Rozdział 3 - Zasady udzielania pomocy Państwa. - Zakres i tryb udzielania pomocy Państwa, zasady finansowania, zakres opracowania dokumentacji oraz kontrola wykonywania czynów społecznych.

Monitor Polski

M.P.1956.52.580

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1958 r.

Rozdział  III.

Zasady udzielania pomocy Państwa.

§  11.
1.
Podmiotem upoważnionym do korzystania z finansowej i materiałowej pomocy Państwa przeznaczonej na realizację czynów społecznych mogą być:
1)
prezydia rad narodowych;
2)
spółdzielnie produkcyjne, gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska";
3)
różne zespoły chłopskie, jak np. zespoły łąkarskie, uprawowe, spółki wodne itp., działające na podstawie statutu zatwierdzonego przez prezydium właściwej rady narodowej;
4)
organizacje społeczne.
2.
Organizacje spółdzielcze i inne nie będące jednostkami budżetowymi mogą korzystać z finansowej pomocy Państwa w realizacji czynów społecznych w formie dotacji z budżetu właściwej powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
3.
Prezydia rad narodowych powinny czuwać, aby w ramach czynów społecznych były przede wszystkim kończone budowy rozpoczętych obiektów o charakterze użyteczności publicznej.
§  12.
1.
Środki finansowe, przydzielone na finansowanie czynu społecznego o charakterze inwestycyjnym, są przelewane na rachunek inwestycji pozalimitowych właściwego inwestora bezpośredniego. Finansowanie, realizacja i kontrola tego rodzaju czynów społecznych odbywa się na podstawie przepisów o inwestycjach pozalimitowych.
2.
Przyznane środki finansowe, przeznaczone na realizację czynów społecznych nie posiadających charakteru inwestycji, będą przelewane do właściwych banków finansujących działalność gospodarczą podmiotu, któremu została udzielona pomoc finansowa Państwa.
§  13.
1.
Rezerwą finansową pozostającą na jednostkowym budżecie wojewódzkim (§ 8 ust. 1) dysponuje prezydium WRN. Wnioski w tym przedmiocie składają prezydiom WRN właściwe wydziały, zarządy i WKPG.
2.
Korzystanie ze środków na finansową pomoc Państwa w realizacji czynów społecznych z rezerwy budżetu centralnego, z rezerw budżetów terenowych, z wojewódzkiej rezerwy inwestycyjnej i z rezerw inwestycyjnych ministerstw - powinno odbywać się w trybie ustalonym obowiązującymi przepisami.
3.
Środki finansowe przeznaczone na pomoc Państwa w realizacji czynów społecznych, określone w § 7, a pozostające w dyspozycji poszczególnych ministerstw, mogą być przydzielane przez właściwego ministra w okresie realizacji czynów społecznych na wniosek prezydium WRN, dotyczący ściśle określonych czynów społecznych, które mają być realizowane przy pomocy tych środków.
§  14.
1.
Zaplanowana przez właściwe resorty (§ 10) pomoc materiałowa Państwa, przeznaczona na realizację czynów społecznych, może być udzielona przez właściwego ministra na wniosek prezydium WRN i na ściśle określone czyny społeczne.
2.
Korzystanie z innych źródeł zaopatrzenia materiałowego (§ 2 ust. 1 i 2) będących w dyspozycji prezydiów rad narodowych powinno odbywać się w trybie i na zasadach określonych obowiązującymi przepisami.
§  15.
Środki finansowej i materiałowej pomocy Państwa powinny być wykorzystane na realizację celów, na które zostały przydzielone.