Oddział B - Finansowanie remontów i inwestycji przedsiębiorstw. 14 - Zasady finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych.

Monitor Polski

M.P.1969.32.237

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1971 r.

B.

Finansowanie remontów i inwestycji przedsiębiorstw. 14

§  26. 15
1.
Remonty podlegają finansowaniu:
1)
bezpośrednio w ciężar kosztów (wszystkie rodzaje remontów) albo
2)
częściowo z funduszu inwestycyjno-remontowego (remonty kapitalne i średnie) oraz częściowo w ciężar kosztów (pozostałe remonty).
2.
Zainteresowani ministrowie, w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Finansów, określają jednostki, w których remonty finansowane są według zasad podanych w ust. 1 pkt 1, a w których - według zasad podanych w ust. 1 pkt 2.
3.
Minister Finansów na wniosek właściwego ministra może ustalić dla przedsiębiorstw określonych branż inne zasady finansowania gospodarki remontowej i w związku z tym zmienić zasady amortyzowania majątku trwałego.
§  27. 16
1.
Inwestycje własne przedsiębiorstw podlegają finansowaniu:
1)
w jednostkach pokrywających wszelkie remonty w ciężar kosztów (§ 26 ust. 1 pkt 1) - z funduszu inwestycyjnego,
2)
w pozostałych jednostkach (§ 26 ust. 1 pkt 2) - z funduszu inwestycyjno-remontowego.
2.
Z funduszu inwestycyjnego, jak również z funduszu inwestycyjno-remontowego przedsiębiorstwa pokrywają nakłady na własne inwestycje produkcyjne, o których mowa w § 2 ust. 5. Do inwestycji tych nie ma zastosowania przepis § 3.
§  28. 17
1.
Fundusz inwestycyjny przedsiębiorstw tworzy się z odpisów zysku oraz innych środków określonych odrębnymi przepisami.
2.
Fundusz inwestycyjno-remontowy tworzy się z:
1)
odpisów z zysku przedsiębiorstw,
2)
narzutów obciążających koszty własne przedsiębiorstw, przeznaczonych na finansowanie remontów średnich i kapitalnych,
3)
innych wpływów określonych odrębnymi przepisami.
3.
Tryb dokonywania odpisów z zysku na fundusze inwestycyjne lub inwestycyjno-remontowe oraz tryb ustalania wielkości narzutów obciążających koszty własne przedsiębiorstw, a przeznaczonych na fundusze inwestycyjno-remontowe, regulują przepisy o zasadach gospodarki finansowej przedsiębiorstw.
4.
W okresie przejściowym, do czasu dokonania zmiany stawek amortyzacji środków trwałych, wszystkie przedsiębiorstwa tworzą fundusz inwestycyjno-remontowy, służący do finansowania remontów kapitalnych oraz produkcyjnych inwestycji przedsiębiorstw. Na fundusz ten przedsiębiorstwa będą przekazywać część zysku na zasadach określonych w przepisach o gospodarce finansowej przedsiębiorstw oraz część odpisów amortyzacyjnych w wysokości określonej przez zjednoczenie w ramach norm procentowych ustalonych dla zjednoczenia przez Ministra Finansów w porozumieniu z właściwym ministrem. W okresie przejściowym przeznacza się na fundusz inwestycyjno-remontowy także dochody z likwidacji produkcyjnych środków trwałych; z tego funduszu pokrywane są w tym okresie również koszty związane z likwidacją tych środków trwałych.
5.
Przepis ust. 4 nie ma zastosowania do państwowych gospodarstw rolnych. Państwowe gospodarstwa rolne, w okresie przejściowym, przeznaczają odpisy amortyzacyjne na finansowanie remontów kapitalnych, inwestycje zaś własne finansują z funduszu inwestycyjnego tworzonego według zasad określonych w odrębnych przepisach.
§  29. 18
1.
Przedsiębiorstwa są obowiązane przedłożyć bankowi plan akumulacji i przeznaczenia środków funduszów inwestycyjnych lub środków funduszów inwestycyjno-remontowych. Plan ten stanowi część składową planu techniczno-ekonomicznego przedsiębiorstwa.
2.
O przeznaczeniu środków funduszu inwestycyjno-remontowego na cele inwestycyjne lub remontowe decyduje przedsiębiorstwo. W toku realizacji planów przedsiębiorstwo jest uprawnione do podjęcia inwestycji polegającej na wymianie maszyn i urządzeń zamiast remontu w zależności od opłacalności i możliwości realizacyjnych.
