Zarząd przymusowy nad majątkiem włoskim położonym na obszarze Państwa Polskiego.

Monitor Polski

M.P.1947.105.698

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1949 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 31 lipca 1947 r.
w sprawie zarządu przymusowego nad majątkiem włoskim położonym na obszarze Państwa Polskiego. *

Na podstawie art. 3 i 5 dekretu z dnia 15 listopada 1946 r. o zajęciu majątku państw pozostających z Państwem Polskim w stanie wojny w latach 1939-1945 i majątku osób prawnych i obywateli tych państw oraz o zarządzie przymusowym nad tymi majątkami (Dz. U. R. P. Nr 62, poz. 342) zarządzam co następuje:
1. 1
Przymusowy zarząd nad majątkiem włoskim, położonym na obszarze Państwa Polskiego i podlegającym zajęciu z mocy art. 1 dekretu z dnia 15 listopada 1946 r. o zajęciu majątku państw pozostających z Państwem Polskim w stanie wojny w latach 1939-1945 i majątku osób prawnych i obywateli tych państw oraz o zarządzie przymusowym nad tymi majątkami (Dz. U. R. P. Nr 62, poz. 342) powierza się w odniesieniu do majątków włoskich towarzystw ubezpieczeniowych - Pocztowej Kasie Oszczędności - Ubezpieczenia Osobowe w Warszawie, a w odniesieniu do wszystkich innych majątków włoskich - Bankowi Gospodarstwa Krajowego.
2.
Za majątek wioski, podlegający zajęciu, uważa się majątek, który w dniu 25 listopada 1946 r. należał do Państwa Włoskiego, jego osób prawnych i obywateli, chociażby majątek ten był obecnie własnością innego państwa, jego osób prawnych lub obywateli. Nie podlega jednak zajęciu majątek włoski, który na mocy dotychczas wydanych szczególnych przepisów prawnych przeszedł lub przejdzie na własność Państwa Polskiego.
3.
Za majątek w rozumieniu ust. 2. uważa się wszelkie mienie ruchome i nieruchome, położone na obszarze Państwa Polskiego, wierzytelności zabezpieczone na nieruchomościach i ruchomościach, położonych w Polsce lub wciągnięte tu do rejestrów publicznych, wierzytelności niezabezpieczone o ile siedziba lub miejsce zamieszkania dłużnika znajduje się w Polsce, albo dłużnik posiada przedsiębiorstwo wciągnięte tu do rejestru publicznego oraz inne prawa majątkowe, które mogą być zrealizowane w Polsce.
1. 2
Osoby, sprawujące zarząd majątków włoskich oraz osoby, w których posiadaniu znajdują się takie majątki, obowiązane są zgłosić je na piśmie zarządcy przymusowemu w ciągu 60 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia i przekazać je zarządcy przymusowemu na jego żądanie. W tym samym terminie obowiązani są zgłosić swe długi i wierzytelności zarządcy przymusowemu dłużnicy i wierzyciele (osoby fizyczne i prawne) Państwa Włoskiego, jego osób prawnych i obywateli, z wyjątkiem długów i wierzytelności, wynikających i zobowiązań powstałych ze wznowienia stosunków handlowych i finansowych po dniu 8 maja 1945 r.
2.
W zgłoszeniu należy wskazać wszystkie istotne dane, dotyczące zajętego majątku. Przy zgłoszeniu długów i wierzytelności należy wskazać: wysokość sumy należnej, względnie dłużnej, tytuł prawny, na którym dług względnie wierzytelność opiera się, posiadane dokumenty lub osoby, w których posiadaniu one się znajdują, termin i miejsce płatności.
Nie podlegają zgłoszeniu:
a)
majątek Rządu Włoskiego, używany na potrzeby Misyj Dyplomatycznych lub konsularnych,
b)
majątek należący do instytucyj religijnych lub prywatnych instytucyj dobroczynnych a służący, wyłącznie do celów religijnych lub dobroczynnych,
c)
prawa własności literackiej i artystycznej.
Każda władza państwowa, samorządowa, osoba fizyczna lub prawna, powziąwszy wiadomość o majątku, który podlega przymusowemu zarządowi, powinna o tym niezwłocznie zawiadomić zarządcę przymusowego.
1.
Zajęte majątki przy objęciu ich w zarząd przymusowy podlegają opisowi.
2.
Protokół opisu i objęcia w przymusowy zarząd sporządza zarządca przymusowy przy udziale dotychczasowego zarządcy lub posiadacza majątku, ewentualnie przy udziale właściwej terytorialnie władzy administracji ogólnej I instancji, zwłaszcza w razie nieobecności posiadacza lub zarządcy majątku.
3.
Jeżeli dotychczasowy zarządca lub posiadacz majątku, należycie wezwany nie stawią się do wzięcia udziału w opisie, w protokóle należy uczynić o tym wzmiankę. Niestawiennictwo ich nie wstrzymuje toku postępowania i nie wpływa na ważność dokonywanych czynności.
1.
Zarządca przymusowy obowiązany jest wykonywać czynności potrzebne do prawidłowej gospodarki majątku poddanego przymusowemu zarządowi.
2.
Przymusowy zarządca nie ma prawa dokonywania czynności, wykraczających poza zwykły zarząd.
3.
Przymusowemu zarządcy przysługuje prawo wydzierżawiania majątków na okres do jednego roku. Wydzierżawienie na okres dłuższy wymaga zgody Ministerstwa Skarbu.
Wszelkie wpływy, osiągane z przymusowego zarządu zajętych majątków, po potrąceniu wydatków bieżących, należy zapisywać na oddzielne konto każdej osoby, której majątek podlega przymusowemu zarządowi.
Nadzór nad czynnościami zarządcy przymusowego sprawuje Minister Skarbu. Zarządca przymusowy obowiązany jest składać Ministrowi Skarbu co 6 miesięcy sprawozdania z czynności zarządu.
Winni niedopełnienia obowiązku zgłoszenia w przepisanym terminie majątku włoskiego oraz długów i wierzytelności (§ 2) podlegają karze przewidzianej w art. 10 dekretu z dnia 15.XI.1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 62, poz. 342).
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 marca 1949 r. powierza się Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń Wzajemnych w Warszawie przymusowy zarząd nad majątkiem włoskich towarzystw ubezpieczeniowych położonym na obszarze Państwa Polskiego, zgodnie z § 1 zarządzenia z dnia 26 stycznia 1949 r. w sprawie powierzenia Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń Wzajemnych przymusowego zarządu nad majątkiem włoskich towarzystw ubezpieczeniowych, położonym na obszarze Państwa Polskiego (M.P.49.A-5.58).
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 16 stycznia 1948 r. (M.P.48.6.33) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 stycznia 1948 r.
2 Z dniem 22 września 1947 r. termin do zgłaszania Bankowi Gospodarstwa Krajowego majątków włoskich oraz długów i wierzytelności w stosunku do Państwa Włoskiego, jego osób prawnych i obywateli, ustalony w nin. paragrafie przedłuża się o dalsze 30 dni, zgodnie z § 1 zarządzenia z dnia 12 września 1947 r. w sprawie przedłużenia terminu zgłaszania majątków włoskich oraz długów i wierzytelności w stosunku do Państwa Włoskiego, jego osób prawnych i obywateli (M.P.47.119.759).

§ 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 16 stycznia 1948 r. (M.P.48.6.33) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 stycznia 1948 r.

3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 16 stycznia 1948 r. (M.P.48.6.33) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 stycznia 1948 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 16 stycznia 1948 r. (M.P.48.6.33) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 stycznia 1948 r.