Oddział E - Budownictwo mieszkaniowe zakładów pracy. - Zasady finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych w 1961 r.

Monitor Polski

M.P.1961.11.60

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1961 r.

E.

Budownictwo mieszkaniowe zakładów pracy.

§  39.
1.
Górną granicę, do jakiej banki mogą przyjmować od przedsiębiorstw plany rzeczowo-finansowe dotyczące zakładowego budownictwa mieszkaniowego, ustali Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w ramach globalnych wielkości nakładów określonych w narodowym planie gospodarczym na inwestycje przedsiębiorstw. Podstawę do ustalenia tej granicy stanowić będą wnioski ministrów zgłoszone w toku prac nad dokonaniem szczegółowego podziału kredytów przewidzianych w budżecie na cele inwestycyjne.
2.
Plany rzeczowo-finansowe dotyczące budowy zakładowych domów mieszkalnych jednostek i zakładów budżetowych oraz zjednoczeń banki przyjmą do finansowania w ramach określonych dla tych jednostek rozmiarów nakładów na budownictwo mieszkaniowe.
3.
Ponad granice nakładów wynikające z ust. 1 i 2 banki mogą finansować nakłady związane z budownictwem mieszkaniowym przewidziane w uchwale wymienionej w § 25.
4.
Banki przyjmują do finansowania inwestycje po stwierdzeniu, że inwestor posiada pełną dokumentację projektowo-kosztorysową oraz zapewnione wykonawstwo.
5.
Inwestycje, które nie mogą być przez banki przyjęte do finansowania w roku 1961 z powodu wyczerpania granic określonych zgodnie z ust. 1, będą korzystały z pierwszeństwa w roku następnym.
6.
Koszty opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budownictwa mieszkaniowego mogą zakłady pracy pokrywać bezpośrednio z zakładowych funduszów mieszkaniowych przed złożeniem w banku planu rzeczowo-finansowego.
§  40.
1.
Budownictwo zakładowych domów mieszkalnych jest finansowane z zakładowych funduszów mieszkaniowych tworzonych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
W razie niewystarczalności funduszu na sfinansowanie zakresu rzeczowego przewidywanego do realizacji w 1961 r. bank może w wyjątkowych przypadkach, w granicach do 25% kosztów budowy, udzielić kredytu spłacanego z wpływów środków własnych przewidzianych do zakumulowania na rachunku zakładowego funduszu mieszkaniowego w roku 1962.
3.
Kredyty budżetowe na budownictwo mieszkaniowe będą otwierane na zasadach obowiązujących w zakresie kredytów na wydatki bieżące. Środki budżetowe w granicach otwartych kredytów będą przelewane na zakładowe fundusze mieszkaniowe właściwych zakładów pracy.
4.
Banki nie przyjmują przelewów środków budżetowych (ust. 3) na zakładowe fundusze mieszkaniowe, o ile nie przyjęły uprzednio do finansowania planu rzeczowo-finansowego budowy zakładowego budynku mieszkalnego, której przelew dotyczy.