Rozdział 5 - Zasady odzysku i zagospodarowania odpadów oraz złomu wymagającego specjalistycznego przerobu. - Zakres, zasady i organizacja gospodarowania surowcami wtórnymi metali.

Monitor Polski

M.P.1974.21.126

Akt utracił moc
Wersja od: 18 września 1981 r.

Rozdział  V

Zasady odzysku i zagospodarowania odpadów oraz złomu wymagającego specjalistycznego przerobu.

§  13.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane zabezpieczać zużyte lub uszkodzone akumulatory kwasowe, zasadowe, ich części i baterie oraz sprzedawać je jednostkom uprawnionym do ich skupu.
2.
Jednostki uprawnione do regeneracji zużytych lub uszkodzonych akumulatorów kwasowych są obowiązane uzyskiwane w trakcie ich rozbiórki części ołowiane, nie nadające się do regeneracji, i szlam ołowiu sprzedawać jednostkom uprawnionym do ich skupu.
3.
Jednostki uprawnione do skupu zużytych i uszkodzonych akumulatorów kwasowych są obowiązane wystawiać sprzedającym pokwitowania, stanowiące podstawę do nabywania nowych akumulatorów bez kaucji. Pokwitowania powinny określać ciężar akumulatora oraz zapłaconą należność.
4.
Jednostki uprawnione do skupu zużytych akumulatorów zasadowych:

- kadmowo-niklowych,

- niklowo-żelazowych,

- srebrowo-cynkowych,

prowadzą ewidencję ich skupu. Wystawione przez nie pokwitowania dostaw stanowią podstawę do zakupu nowych akumulatorów tych samych typów bez kaucji.

§  14.
Jednostki gospodarki uspołecznionej uzyskujące surowce wtórne w postaci odpadów i złomu srebra, jego stopów oraz odpadów materiałów srebronośnych są obowiązane zbierać te surowce i sprzedawać jednostkom uprawnionym do ich skupu.
§  15.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane oddzielać z zużytych narzędzi resztki węglików spiekanych (nakładki lub wkładki) i po zabezpieczeniu ich przed zanieczyszczeniem oraz pomieszaniem z innymi metalami sprzedawać jednostkom uprawnionym do ich skupu.
2.
W razie niemożności oddzielania resztek węglików spiekanych z zużytych narzędzi należy zbierać te narzędzia i dostarczać je w oddzielnych partiach do jednostki uprawnionej do ich skupu.
§  16.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane do odzyskiwania i gromadzenia kabli oraz przewodów przeznaczonych na surowce wtórne metali i do sprzedaży ich jednostkom uprawnionym do ich skupu.
2.
Rozbieranie kabli i przewodów we własnym zakresie może być dokonywane jedynie w tych jednostkach, które posiadają urządzenia zapobiegające utlenianiu metali zawartych w kablach i przewodach.
§  17.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej posiadające zużyte liny i sita stalowe oraz sita z metali nieżelaznych są obowiązane zabezpieczyć je i zgłaszać Centrali Zbytu Wyrobów Metalowych, która jest obowiązana w terminie trzech miesięcy od daty zgłoszenia wydać decyzję co do dalszego ich zagospodarowania.
2.
Zbywanie zużytych lin i sit na złom może nastąpić wyłącznie na podstawie zaświadczenia, wydanego przez Centralę Zbytu Wyrobów Metalowych, stwierdzającego zakwalifikowanie ich do surowców wtórnych metali.
§  18.
Jednostki gospodarki uspołecznionej produkujące lub zużywające lampy elektronowe do różnych aparatów oraz urządzeń, np. takich jak radioodbiorniki, telewizory, aparaty rentgenowskie, są obowiązane zbierać w toku produkcji, remontów lub napraw gwarancyjnych i przedgwarancyjnych wybrakowane, uszkodzone lub zużyte lampy elektronowe, w celu odzyskania zawartych w nich metali, tj. wolframu, niklu, molibdenu, kadmu itp., i sprzedawać je jednostkom uprawnionym do ich skupu.
§  19.
Jednostki organizacyjne resortów przemysłu ciężkiego i przemysłu maszynowego, w których do produkcji wyrobów stosowane są metale rzadkie, jak wolfram, molibden, tantal, tytan, selen, german, ind oraz ich stopy w postaci drutów, prętów, taśm, folii, blach, rurek, wlewków i sitek, są obowiązane zbierać surowce wtórne tych metali, takie jak np. opiłki, wióry, szlamy, roztwory potrawienne, pasty, i sprzedawać jednostkom upoważnionym do ich skupu.
§  20.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, zużywające topniki manganowe do spawania automatycznego łukiem krytym, są obowiązane do zbierania żużla powstającego w czasie spawania oraz zaoferowania do skupu uprawnionym jednostkom.
§  21.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej posiadające odlewnie metali są obowiązane do odzyskiwania, segregowania i dostarczania właściwym odbiorcom wszelkich odpadów stali, żeliwa, metali nieżelaznych i ich stopów z mas i piasków formierskich oraz rdzeniowych, jak również z żużli i popiołów piecowych, a w szczególności odprysków, zgorzelin, zalewek, zgarów, szlamów, szpilek formierskich, podpórek rdzeniowych, rdzeni itp.
2.
Dla umożliwienia odzysku surowców wtórnych metali, o których mowa w ust. 1, należy wyposażyć odlewnie metali w odpowiednie urządzenia. Za kryterium instalowania omawianych urządzeń należy przyjąć efektywność ich wykorzystania.