Rozdział 4 - Obowiązki jednostek, w których powstają surowce wtórne metali. - Zakres, zasady i organizacja gospodarowania surowcami wtórnymi metali.

Monitor Polski

M.P.1974.21.126

Akt utracił moc
Wersja od: 18 września 1981 r.

Rozdział  IV

Obowiązki jednostek, w których powstają surowce wtórne metali.

§  7.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, w których powstają surowce wtórne metali, obowiązane są do ich zbierania.
2.
Agregaty służące do obróbki metali należy wyposażyć w odpowiednie urządzenia osłaniające, chroniące odpady przed rozproszeniem, pomieszaniem gatunków i zanieczyszczeniem oraz zaopatrzyć w wywieszki określające cechę materiałową lub skład chemiczny obrabianego metalu.
3.
Uzyskane odpady należy gromadzić w odrębnych, oznakowanych pojemnikach, z zachowaniem podziału według obowiązujących norm.
4.
Zebrane surowce wtórne metali należy przechowywać do czasu ich wysyłki lub zużycia w magazynach albo na składowiskach o utwardzonej powierzchni.
§  8.
1.
Z posiadanych surowców wtórnych metali należy wysortowywać przedmioty ze stali i żeliwa nadające się do dalszego używania bez przetopu (tzw. żelastwo użytkowe).
2. 1
Żelastwo użytkowe nie wykorzystane na własne potrzeby produkcyjne i remontowe należy sprzedawać do dalszego zagospodarowania jednostkom gospodarki uspołecznionej, nie uspołecznionej lub osobom fizycznym.
3.
Jeżeli w skład sprzedawanego jako żelastwo użytkowe przedmiotu wchodzą części z metali nieżelaznych, bez których byłby on nieużyteczny dla nabywcy, przedmiot ten może być sprzedany w całości.
4.
Zabrania się sprzedaży jako żelastwo użytkowe z przeznaczeniem na cele budowlane złomu szyn kolejowych normalnotorowych i tramwajowych.
5.
Zakaz, o którym mowa w ust. 4, nie dotyczy stosowania złomu szyn do obudowy górniczej, budowy i naprawy torów bocznikowych, torów jezdnych dla dźwigów budowlanych i innych torowisk.
6. 2
(skreślony).
§  9.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane do dokonywania w ekonomicznie uzasadnionych wypadkach wstępnego przerobu posiadanych surowców wtórnych, polegającego na:
a)
cięciu na wymiary wsadowe i sortowaniu,
b)
prasowaniu blach i drutów,
c)
kruszeniu wiórów długich,
d)
brykietowaniu wiórów krótkich.
2.
W celu zapewnienia warunków wstępnego przerobu, o którym mowa w ust. 1, należy instalować odpowiednie urządzenia, takie jak paczkarki hydrauliczne, kruszarki, nożyce mechaniczne, brykieciarki itp.
§  10.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, prowadzące procesy przetwórstwa metalurgicznego lub przeróbki chemicznej metali, są obowiązane do zużywania własnych surowców wtórnych metali, po uprzednim uzyskaniu zgody właściwej jednostki wymienionej w § 2.
§  11.
1.
Posiadane surowce wtórne metali należy zaoferować właściwej jednostce uprawnionej do ich skupu.
2.
Ogólne warunki umów sprzedaży surowców wtórnych metali regulują odrębne przepisy.
§  12.
1.
Znalezione w surowcach wtórnych metali przedmioty mające wartość historyczną, naukową lub artystyczną należy zabezpieczyć oraz zgłosić muzeom lub jednostkom upoważnionym do ich zakupu.
2.
Tryb i zasady przekazywania przedmiotów wymienionych w ust. 1 regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury i o muzeach (Dz. U. Nr 10, poz. 48) i wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze.
3.
Upoważnia się jednostki gospodarki uspołecznionej do nieodpłatnego przekazywania surowców wtórnych metali placówkom naukowym, szkołom i organizacjom społecznym na cele dydaktyczne.
1 § 8 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 14 grudnia 1977 r. (M.P.77.35.180) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 grudnia 1977 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 31 sierpnia 1981 r. (M.P.81.23.211) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1981 r.

2 § 8 ust. 6 skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 31 sierpnia 1981 r. (M.P.81.23.211) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 września 1981 r.