Rozdział 3 - Jednorazowa akcja specjalna. - Zapobieganie tworzeniu się oraz upłynnianiu zbędnych zapasów w przedsiębiorstwach produkcyjnych i w przedsiębiorstwach obrotu materiałami zaopatrzeniowymi.

Monitor Polski

M.P.1959.52.249

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1961 r.

III.

Jednorazowa akcja specjalna.

§  14.
1.
Państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, budowlano-montażowe i komunikacyjne sporządzą do dnia 30 czerwca 1959 r. wykazy zbędnych zapasów.
2.
Za zbędne zapasy w jednorazowej akcji specjalnej należy uważać:
1)
w zakresie materiałów zaopatrzeniowych - artykuły całkowicie nieprzydatne dla przedsiębiorstwa ze względu na bieżący lub przewidziany program produkcyjny,
2)
w zakresie półwyrobów, oprzyrządowania nieznormalizowanego i materiałów w przerobie wewnętrznym - artykuły przygotowane do określonej produkcji, która została ostatecznie zaniechana, jeżeli artykuły te nie mogą być wykorzystane ani do produkcji obecnie wykonywanej, ani do produkcji planowanej,
3)
w zakresie wyrobów gotowych - artykuły wyprodukowane przynajmniej przed rokiem, których sprzedaży nie przewiduje się w ciągu bieżącego roku, a jeśli chodzi o artykuły sezonowe - do końca najbliższego sezonu.
3.
W wykazach (ust. 1) należy ująć tylko zbędne zapasy według określenia podanego w ust. 2, nagromadzone w przedsiębiorstwie i objęte spisem inwentaryzacyjnym sporządzonym w okresie do 31 grudnia 1958 r., a zalegające w magazynach w dniu sporządzenia wykazu.
4.
Wykazy, obok danych dotyczących nazwy, ilości, ceny, wartości itp., powinny zawierać określenia wyjaśniające:
1)
czy artykuł jest pełnowartościowy, czy niepełnowartościowy, ewentualny stopień zużycia,
2)
szacunkową cenę i wartość rzeczywistą, wynikającą ze stopnia zużycia lub innych nieatrakcyjnych dla nabywców cech, jeśli odbiega ona od ceny ewidencyjnej,
3)
okres zalegania.
§  15.
1.
Prawidłowość sporządzenia wykazu zbędnych zapasów (§ 14) powinna być skontrolowana przez aktyw społeczny, powołany przez radę robotniczą. W szczególności należy sprawdzić zgodność wykazu ze stanami z natury i podanymi w kartotece, a w razie ujawnienia różnic - wszcząć postępowanie wyjaśniające zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
Prawidłowość sporządzenia wykazu powinna być również wyrywkowo skontrolowana przez oddział banku finansującego.
§  16.
1.
Ujawnione zbędne zapasy według ich wartości ewidencyjnej powinny być wyodrębnione w ewidencji od zapasów pozostałych.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwo zdecyduje się zużyć na własne potrzeby wyodrębnione ewidencyjnie zapasy zbędne (ust. 1), zużycie ich może nastąpić wyłącznie według ich wartości ewidencyjnej.
§  17.
Na sfinansowanie wyodrębnionych ewidencyjnie zbędnych zapasów bank może udzielić kredytu oprocentowanego według normalnej stopy procentowej, uzależniając udzielenie tego kredytu od prawidłowego wykonania zadań związanych z ujawnieniem i zagospodarowaniem zbędnych zapasów przez zainteresowane przedsiębiorstwa.
§  18.
1.
Przedsiębiorstwa powinny uaktualniać dane dotyczące zgłoszonych już do upłynnienia zapasów, np. co do stopnia ich zużycia lub ceny, oraz zgłaszać do sprzedaży zbędne zapasy dotąd nie oferowane w trybie obowiązujących przepisów (część II niniejszej uchwały).
2.
Jednostki nadrzędne (zjednoczenia) powinny bieżąco kontrolować w drodze inspekcji prawidłowość przebiegu ujawniania i upłynniania zbędnych zapasów i, nie naruszając obowiązującego trybu sprzedaży, wskazywać przedsiębiorstwom sposoby zagospodarowania tych artykułów w danej branży przemysłu.
§  19.
1.
Dla zakwalifikowania artykułów nie nadających się do upłynnienia lub zużycia przedsiębiorstwa powinny postąpić zgodnie z przepisami § 9.
2.
Decyzje o złomowaniu lub zniszczeniu wydają:
1)
dyrektor przedsiębiorstwa - odnośnie do zapasów, których łączna wartość ewidencyjna nie przekracza 50.000 do 200.000 zł,
2)
dyrektor zjednoczenia (jednostki równorzędnej) - odnośnie do zapasów, których łączna wartość ewidencyjna nie przekracza 50.000 do 1.000.000 zł,
3)
minister - odnośnie do zapasów, których łączna wartość ewidencyjna przekracza kwoty ustalone dla zjednoczenia (jednostki równorzędnej).
3.
Właściwi ministrowie określą limity dla przedsiębiorstw i zjednoczeń (jednostek równorzędnych) w granicach ustalonych w ust. 2 pkt 1 i 2 w zależności od wielkości i warunków tych przedsiębiorstw i zjednoczeń (jednostek równorzędnych).
§  20. 3
1.
Wartość zbędnych zapasów ujawnionych w trybie przepisów § 14, a nie upłynnionych do dnia 30 czerwca 1961 r. podlega spisaniu do wartości jednej złotówki w ciężar funduszu statutowego przedsiębiorstwa.
2.
Spisane zbędne zapasy (ust. 1) powinny być ujęte w oddzielnej ewidencji ilościowej według zasad, które określi Minister Finansów.
3.
Zyski powstałe wskutek upłynnienia zbędnych zapasów (ust. 1) zalicza się na rachunek wyników przedsiębiorstwa.
4.
Zyski, o których mowa w ust. 3, należy oddzielnie ewidencjonować w celu zapewnienia warunków do bieżącej kontroli przebiegu likwidacji zbędnych zapasów ujawnionych w trybie przepisów § 14..
§  20a. 4
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej upoważnione są do nieodpłatnego odstępowania zbędnych zapasów ujawnionych w trybie przepisów § 14 dla celów szkoleniowych: szkołom zawodowym i ogólnokształcącym, zakładom kształcenia nauczycieli, organizacjom młodzieżowym, organizacjom harcerskim i innym jednostkom zajmującym się działalnością szkoleniową.
2.
Właściwi ministrowie określą w razie potrzeby szczegółowe zasady nieodpłatnego przekazywania zbędnych zapasów (ust. 1).
§  21.
1.
Ministrowie mają obowiązek ustalić formy koordynacji i nadzoru w zakresie prawidłowości przebiegu akcji specjalnej upłynnienia zbędnych zapasów.
2. 5
Właściwi ministrowie przedstawiać będą Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów półroczne sprawozdania o przebiegu wykonania przepisów uchwały, z oddzielnym omówieniem wykonania przepisów § 20.
§  22.
Przepisy niniejszej uchwały nie dotyczą zapasów celowo zgromadzonych na podstawie odrębnych uchwał lub innych aktów normatywnych.
§  23.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
3 § 20 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 300 z dnia 31 lipca 1961 r. (M.P.61.60.259) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1961 r.
4 § 20a dodany przez § 1 pkt 4 uchwały nr 300 z dnia 31 lipca 1961 r. (M.P.61.60.259) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1961 r.
5 § 21 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały nr 300 z dnia 31 lipca 1961 r. (M.P.61.60.259) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1961 r.