§  30. 19
1.
Banki w uzasadnionych wypadkach mogą udzielać przedsiębiorstwom krótkoterminowych kredytów na czasowe zasilenie funduszów inwestycyjnych lub inwestycyjno-remontowych. Ogólne rozmiary tych kredytów określają plany kredytowe.
2.
Przedsiębiorstwa nie mogą realizować nakładów nie mających pokrycia w środkach funduszów inwestycyjnych bądź inwestycyjno-remontowych i przyznanym przez bank kredycie. Nakłady nie znajdujące pokrycia w tych środkach podlegają sfinansowaniu ze środków obrotowych i jeżeli do terminu przewidzianego na opracowanie rocznego sprawozdania finansowego nie zostaną zrefundowane ze środków tych funduszów, podlegają spisaniu w ciężar wyników finansowych przedsiębiorstwa. Niezależnie od tego przedsiębiorstwo jest zobowiązane w ciężar swoich wyników przekazać na dochód budżetu równowartość nakładów pokrytych ze środków obrotowych.
3.
Banki sprawują ogólną kontrolę nad prawidłowością gospodarowania środkami funduszów inwestycyjnych i inwestycyjno-remontowych. Banki mogą żądać usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości z zagrożeniem zastosowania sankcji odmowy udzielenia kredytu, stosowania wyższego oprocentowania albo innych środków oddziaływania przewidzianych w odrębnych przepisach.
§  31. 20
1.
Przedsiębiorstwa mogą realizować inwestycje dotyczące urządzeń z zakresu zakładowej działalności socjalnej z następujących środków:
1)
funduszu zakładowego lub innych funduszów przeznaczonych dla załogi po odliczeniu środków przeznaczonych na zakładowe fundusze mieszkaniowe,
2)
pochodzących z amortyzacji oraz likwidacji lub sprzedaży środków trwałych służących celom zakładowej działalności socjalnej;
3)
z innych środków określonych odrębnymi przepisami.
2.
Przedsiębiorstwa mogą dokonywać nakładów na inwestycje dotyczące urządzeń zakładowej działalności socjalnej tylko do wysokości posiadanych na ten cel środków. Do inwestycji tych nie ma zastosowania przepis § 3.
3.
Koszty remontów środków trwałych służących zakładowej działalności socjalnej pokrywane są z funduszu socjalnego; w uzasadnionych przypadkach banki mogą na ten cel udzielać kredytu.
4.
W okresie przejściowym (§ 28 ust. 4):
1)
odpisy amortyzacyjne środków trwałych służących celom zakładowej działalności socjalnej podlega odprowadzeniu i podziałowi według zasad dotyczących działalności podstawowej,
2)
remonty kapitalne środków trwałych służących zakładowej działalności socjalnej są finansowane z tych samych środków, z których finansuje się remonty kapitalne produkcyjnych środków trwałych.
14 Tytuł podrozdziału B zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 179 z dnia 9 listopada 1970 r. (M.P.70.40.296) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1971 r.
15 § 26 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 179 z dnia 9 listopada 1970 r. (M.P.70.40.296) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1971 r.
16 § 27 zmieniony przez § 1 pkt 9 uchwały nr 179 z dnia 9 listopada 1970 r. (M.P.70.40.296) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1971 r.
17 § 28 zmieniony przez § 1 pkt 9 uchwały nr 179 z dnia 9 listopada 1970 r. (M.P.70.40.296) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1971 r.
18 § 29 zmieniony przez § 1 pkt 9 uchwały nr 179 z dnia 9 listopada 1970 r. (M.P.70.40.296) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1971 r.
19 § 30 zmieniony przez § 1 pkt 9 uchwały nr 179 z dnia 9 listopada 1970 r. (M.P.70.40.296) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1971 r.
20 § 31 zmieniony przez § 1 pkt 9 uchwały nr 179 z dnia 9 listopada 1970 r. (M.P.70.40.296) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1971 r.