Zarachowywanie wpływów z kar pieniężnych, porządkowych i sądowych z ustawy o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy.

Monitor Polski

M.P.1951.A-78.1074

Akt utracił moc
Wersja od: 5 września 1951 r.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 sierpnia 1951 r.
w sprawie zarachowywania wpływów z kar pieniężnych porządkowych i sądowych z ustawy o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy.

W związku z ustawą z dnia 19 kwietnia 1950 r. o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy (Dz. U. R. P. Nr 20, poz. 168) wyjaśnia się, co następuje:
1.
Wpływy z kar porządkowych, nakładanych na pracowników z art. 6 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy (Dz. U. R. P. Nr 20, poz. 168) powinny być odprowadzane do właściwego oddziału Narodowego Banku Polskiego przez jednostki budżetowe na rachunek własny dochodów budżetu centralnego, a przez przedsiębiorstwa na rozrachunku gospodarczym na rachunek dochodów budżetu centralnego jednostek nadrzędnych z dyspozycją zarachowania na dochód tej części budżetowej, której jednostka wpłacająca podlega, na dział 5, tytuł 1, § 9 - kary pieniężne z art. 6 ustawy o dyscyplinie pracy.
2.
Wpływy z kar wymienionych w ust. 1 dotyczące wszystkich pozostałych jednostek (np. spółdzielni) powinny być odprowadzane do oddziału Narodowego Banku Polskiego na rachunek dochodów budżetu centralnego wydziałów finansowych prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych, w których okręgu położona jest dana jednostka, z zarachowaniem na dochód budżetu centralnego część 10, dział 5, tytuł 1, § 9 - kary pieniężne z art. 6 ustawy o dyscyplinie pracy.
3.
Wpływy z kar sądowych, wymierzanych z art. 8 wymienionej ustawy, powinny być wpłacane na rachunek tego sądu, który wydał orzeczenie, z zarachowaniem na dochód budżetu centralnego część 9, dział 5, tytuł 1, § 10 - kary pieniężne z art. 8 ustawy o dyscyplinie pracy.
4.
Postanowienia niniejszego okólnika obowiązują wszystkie władze, urzędy, instytucje i wszystkie uspołecznione zakłady pracy.
5.
Wpłaty z omawianych kar zarachowane dotychczas na budżet inaczej nie podlegają przerachowaniu.
6.
Okólnik wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jednocześnie traci moc okólnik Ministra Finansów z dnia 31 lipca 1950 r. w sprawie zarachowywania wpływów z kar pieniężnych porządkowych i sądowych z ustawy o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy (Monitor Polski Nr A-87, poz. 1089).