Rozdział 4 - Finansowanie nakładów na opracowanie dokumentacji inwestycji. - Zasady finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych.

Monitor Polski

M.P.1965.61.318

Akt utracił moc
Wersja od: 22 listopada 1965 r.

IV.

Finansowanie nakładów na opracowanie dokumentacji inwestycji.

§  52.
1.
Nakłady na opracowanie dokumentacji dla realizowanych inwestycji finansowane są ze źródeł właściwych dla finansowania inwestycji, dla której dokumentacja jest przeznaczona.
2.
Określone w planach inwestycyjnych (jako odrębne zadania) dla jednostek planu centralnego nakłady na opracowanie przyszłościowej dokumentacji dla inwestycji centralnych i zjednoczeń, objęte umowami o dokumentację zawartymi po 1 stycznia 1966 r., podlegają sfinansowaniu z przyznanego przez bank na ten cel kredytu bankowego. Kredyt wraz z oprocentowaniem podlega rozliczeniu z chwilą przyjęcia przez bank do finansowania inwestycji, dla której przeznaczona była dokumentacja. Rozliczenia dokonuje się w ciężar środków przydzielonych inwestorowi na sfinansowanie inwestycji.
3.
Kredytobiorca przedkłada bankowi co roku rozliczenie z zużycia kredytu.
4.
Kredyt nie rozliczony (ust. 2) w ciągu dwóch lat od daty zakończenia prac w zakresie dokumentacji inwestycji podlega spłacie z funduszu rezerwowego zjednoczenia. Bank może w uzasadnionych wypadkach termin ten przedłużyć. W wyjątkowych wypadkach zjednoczenie za zgodą centrali banku może pokryć kredyt z funduszu inwestycyjnego zjednoczenia. Pokrycie kredytu bankowego ze środków budżetowych może nastąpić w trybie przewidzianym dla uzyskania dodatkowych kredytów budżetowych.
5.
Nakłady na dokumentację dla własnych inwestycji przedsiębiorstwa pokrywają ze środków funduszów przeznaczonych na finansowanie inwestycji przedsiębiorstw, a w braku środków na rachunkach właściwych funduszów (rachunek "B" funduszu rozwoju, fundusz inwestycyjno-remontowy) przedsiębiorstwa mogą wstępnie pokrywać koszty opracowań dokumentacyjnych ze środków obrotowych. Nakłady poniesione na opracowanie dokumentacji inwestycji nie wykorzystanej w okresie lat 2 od jej zakończenia podlegają odpisaniu w ciężar strat przedsiębiorstwa.
6.
Nakłady na opracowanie dokumentacji przyszłościowej dla pozostałych inwestycji podlegają sfinansowaniu ze środków przydzielonych na wyodrębnione w planach inwestycyjnych zadania w zakresie dokumentacji przyszłościowej.
7.
Dopuszcza się finansowanie w trybie określonym w ust. 1-6 nakładów na opracowanie uproszczonego projektu organizacji robót przygotowawczych bez uprzednio zatwierdzonego projektu wstępnego przedsięwzięcia inwestycyjnego.

Finansowanie inwestycji szybko rentujących się, czynów społecznych i innych drobnych inwestycji.

