Rozdział 2 - Zasady upłynniania zbędnych i nadmiernych zapasów. - Zapobieganie tworzeniu się oraz upłynnianiu zbędnych zapasów w przedsiębiorstwach produkcyjnych i w przedsiębiorstwach obrotu materiałami zaopatrzeniowymi.

Monitor Polski

M.P.1959.52.249

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1961 r.

II.

Zasady upłynniania zbędnych i nadmiernych zapasów.

§  5.
1.
We wszystkich jednostkach gospodarki uspołecznionej należy bieżąco analizować stany zapasów, ujawniać zapasy zbędne i nadmierne materiałów zaopatrzeniowych, wyrobów gotowych i produkcji w toku, zwanych dalej "artykułami", i upłynniać je zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2.
Spisy ujawnionych nadmiernych i zbędnych zapasów (ust. 1) powinny być przesyłane do branżowo i terenowo właściwych hurtowni lub składów zbytu (jednostek zbytu) z ofertą sprzedaży.
§  6.
1. 1
W ciągu 30 dni od daty otrzymania oferty (§ 5 ust. 2) jednostki zbytu powinny odpowiedzieć na ofertę wskazując artykuły, które zamierzają nabyć, lub wskazując bezpośrednich nabywców.
2.
Jednostki zbytu powinny uzupełniać własne zapasy przynajmniej do wysokości minimalnych zapasów składowych (§ 2 ust. 2 pkt 1) z przydatnych artykułów zgłoszonych im do upłynnienia.
3.
Jeśli jednostka zbytu nie ma możliwości zmagazynowania zakupionych artykułów, powinna pozostawić je na składzie dotychczasowego posiadacza do czasu znalezienia nabywcy i opłacać koszty magazynowania stosownie do zawartej umowy.
4.
Jeśli jednostka zbytu nie nabywa zgłoszonych jej artykułów, powinna w ciągu 2 tygodni od daty otrzymania oferty w odpowiedzi na ofertę wskazać te pozycje artykułów, które zamierza ogłosić w biuletynie zbędnych i nadmiernych zapasów, zwanym dalej "biuletynem".
5.
Terenowa jednostka zbytu wymienia wykazy artykułów przeznaczonych do upłynnienia z innymi terenowymi jednostkami zbytu tej samej branży w celu zaoferowania materiałów jak najszerszemu kręgowi odbiorców.
6.
Artykuły nie upłynnione w drodze wymiany wykazów (ust. 5) terenowa jednostka zbytu zgłasza Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w celu ogłoszenia w biuletynie.
7.
Biuletyn wydaje Komisja Planowania przy Radzie Ministrów i rozpowszechnia za pośrednictwem "Gospodarki Materiałowej", a w zakresie artykułów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku - również za pośrednictwem "Gazety Handlowej". Koszty wydania biuletynu pokrywa się z budżetu Państwa poprzez budżet Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  6a. 2
1.
Jeśli jednostka zbytu nie odpowie na ofertę w ciągu 30 dni od daty otrzymania tej oferty, posiadacz zbędnego lub nadmiernego zapasu może wystawić fakturę na jednostkę zbytu.
2.
Faktura wystawiona stosownie do ust. 1 nie podlega odmowie akceptu z powodu nie zamówienia towaru.
§  7.
1.
Artykuły, które nie zostały nabyte przez jednostkę zbytu lub na które jednostka zbytu nie wskazała nabywcy, przedsiębiorstwo może zaoferować do sprzedaży przedsiębiorstwu wyspecjalizowanemu w upłynnianiu remanentów, zwanemu dalej "przedsiębiorstwem wyspecjalizowanym", lub sprzedać te artykuły dowolnym państwowym jednostkom organizacyjnych, a w razie braku nabywcy wśród państwowych jednostek organizacyjnych - spółdzielniom, rzemieślnikom i osobom prywatnym.
2.
Przedsiębiorstwa - posiadacze zbędnych zapasów mogą w miarę potrzeby zorganizować sprzedaż tych zapasów w drodze własnej akwizycji.
§  8.
