Rozdział 2 - Tryb ustalania pomocy Państwa. - Zakres i tryb udzielania pomocy Państwa, zasady finansowania, zakres opracowania dokumentacji oraz kontrola wykonywania czynów społecznych.

Monitor Polski

M.P.1956.52.580

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1958 r.

Rozdział  II.

Tryb ustalania pomocy Państwa.

§  5.
Wraz z projektem wojewódzkiego planu i budżetu prezydia WRN przedstawią Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Planów Terenowych i Lokalizacji), Ministerstwu Finansów (Zarząd Budżetu Państwa) oraz w odpowiednich wycinkach właściwym ministerstwom zestawienia na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia. Zestawienia te określają przewidywaną działalność w roku przyszłym w zakresie czynów społecznych i wysokość potrzebnej pomocy finansowej i materiałowej ze strony Państwa.
2.
Do zestawień, o których mowa w ust. 1, powinno być dołączone uzasadnienie omawiające w szczególności:
1)
wartość i przewidywane efekty rzeczowe wykonanych czynów społecznych oraz wielkość udzielonej pomocy Państwa (finansowej i materiałowej) w roku bieżącym;
2)
przewidywane efekty rzeczowe wykonania czynów społecznych w roku przyszłym;
3)
konieczność zapewnienia odpowiedniej pomocy Państwa w realizacji czynów społecznych w roku przyszłym;
4)
przygotowanie do realizacji ważniejszych czynów społecznych, a zwłaszcza stopień przygotowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej, posiadane materiały własne, działalność komitetów społecznych itp.
3.
Zestawienia i uzasadnienia, o których mowa w ust. 1 i 2, opracowują zbiorczo według rodzajów czynów społecznych wojewódzkie komisje planowania gospodarczego (Miejskie Komisje Planowania Gospodarczego w m.st. Warszawie i m. Łodzi) - WKPG - na podstawie materiałów przedstawianych im przez właściwe wydziały (zarządy) prezydiów WRN.
4.
Materiały wydziałów (zarządów) prezydiów WRN (ust. 3) powinny uwzględniać w szczególności:
1)
przebieg akcji czynów społecznych w roku bieżącym;
2)
podjęte i przewidywane zobowiązania na rok przyszły;
3)
zgromadzone przez społeczeństwo własne środki finansowe i materiałowe;
4)
podjęte uchwały o samoopodatkowaniu się ludności wsi.
§  6.
Właściwe ministerstwa w oparciu o materiały prezydiów WRN, o których mowa w § 5, przedłożą Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego razem z projektem planu gospodarczego wnioski co do finansowej i materiałowej pomocy Państwa w realizacji czynów społecznych, a Ministerstwu Finansów (Zarząd Budżetu Państwa i właściwy departament branżowy) - wnioski co do wysokości pomocy finansowej.
§  7.
1.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Finansów zgłasza do projektu budżetu Państwa wnioski w sprawie wysokości i zakresu finansowej pomocy Państwa w realizacji czynów społecznych.
2.
Kwoty finansowej pomocy Państwa podlegają włączeniu:
1)
do projektu budżetu centralnego w resortowych rezerwach inwestycyjnych właściwych ministerstw i urzędów centralnych - w wysokości 10% ogólnej kwoty pomocy Państwa;
2)
do projektów zbiorczych budżetów województw w specjalnych rezerwach na ten cel przeznaczonych - w wysokości 90% ogólnej kwoty pomocy Państwa.
§  8.
1.
WKPG w porozumieniu z wydziałem finansowym prezydium WRN sporządza projekt podziału ustalonej zbiorczo dla całego województwa kwoty finansowej pomocy Państwa (§ 7 ust. 2) między poszczególne prezydia powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych (PRN) w oparciu o zaktualizowane materiały wydziałów (zarządów) prezydium WRN (§ 5 ust. 4). Przy dokonywaniu podziału kwoty finansowej pomocy Państwa między poszczególne prezydia PRN należy zachować w jednostkowym budżecie wojewódzkim na okres realizacji podjętych czynów społecznych rezerwę w wysokości 30% ogólnej przyznanej sumy. Rezerwa ta jest przeznaczona na zaspokojenie tych potrzeb finansowych czynów społecznych, które nie mogą być zaspokojone w ramach uprzednio przydzielonych kwot.
2.
Prezydia PRN mogą dzielić otrzymane środki finansowej pomocy Państwa między budżety rad narodowych niższego stopnia.
3.
Projekt podziału, o którym mowa w ust. 1, podlega zatwierdzeniu przez prezydium WRN.
§  9.
1.
Środki finansowej pomocy Państwa, znajdujące się w specjalnej rezerwie budżetu terenowego, będą przenoszone na właściwe podziałki klasyfikacji wydatków budżetowych lub przekazywane z rezerwy budżetu wyższego stopnia na te podziałki w budżetach niższego stopnia i mogą być przeznaczone jedynie na finansowanie tej pomocy w okresie realizacji czynów społecznych.
2.
Środki finansowej pomocy Państwa realizuje się w trybie przepisów o wykonaniu budżetu Państwa, z tym że przeniesienie kredytów (virement) nie może spowodować zmniejszenia środków (kredytów budżetowych) na realizację czynów społecznych.
§  10.
1.
W planach zaopatrzenia materiałowego właściwych resortów powinna być przewidziana rezerwa odpowiednich materiałów jako materiałowa pomoc Państwa w realizacji czynów społecznych.
2.
Materiały, o których mowa w ust. 1, będą przydzielane przez ministerstwa w ciągu roku na wniosek prezydium WRN.
3.
Dostawy materiałów, przydzielonych zgodnie z ust. 2, będą dokonywane przez właściwe hurtownie i jednostki zbytu zgodnie z obowiązującymi przepisami.