§ 3. - Zasady działalności oraz gospodarki finansowej i planowania zakładów i przedsiębiorstw doświadczalnych.

Monitor Polski

M.P.1965.40.223

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1968 r.
§  3.
Zakłady i przedsiębiorstwa doświadczalne działają na podstawie planów techniczno-ekonomicznych sporządzonych zgodnie z obowiązującymi przepisami, z uwzględnieniem następujących przepisów:
1)
Wyjściowym elementem planu techniczno-ekonomicznego jest plan asortymentowy, ustalający rozmiar produkcji według ilości w jednostkach naturalnych i roboczogodzinach, opracowany zgodnie z nomenklaturą obowiązującą w danej branży i asortymencie określonym przez jednostkę nadrzędną. Planowany przerób należy ustalić na podstawie przewidywanych zamówień i zadań ustalonych przez jednostki nadrzędne. Za pełne i prawidłowe wykorzystanie mocy przerobowej zakładu lub przedsiębiorstwa doświadczalnego odpowiedzialny jest kierownik jednostki, której zakład lub przedsiębiorstwo doświadczalne jest podporządkowane. W planie asortymentowym zadania należy ujmować w następującym układzie:
a)
prace i produkcja eksperymentalna wykonywane w zakresie i na podstawie dokumentacji konstrukcyjnej lub technologicznej nie sprawdzonej w wykonawstwie; przez dokumentację konstrukcyjną lub technologiczną nie sprawdzoną należy rozumieć dokumentację, na której podstawie nie wykonano odpowiedniej ilości prototypów lub przedmiotów uznanych w danej branży za wystarczającą formę sprawdzenia dokumentacji,
b)
produkcja wykonywana na podstawie dokumentacji konstrukcyjnej lub technologicznej sprawdzonej,
c)
działalność techniczno-usługowa i ekspertyzy,
d)
inne.
2)
Plan wartości produkcji globalnej i towarowej ustala się w podziale na:
a)
zadania planowane do wykonania dla jednostki nadrzędnej,
b)
zadania planowane do wykonania dla innych jednostek.
3)
Plan zatrudnienia pracowników produkcyjnych ustala się na podstawie roboczogodzin normowanych według kalkulacji.
4)
Limity średniej płacy i plan zatrudnienia, o którym mowa w pkt 3, są podstawą do ustalania planu funduszu płac.
5)
Nie stosuje się dyrektywnych wskaźników wydajności pracy i akumulacji. Wskaźniki wzrostu wydajności pracy i akumulacji mogą wprowadzić właściwi ministrowie tylko w przedsiębiorstwach doświadczalnych określonych w § 3 uchwały nr 18 Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 1965 r. w zależności od charakteru produkcji, z tym jednak że nie mogą one ujemnie wpłynąć na działalność doświadczalną tych przedsiębiorstw.
6)
Plany zaopatrzenia materiałowo-technicznego opracowuje się dla podstawowych grup asortymentowych z wyodrębnieniem dostaw z importu, z tym że:
a)
można ustalać normy zapasów materiałowo-technicznych odpowiednio wyższe od obowiązujących w przemyśle; wielkość zwiększonych norm należy uzależnić od rodzaju branż i charakteru działalności przedsiębiorstwa lub zakładu doświadczalnego,
b)
w zakresie zaopatrzenia materiałowo-technicznego stosuje się przepisy o zaopatrzeniu priorytetowym.