§ 10. - Zasady ewidencji środków trwałych i ich umorzeń w jednostkach gospodarki uspołecznionej działających według zasad rozrachunku gospodarczego.

Monitor Polski

M.P.1962.36.173

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1962 r.
§  10.
1.
Ewidencję syntetyczną i analityczną środków trwałych przedsiębiorstwa należy prowadzić według ich wartości początkowej, skorygowanej o ewentualne zwiększenia i zmniejszenia tej wartości.
2.
Za wartość początkową nowego środka trwałego uważa się rzeczywistą cenę nabycia środka lub jego koszty wytworzenia. Za rzeczywisty koszt wytworzenia uważa się także wartość kosztorysową wytworzonych środków trwałych i inwestycji w dzierżawionych lub obcych środkach trwałych, jeżeli przepisy szczególne ustalają obowiązek ich wyceny w cenach kosztorysowych. Szczegółowe zasady ustalania wartości początkowej nowych środków trwałych określają przepisy w sprawie wyceny składników majątkowych uzyskanych w wyniku inwestycji.
3.
Wartość początkowa środka trwałego może ulec zwiększeniu na skutek inwestycji polegającej na dobudowie lub rozbudowie, modernizacji, rekonstrukcji itp. oraz zmniejszeniu na skutek częściowej likwidacji środka trwałego.
4.
Wartość początkową zakupionego używanego środka trwałego ustala się w wysokości odpowiadającej wartości początkowej tego obiektu, wykazanej w księgach dostawcy, niezależnie od ceny zakupu obiektu. W razie zakupu używanego środka trwałego od jednostki gospodarki nie uspołecznionej wartość początkową obiektu ustala się według ceny nabycia powiększonej o wartość umorzenia, ustalonego zgodnie z § 21 ust. 3.
5.
Wartość początkową środka trwałego otrzymanego nieodpłatnie ustala się według wartości początkowej obiektu, wykazanej w księgach jednostki przekazującej.
6.
Wartość początkową środka trwałego ujawnionego w czasie przeprowadzania inwentaryzacji, a nie objętego dotychczas ewidencją, ustala się na podstawie danych ewidencyjnych (dokumentów), a w razie ich braku – na podstawie odpowiednich cenników lub komisyjnego szacunku.
7.
Wartość początkową środka trwałego, przekwalifikowanego zgodnie z obowiązującymi przepisami ze środków obrotowych do środków trwałych, ustala się według wartości początkowej, w jakiej dany obiekt wykazany był w środkach obrotowych.
8.
Wartość początkową części środka trwałego, podlegającej likwidacji na skutek zmian charakteru środka, przebudowy, modernizacji itp., ustala się na podstawie danych ewidencyjnych, a w razie ich braku – na podstawie aktualnych cenników, kosztorysów, zawierających podział środka trwałego na elementy, lub na podstawie komisyjnego szacunku.
9.
Wartość początkową pojazdu samochodowego otrzymanego w wyniku remontu kapitalnego w trybie wymiany, tzn. otrzymanego w zamian za pojazd samochodowy oddany do remontu, ustala się na podstawie aktualnie obowiązujących cenników, uwzględniając markę i typ pojazdu otrzymanego.