Zaleca się przedsiębiorstwom - posiadaczom zbędnych zapasów oraz ich jednostkom nadrzędnym organizowanie wystaw, spotkań informacyjnych, aukcji i stosowanie innych form uaktywnienia sprzedaży, szczególnie zapasów artykułów nietypowych i trudnych do zbycia, przy czym pożądane jest, aby zapraszać na nie wszystkich ewentualnych nabywców, w tym miejscowy przemysł terenowy, spółdzielczość oraz organizacje rzemiosła.
§  9.
1.
Artykuły nie nadające się do dalszego użytku ze względu na stopień zniszczenia, nietypowe wymiary itp. powinny być bieżąco kwalifikowane na złom użytkowy, surowce wtórne, do demontażu, do przerobu itp.
2.
Artykuły, których nie można wykorzystać w sposób podany w ust. 1, powinny być kwalifikowane do przetopienia lub na zniszczenie.
3.
W miarę potrzeby - dla wykonania przepisów ust. 1 i 2 - dyrektorzy przedsiębiorstw mogą powoływać komisje kwalifikacyjne. Zaleca się, aby w skład tych komisji wchodzili przedstawiciele czynnika społecznego.
§  10.
1.
Artykuły pełnowartościowe oferuje się do sprzedaży po cenach aktualnie obowiązujących, artykuły niepełnowartościowe - po cenach odpowiadających ich rzeczywistej wartości.
2.
Do cen artykułów przeznaczonych do upłynnienia nie wolno doliczać dodatkowych kosztów (np. kosztów zaopatrzenia, transportu itp.).
3.
Przedsiębiorstwo oferując artykuły jednostkom upłynniającym zbędne i nadmierne zapasy udziela rabatu od ceny sprzedażnej, przy czym rabat ten powinien być zróżnicowany zależnie od trudności zbycia artykułu i nie może wynosić mniej niż marża handlowa. W stosunku do artykułów niepełnowartościowych rabat nie może być niższy niż marża przewidziana dla tych samych lub podobnych artykułów pełnowartościowych.
4.
Artykuły mogą być zaoferowane jednostkom upłynniającym (ust. 3) na warunkach komisu.
§  11.
Zobowiązuje się właściwych ministrów do:
1)
tworzenia w miarę potrzeby przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w upłynnianiu remanentów, działających w ramach organizacji zbytu,
2)
tworzenia - w ramach organizacji zbytu lub w ramach przedsiębiorstw wyspecjalizowanych - składów lub punktów sprzedaży detalicznej do obrotu zbędnymi zapasami,
3)
reaktywowania komórek upłynnienia zapasów w tych organizacjach zbytu, w których jest to konieczne i celowe,
4)
wyposażenia przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w środki obrotowe na poziomie nie niższym niż w organizacjach zbytu,
5)
wprowadzenia w regulaminach premiowania personelu kierowniczego przedsiębiorstw odpowiednich obostrzeń na wypadek stwierdzenia niewłaściwej gospodarki zapasami.
§  12.
Minister Handlu Wewnętrznego poleci przedsiębiorstwu "Bazar" oraz wytypowanym przedsiębiorstwom handlu detalicznego przyjmowanie zgłoszonych przez przemysł niepełnowartościowych zapasów artykułów konsumpcyjnych, nadających się ewentualnie do sprzedaży detalicznej dla ludności, również na warunkach komisu.
§  13.
1.
Prezes Narodowego Banku Polskiego i Dyrektor Banku Inwestycyjnego zapewnią niskooprocentowane kredyty jednostkom zbytu i przedsiębiorstwom wyspecjalizowanym na sfinansowanie zapasów artykułów przyjętych do upłynnienia.
2.
Upoważnia się oddziały banków finansujących do występowania z wnioskami o pozbawienie premii za nieprawidłową działalność w zakresie gospodarki zapasami (§ 11 pkt 5).
1 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 300 z dnia 31 lipca 1961 r. (M.P.61.60.259) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1961 r.
2 § 6a dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 300 z dnia 31 lipca 1961 r. (M.P.61.60.259) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1961 r.