§  53.
1.
Inwestycje szybko rentujące się finansowane są przez banki finansujące działalność eksploatacyjną jednostek inwestujących.
2.
Do inwestycji szybko rentujących się zalicza się inwestycje związane z realizacją postępu technicznego i ekonomicznego oraz rozwojem produkcji eksportowej lub zastępującej import, jak też inwestycje zmierzające do zwiększenia produkcji artykułów poszukiwanych na rynku lub usług dla ludności, pod warunkiem że:
1)
efekt gospodarczy inwestycji zapewnia zwrot nakładów w okresie 3 lat od daty oddania inwestycji do użytku,
2)
wartość kosztorysowa inwestycji nie przekracza 1 mln zł,
3)
realizacja inwestycji polega głównie na nabyciu maszyn i urządzeń oraz ich montażu, a wartość robót budowlanych nie przekracza 15% kosztu inwestycji,
4)
cykl realizacji nie przekracza 12 miesięcy.
3.
Obliczenie efektów (ust. 2 pkt 1) dla typowych maszyn i urządzeń, aparatury pomiarowej i badawczej, których wartość jednostkowa łącznie z ich montażem nie przekracza kwoty określonej na wniosek właściwego ministra przez Ministra Finansów, może być dokonane przez ministerstwo lub zjednoczenie w porozumieniu z centralą banku. W tych wypadkach bank nie będzie żądał od inwestorów uzasadnienia efektywności nabywanych maszyn i urządzeń.
4.
Prezes Narodowego Banku Polskiego (dyrektorzy naczelni Banku Inwestycyjnego lub Banku Rolnego) lub działający z jego upoważnienia dyrektor oddziału wojewódzkiego może wyrazić zgodę na przyjęcie do finansowania inwestycji o wartości kosztorysowej powyżej 1 mln zł lub gdy wartość robót budowlanych przekracza 15%, lecz mieści się w granicach 30% kosztu inwestycji, jak też gdy cykl realizacji przekracza 12 miesięcy, lecz nie trwa dłużej niż 18 miesięcy.
5.
Inwestycje związane z produkcją eksportową lub zastępującą import banki mogą także przyjąć do finansowania, jeśli okres zwrotu nakładów nie przekracza lat 5, pod warunkiem że celowość inwestycji i jej efektywność dewizowa została potwierdzona przez właściwą centralę handlu zagranicznego.
6.
Inwestycje, o których mowa w ust. 2-5, finansowane są ze środków własnych inwestora lub odrębnego kredytu bankowego, którego rozmiary określać będą plany kredytowe.
7.
Bank w zależności od okresu, w którym ma nastąpić zwrot nakładów (ust. 2 pkt 1), ustala termin spłaty kredytu, nie dłuższy jednak niż 3 lata, a przy kredytach związanych z produkcją eksportową lub zastępującą import - niż 5 lat.
8.
Spłata kredytu wraz z odsetkami następuje ze środków funduszu rozwoju lub funduszu inwestycyjno-remontowego.
§  54.
1.
Inwestycje podejmowane jako czyny społeczne, jak też inwestycje:
1)
z funduszów gromadzkich i ze środków mienia gromadzkiego,
2)
ze środków Społecznego Funduszu Odbudowy Kraju i Stolicy,
3)
ze środków Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku,
4)
z funduszu prewencyjnego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń,
5)
ze środków własnych warsztatów szkolnych przy szkołach zawodowych,
6)
ze środków funduszu rozwoju bazy urządzeń motoryzacyjnych

mogą być realizowane bez ograniczeń co do rozmiarów nakładów wynikających z niniejszej uchwały.

2.
Czyny społeczne mogą być podejmowane również w celu przyspieszenia realizacji zadań inwestycyjnych objętych planami inwestycyjnymi; o wartość czynów społecznych jednostki inwestujące mogą przekraczać określone dla nich w planie inwestycyjnym nakłady.
§  55.
1.
Inwestycje polegające na odpłatnym nabyciu środków trwałych od innych użytkowników gospodarki uspołecznionej mogą być podejmowane z planowych i ponadplanowych środków własnych inwestora. Przedsiębiorstwom nabywającym środki trwałe od innych jednostek gospodarki uspołecznionej, a nie posiadającym środków własnych, bank może udzielić kredytu (kredyt nie limitowany) płatnego z przyszłej akumulacji środków na rachunkach funduszów przeznaczonych na finansowanie inwestycji własnych przedsiębiorstw. Termin spłaty nie może przekraczać lat 5.
2.
Ust. 1 ma zastosowanie również do odpłatnego nabycia maszyn i urządzeń zakupionych ze środków inwestycyjnych przez innych inwestorów, lecz przez nich nie zagospodarowanych,
§  56.
Niezależnie od inwestycji wymienionych w §§ 53-55 jednostki państwowe mogą dokonywać poza nakładami przewidzianymi w ich planach rocznych drobnych nakładów określonych przez Ministra Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.