujące inwestycje kontrolują działalność inwestora, biur projektów i przedsiębiorstw budowlano-montażowych we wszystkich stadiach realizacji inwestycji.
2.
Inwestorzy są zobowiązani na żądanie banku do okazania bankom wszelkich dokumentów dotyczących realizacji inwestycji, jak też do udzielania bankowi niezbędnych wyjaśnień w toku przeprowadzanych przez bank czynności kontrolnych.
3.
Zjednoczenia i inne organizacje równorzędne obowiązane są składać w centrali banku finansującego inwestycje zjednoczeń lub przedsiębiorstw bądź w oddziale wyznaczonym przez centralę banku zatwierdzone programy rekonstrukcji branż i założenia generalne inwestycji, opracowane dla poszczególnych branż lub kierunków produkcji i usług.
§  6.
1.
Inwestor po zakończeniu zadania inwestycyjnego obowiązany jest przedłożyć nadzorującej go jednostce i bankowi rozliczenie z wykonania i oddania do użytku zdolności produkcyjnych lub usługowych bądź innych efektów, a następnie - rozliczenie z zagospodarowania oddanych do użytku zadań inwestycyjnych i osiągnięcia planowanych efektów gospodarczych.
2.
Odrębne przepisy określają formę, tryb i terminy składania wymienionych rozliczeń.
§  7.
Środki pochodzące z budżetu - przelane na rachunki finansowania inwestycji, a nie wykorzystane w okresie roku kalendarzowego - pozostają w dyspozycji właściwych jednostek na rok następny i mogą być zużyte na sfinansowanie nakładów planowych, nie zrealizowanych w roku poprzednim.