Rozdział 2 - Ustalanie jakości towarów. - Zapewnienie właściwej jakości towarów przeznaczonych na zaopatrzenie ludności.

Monitor Polski

M.P.1958.77.450

Akt utracił moc
Wersja od: 15 października 1958 r.

II.

Ustalanie jakości towarów.

§  5.
Ustanawia się branżowe komisje rzeczoznawców do spraw jakości towarów, zwane dalej "branżowymi komisjami", i rzeczoznawców do spraw jakości, zwanych dalej "rzeczoznawcami".
§  6.
1.
Branżowe komisje powołuje oraz ustala ich skład i siedziby Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
2.
Przewodniczących branżowych komisji powołuje Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami oraz Prezesem Głównej Komisji Arbitrażowej. Jeżeli zainteresowani ministrowie nie osiągną porozumienia w przedmiocie uzgodnienia kandydatury na przewodniczącego branżowej komisji, spór rozstrzyga Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej.
3.
Branżowa komisja działa na podstawie regulaminu nadanego jej przez Ministra Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami oraz Prezesem Głównej Komisji Arbitrażowej.
§  7.
1.
Rzeczoznawców powołują branżowe komisje.
2.
Rzeczoznawcy działają na podstawie regulaminów, wydanych przez branżowe komisje.
3.
Okręgowe komisje arbitrażowe prowadzą aktualne listy rzeczoznawców na podstawie danych otrzymywanych bieżąco od branżowych komisji.
§  8.
Do zakresu czynności rzeczoznawców należy w szczególności przeprowadzanie ekspertyz towarów przeznaczonych na zaopatrzenie ludności i wydawanie na tej podstawie opinii i orzeczeń o jakości towarów na wniosek zainteresowanych uspołecznionych zakładów produkujących, przygotowujących i przechowujących towary przeznaczone na zaopatrzenie ludności oraz uspołecznionych przedsiębiorstw handlu wewnętrznego.
§  9.
Rzeczoznawcy wydają opinię i orzeczenia o jakości towarów we własnym imieniu.
§  10.
Do zakresu działania branżowych komisji należy w szczególności:
1)
powoływanie rzeczoznawców i ustalanie regulaminów ich działalności,
2)
sprawowanie nadzoru nad działalnością rzeczoznawców,
3)
wydawanie na wniosek zainteresowanych (§ 8) opinii i orzeczeń o jakości towarów w przypadkach określonych w regulaminie działania branżowej komisji.
§  11.
1.
Branżowa komisja może w trybie nadzoru z urzędu lub na wniosek zainteresowanej strony (§ 8) uchylić orzeczenie rzeczoznawcy o jakości towaru i wydać orzeczenie o jakości towaru we własnym zakresie.
2.
Od orzeczeń branżowych komisji nie służy odwołanie.
§  12.
Orzeczenia o jakości towaru powinny w miarę możności określać, czy wady towaru powstały u producenta-dostawcy czy u odbiorcy.
§  13.
O ile dla wydania opinii lub orzeczenia zachodzi potrzeba przeprowadzenia ekspertyzy towaru, członkom branżowych komisji i rzeczoznawcom przysługuje prawo pobrania w tym celu nieodpłatnie próby towaru w ilościach przewidzianych obowiązującymi przepisami. Tryb pobierania prób określą regulaminy działalności rzeczoznawców i branżowych komisji.
§  14.
Orzeczenia o jakości towarów wydawane przez rzeczoznawców i branżowe komisje stanowią podstawę do:
1)
przeklasyfikowania towaru do właściwej klasy jakości, wyboru, gatunku lub obniżenia ceny w granicach przewidzianych w odpowiednich przepisach,
2)
zastosowania odpowiedniej stawki mniejszej wartości w odniesieniu do artykułów spożywczych, których jakość nie jest określona klasą, gatunkiem, wyborem,
3)
rozliczania się stron za dostarczone towary.
§  15.
1.
Minister Handlu Wewnętrznego wydaje decyzje w sprawie zakazu zakupu i sprzedaży przez uspołeczniony aparat handlu określonych towarów, przeznaczonych na zaopatrzenie ludności, wyprodukowanych przez określone zakłady, a wykazujących szczególnie niską jakość.
2.
Decyzję czasowego wstrzymania produkcji określonych towarów, przeznaczonych na zaopatrzenie ludności, wyprodukowanych przez określone zakłady, wykazujących szczególnie niską jakość, na wniosek Ministra Handlu Wewnętrznego wydaje: właściwy minister - w odniesieniu do państwowego przemysłu kluczowego, zarząd właściwego związku spółdzielni - w odniesieniu do przemysłu spółdzielczego oraz przewodniczący prezydium właściwej (wojewódzkiej miast wyłączonych z województw) rady narodowej - w odniesieniu do państwowego przemysłu terenowego.