Rozdział 3 - Szkolenie kadr inżynieryjno-technicznych i lekarsko-pielęgniarskich w zakresie ochrony pracy. - Zapewnienie postępu w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Monitor Polski

M.P.1953.A-83.979

Akt utracił moc
Wersja od: 19 września 1953 r.

Rozdział  III.

Szkolenie kadr inżynieryjno-technicznych i lekarsko-pielęgniarskich w zakresie ochrony pracy.

§  13.
1.
Ministrowie (kierownicy centralnych urzędów), którym podlegają uspołecznione zakłady pracy, obowiązani są do przygotowania w terminie do dnia 31 października 1953 r. planów i programów systematycznego szkolenia i doszkalania w zakresie ochrony pracy personelu inżynieryjno-technicznego zatrudnionego w podległych im zakładach pracy.
2.
We wszystkich zakładach pracy, w których po dniu 1 stycznia 1952 r. nie było przeprowadzone szkolenie w zakresie ochrony pracy, należy przeprowadzić szkolenie w ciągu IV kwartału 1953 r. w rozmiarze co najmniej 20 godzin w ramach obowiązkowego szkolenia zakładowego, poza godzinami pracy.
§  14.
1.
Każdy kurs szkoleniowy w zakresie ochrony pracy powinien być zakończony egzaminem przed komisją, której skład określi właściwy minister (kierownik centralnego urzędu). W skład komisji powinni wchodzić również przedstawiciele właściwego związku zawodowego i państwowej inspekcji pracy.
2.
Po zorganizowaniu systematycznego szkolenia personelu inżynieryjno-technicznego w zakresie ochrony pracy objęcie stanowiska kierowniczego w ruchu zakładu będzie uzależnione od ukończenia szkolenia i złożenia z wynikiem pomyślnym końcowego egzaminu w trybie, o którym mowa w ust. 1.
§  15.
1.
Zobowiązuje się Ministra Szkolnictwa Wyższego do powołania do dnia 31 października 1953 r. w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrem Pracy i Opieki Społecznej i Przewodniczącym Centralnej Rady Związków Zawodowych komisji do spraw organizacji studiów w zakresie ochrony pracy w wyższych szkołach technicznych.
2.
Zadaniem komisji będzie opracowanie zasad wprowadzenia obowiązkowej nauki o ochronie pracy we wszystkich wyższych szkołach technicznych i wprowadzenie zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy do programów wszystkich innych przedmiotów technicznych, opracowanie planu wykorzystania istniejących kadr wykładowców i szkolenie nowych kadr wykładowców dla szkół wyższych oraz opracowanie planu wydawniczego podręczników i pomocy naukowych z zakresu ochrony pracy dla wyższych szkół technicznych.
3.
Nauka o ochronie pracy powinna być wprowadzona do programów wyższych szkół technicznych począwszy od roku szkolnego 1953/54. Plan stopniowej rozbudowy tego nauczania ustali Minister Szkolnictwa Wyższego.
§  16.
Ministrowie, którym podlegają średnie techniczne szkoły zawodowe, oraz Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrem Pracy i Opieki Społecznej oraz Ministrem Zdrowia zarządzą bezzwłocznie podjęcie prac nad przygotowaniem programów nauczania bezpieczeństwa i higieny pracy, dostosowanych do specyfiki poszczególnych przemysłów, w średnich technicznych szkołach zawodowych, nad uzupełnieniem programów nauczania przedmiotów technicznych w tych szkołach zagadnieniami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nad opracowaniem planu wydawniczego podręczników i pomocy szkolnych w tym zakresie. Wykłady z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy powinny rozpocząć się w roku szkolnym 1953/54.
§  17.
Ministrowie, którym podlegają średnie techniczne szkoły zawodowe i Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego opracują do dnia 31 października 1953 r. w porozumieniu z Naczelną Organizacją Techniczną plany wykorzystania istniejących kadr wykładowców z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla średnich technicznych szkół zawodowych oraz plany szkolenia kadr wykładowców bezpieczeństwa i higieny pracy dla tych szkół.
§  18.
Zobowiązuje się Ministra Zdrowia do przygotowania do dnia 31 października 1953 r. programu i planu doszkalania w zakresie ochrony pracy, w szczególności w zakresie higieny i medycyny pracy, personelu lekarskiego i średniego personelu służby zdrowia zatrudnionego w zakładach leczniczo-zapobiegawczych przy zakładach pracy i do rozpoczęcia doszkalania nie później niż w ciągu IV kwartału 1953 r.
§  19.
Zobowiązuje się Ministra Zdrowia do opracowania programu wprowadzania zagadnień ochrony pracy do programów nauki w akademiach medycznych i w średnich medycznych szkołach zawodowych oraz do wprowadzenia odpowiednich uzupełnień tych programów począwszy od roku szkolnego 1953/54.