§ 1. - Zakres i tryb współdziałania Głównego Urzędu Statystycznego z zainteresowanymi organami administracji państwowej w usprawnieniu sprawozdawczości, a w szczególności w opracowaniu wzorcowej dokumentacji stosowanej w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1962.49.240

Akt utracił moc
Wersja od: 19 czerwca 1962 r.
§  1.
1.
Współdziałając w zakresie usprawnienia sprawozdawczości z zainteresowanymi organami administracji państwowej, Główny Urząd Statystyczny:
1)
opracowuje i udziela wytycznych dotyczących programów badań statystycznych, ustalania projektów formularzy sprawozdawczych z punktu widzenia racjonalnego i przejrzystego ich układu oraz treści, a ponadto udziela wytycznych dotyczących usprawnienia organizacji i techniki prac statystyczno-sprawozdawczych,
2)
organizuje i przeprowadza okresowy instruktaż pracowników organów administracji państwowej oraz jednostek gospodarki uspołecznionej, zatrudnionych przy sporządzaniu sprawozdawczości statystycznej,
3)
przeprowadza kontrolę sprawozdawczości statystycznej, mającą na celu sprawdzenie legalności, terminowości, rzetelności i prawidłowości sprawozdań statystycznych,
4)
organizuje narady dla oceny obowiązującej sprawozdawczości z uwzględnieniem jej przydatności i właściwego wykorzystania.
2.
Naczelne organy administracji państwowej oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) ustalać będą w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego roczne plany kontroli prac statystyczno-sprawozdawczych w podległych im jednostkach oraz będą przekazywać do wiadomości Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wyniki kontroli, jak również zarządzenia wydane w celu usunięcia stwierdzonych niedociągnięć i faktów sprzecznych z ustawą o organizacji statystyki państwowej i przepisami wydanymi na podstawie tej ustawy.
3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego przy wykorzystaniu planów kontroli, o których mowa w ust. 2, ustalać będzie dla organów statystyki państwowej plany kontroli prac sprawozdawczo-statystycznych i przekazywać do wiadomości naczelnych organów administracji państwowej i prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) ujawnioną w toku kontroli nielegalną sprawozdawczość i stwierdzone przypadki nierzetelnego i nieprawidłowego sporządzania sprawozdań oraz przedstawiać wnioski zmierzające do usprawnienia pracy jednostek sprawozdawczych. Niezależnie od kontroli przewidzianych w planie ustalonym przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego terenowe organy statystyki państwowej mogą w uzasadnionych przypadkach, wynikających z bieżących prac statystycznych tych organów, przeprowadzać dodatkową kontrolę prac statystyczno-sprawozdawczych.
4.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może inicjować przeprowadzanie w miarę potrzeby wspólnych kontroli przez organy statystyki państwowej i organy administracji państwowej.