§ 8. - Zasady ewidencji środków trwałych i ich umorzeń w jednostkach gospodarki uspołecznionej działających według zasad rozrachunku gospodarczego.

Monitor Polski

M.P.1962.36.173

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1962 r.
§  8.
1.
Obiektem inwentarzowym w zakresie budynków są poszczególne budynki wolno stojące (stojące w pewnej odległości jeden od drugiego), a w zakresie budynków bliźniaczych, szeregowych lub innych, posiadających wspólne ściany, lecz wyraźnie różniących się konstrukcyjnie, wysokością lub wiekiem – odpowiednie części takich budynków ograniczone płaszczyznami pionowymi wraz z instalacjami i urządzeniami wewnętrznej siei elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, sygnalizacyjnej, centralnego ogrzewania i innymi urządzeniami (bez urządzeń dźwigowych oraz kotłów centralnego ogrzewania).
2.
Obiektem inwentarzowym w zakresie budowli jest każda odrębna budowa, np. bunkier, wieża nadszybowa, otwór wiertniczy itp. W zakresie tzw. budowli rozciągłych obiektem inwentarzowym jest określony odcinek takiej budowli (drogi, rurociągu, linii telekomunikacyjnej) bądź odpowiadający istniejącemu podziałowi administracyjnemu lub eksploatacyjnemu (np. odcinek drogowy), bądź charakteryzujący się odmienną konstrukcją lub innymi cechami technicznymi. W zakresie rurociągów i przewodów odrębnym obiektem może być np. zespół odcinków o jednakowych przekrojach, wykonanych z jednakowego materiału, o jednakowym przeznaczeniu.
3.
Obiektem inwentarzowym w zakresie maszyn, urządzeń i środków transportowych jest każda maszyna, urządzenie lub środek transportowy. W skład obiektu inwentarzowego w zakresie maszyn i urządzeń wchodzą również fundamenty i konstrukcje nośne (tam gdzie one występują) oraz przynależne do obiektu normalne wyposażenie.
4.
Obiektem inwentarzowym w zakresie narzędzi, przyrządów, ruchomości i wyposażenia jest każde narzędzie, przyrząd, ruchomość i wyposażenie.
5.
Obiektem inwentarzowym w zakresie pozostałych środków trwałych jest np. poszczególne zwierzę, poszczególna inwestycja w dzierżawionym lub obcym środku trwałym.
6.
Dla szczegółowego określenia obiektów inwentarzowych oraz ich granic należy kierować się ustaleniami zawartymi w instrukcjach i załącznikach do nich oraz tablicach przeceny Głównego Urzędu Statystycznego obowiązujących przy powszechnej inwentaryzacji środków trwałych i ich przecenie z ewentualnymi późniejszymi zmianami i uzupełnieniami.