§ 9. - Zapewnienie warunków dalszego rozwoju socjalistycznego współzawodnictwa pracy.

Monitor Polski

M.P.1962.52.253

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1962 r.
§  9.
1.
Za najlepsze wyniki osiągnięte we współzawodnictwie przyznaje się wyróżnienia i nagrody.
2.
Przodującym pracownikom i zespołom powinny być wręczane listy pochwalne i dyplomy, a nazwiska przodujących pracowników powinny być wpisywane do księgi honorowej zakładu bądź podane do wiadomości załogi w sposób przyjęty w zakładzie.
3.
Pracownikom, którzy osiągnęli wybitne, wyróżniające ich w brygadach i zespołach wyniki w produkcji, a jednocześnie systematycznie podnoszą wykształcenie ogólne i zawodowe oraz służą za przykład współżycia w kolektywie, może być nadany tytuł i odznaka "Przodownika Socjalistycznej Pracy" wraz z dyplomem. Dotyczy to również przodujących pracowników, którzy ze względu na organizację pracy i charakter produkcji pracują indywidualnie.
4.
Pracownikom posiadającym tytuł "Przodownika Socjalistycznej Pracy", którzy systematycznie podejmują i realizują zobowiązania, a osiągane przez nich rezultaty stawiają ich w rzędzie przodujących i najlepszych pracowników w zakładzie, można nadać tytuł i odznakę "Zasłużonego Przodownika Socjalistycznej Pracy" wraz z dyplomem.
5.
Tryb nadawania tytułu "Przodownika Socjalistycznej Pracy" i "Zasłużonego Przodownika Socjalistycznej Pracy" określa uchwała Prezydium Centralnej Rady Związków Zawodowych i Prezydium Komitetu Centralnego Związku Młodzieży Socjalistycznej z dnia 22 marca 1962 r.
6.
Odznaki i dyplomy "Przodownika Socjalistycznej Pracy" i "Zasłużonego Przodownika Socjalistycznej Pracy" nadaje minister (kierownik urzędu centralnego) w porozumieniu z prezydium zarządu głównego związku zawodowego w trybie określonym w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały.
7.
Nazwiska i imiona osób, którym nadano odznakę i dyplom "Przodownika Socjalistycznej Pracy" i "Zasłużonego Przodownika Socjalistycznej Pracy", ogłasza się w dzienniku urzędowym właściwego ministerstwa.
8.
Pozbawienie tytułu, odznaki i dyplomu może nastąpić w razie systematycznego pogarszania wyników pracy bądź zachowania się niezgodnego z mianem "Przodownika Socjalistycznej Pracy".
9.
Pozbawienie tytułu, odznaki i dyplomu następuje w takim samym trybie jak nadanie.
10.
Wzór odznaki, dyplomu i legitymacji "Przodownika Socjalistycznej Pracy" i "Zasłużonego Przodownika Socjalistycznej Pracy" określa załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.
11.
Kierownik zakładu pracy i samorząd robotniczy może również w trybie przewidzianym obowiązującymi przepisami wystąpić o odznaczenie państwowe dla pracownika wyróżniającego się szczególnymi osiągnięciami we współzawodnictwie.