§ 14. - Zasady finansowania i bankowej kontroli kapitalnych remontów przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego.

Monitor Polski

M.P.1951.A-35.444

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1953 r.
§  14.
1.
Odpowiedzialność za właściwe zakwalifikowanie poszczególnych remontów do kategorii kapitalnych remontów ponosi przedsiębiorstwo sporządzające plan rzeczowo-finansowy kapitalnych remontów oraz jednostka nadrzędna plan ten zatwierdzająca.
2.
W związku z przepisem ust. 1 na fakturach i rozliczeniach przedstawianych bankowi do zapłaty, a dotyczących remontów, przedsiębiorstwa, wymienione w § 3 ust. 1 i ust. 3 pkt 2, obowiązane są zamieszczać podpisaną przez głównego (starszego) księgowego lub osobę przez niego upoważnioną klauzulę treści następującej:

"Dotyczy remontu kapitalnego (średniego, bieżącego). Koszt remontu stanowi ..........% wartości obiektu".

Ponadto w przypadku zlecenia pokrycia faktury (rozliczenia) za remont średni lub kapitalny z rachunku kapitalnych remontów faktura (rozliczenie) powinna zawierać oświadczenie, podpisane przez głównego mechanika lub osobę do tego upoważnioną, stwierdzające, że remont kapitalny (średni) nie spowodował zmiany przeznaczenia lub modernizacji kwalifikującej remont do inwestycji. W przypadkach, gdy wartość inwentarzowa (według ceny nabycia) remontowanego obiektu znacznie odbiega od wartości takiego obiektu w okresie oddania go do remontu i wskutek tego koszt remontu kapitalnego spowodowałby przekroczenie 70% wartości obiektu, dopuszczalne jest komisyjne oszacowanie obiektu i ustalenie wartości realnej. Oszacowania dokonuje komisja powołana przez jednostkę nadrzędną. Wartość remontowanego obiektu, podana przez komisję, będzie służyła jedynie do ustalenia charakteru remontu, nie będzie jednakże wprowadzona do księgowości przedsiębiorstwa.

3.
Banki obowiązane są do badania zgodności dokonywanych wypłat z planem rzeczowo-finansowym, którego wypłaty dotyczą. Ponadto banki uprawniona są do:
1)
badania, czy zaplanowane remonty odpowiadają kryteriom wartościowym lub rzeczowym ustalonym dla kapitalnych remontów w instrukcji Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 30 powołanej w § 2 pkt 1 oraz w załącznikach nr 4 i 5 instrukcji Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 65 powołanej w § 2 pkt 2;
2)
przeprowadzenia rzeczowej kontroli wykonania planu kapitalnych remontów.

O stwierdzonych uchybieniach w toku tego rodzaju badań bądź kontroli banki obowiązane są niezwłocznie zawiadamiać swą centralę oraz jednostkę nadrzędną właściwego przedsiębiorstwa.