Rozdział 3 - Usługi telegraficzne. - Zakres i tryb obsługi klientów przy wykonywaniu usług telekomunikacyjnych przez państwową jednostkę organizacyjną "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Monitor Polski

M.P.1987.7.53

Akt utracił moc
Wersja od: 29 czerwca 1989 r.

Rozdział  3

Usługi telegraficzne.

§  31.
1.
Telegram można nadawać:
1)
w lokalu jednostki PPTT - w formie pisemnej,
2)
ze stacji abonenta telefonicznego lub teleksowego do właściwego nadawczego urzędu telekomunikacyjnego - telefonicznie lub dalekopisem,
3)
na statku żeglugi morskiej.
2.
Telegramy zwykłe można nadawać również u doręczyciela wiejskiego dokonującego obchodu rejonu doręczeń.
3.
Na każdy telegram nadany w lokalu jednostki organizacyjnej PPTT lub u doręczyciela wiejskiego wystawia się dowód nadania.
§  32.
1.
W godzinach dużego ruchu jednostka PPTT może wstrzymać telefoniczne przyjmowanie ze stacji telefonicznych abonentów telegramów zawierających ponad 30 wyrazów, telegramów listowych oraz telegramów w językach obcych, jeżeli urząd telekomunikacyjny nie ma obsługi znającej dany język.
2.
Nie są przyjmowane telefonicznie lub dalekopisem przekazy telegraficzne, telegramy państwowe i kodowane.
§  33.
1.
Nadawca może żądać wycofania nadanego telegramu przed jego przekazaniem przez nadawczą jednostkę PPTT. Żądanie takie należy złożyć na piśmie i dołączyć dowód nadania telegramu lub podać datę i godzinę nadania, adres i podpis oraz w przybliżeniu treść telegramu. W razie wycofania nadanego telegramu zwraca się opłatę pobraną przy nadaniu, po potrąceniu opłaty taryfowej za wycofanie telegramu.
2.
Przed przekazaniem telegramu przez nadawczą jednostkę PPTT nadawca może, po uiszczeniu opłaty taryfowej, dokonać zmiany w adresie, treści lub podpisie telegramu. Dokonane zmiany powinny być potwierdzone na blankiecie nadawczym podpisem nadawcy.
3.
Żądania, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być również zgłoszone ze stacji telefonicznej lub teleksowej, z której telegram nadano. Nadawca powinien podać datę i godzinę nadania, adres oraz w przybliżeniu treść telegramu.
4.
Blankiet wycofanego telegramu pozostaje w aktach jednostki PPTT.
§  34.
1.
Telegramy państwowe mogą być nadawane tylko w lokalu jednostki PPTT, przy czym za telegramy państwowe uważa się również odpowiedzi na telegramy państwowe, jeżeli nadawca takiej odpowiedzi okaże telegram państwowy, na który odpowiada.
2.
Telegramy okolicznościowe z ustalonym tekstem dopuszczone są tylko w ruchu krajowym.
3.
Telegram oznaczony przez nadawcę do doręczenia w określonym dniu może być nadany najwcześniej na 7 dni, a najpóźniej na 2 dni przed dniem, w którym telegram ma być doręczony.
4.
Nadawca radiotelegramu może określić liczbę dni, w ciągu których radiostacja brzegowa może zatrzymać go w pogotowiu do wydania na statek, nie dłużej jednak niż 10 dni; z urzędu radiotelegram przetrzymuje się 3 dni od daty jego nadania.
5.
W telegramach przeznaczonych do odbioru przez adresata w jednostce PPTT nie jest dopuszczone podawanie zamiast nazwiska i imienia adresata pseudonimów lub innych umówionych znaków. Jeżeli w miejscowości przeznaczenia telegramu jest więcej oddawczych jednostek PPTT, nadawca obowiązany jest podać określenie cyfrowe jednostki PPTT.
§  35.
1.
Telegram, niezależnie od użytego w nim języka, powinien być napisany literami alfabetu łacińskiego i cyframi arabskimi oraz innymi znakami alfabetu telegraficznego.
2.
Znaki, których nie można odtworzyć dalekopisem, nadawca powinien podać w formie opisowej.
3.
Litery języka polskiego ć, ń, ó, ś, ź, ż oraz litery kreskowane lub akcentowane, używane w językach obcych, odtelegrafowuje się jako litery niekreskowane i nieakcentowane.
4.
Litery języka polskiego ą, ę, ł odtelegrafowuje się w telegramowym ruchu zagranicznym jako a, e, l.
5.
Cyfry rzymskie odtelegrafowuje się jako cyfry arabskie. Jeśli nadawca życzy sobie poinformować adresata, że chodzi o cyfry rzymskie, powinien zamieścić przed każdą cyfrą lub grupą cyfr arabskich wyraz "rzymskie".
6.
Znaki dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia przy odtelegrafowaniu zastępuje się odpowiednio krzyżykiem, myślnikiem, literą "x" i dwukropkiem.
§  36.
1.
Telegram powinien być napisany czytelnie i w sposób zapewniający trwałość zapisanego tekstu, bez śladów wycierania lub wyskrobywania, zgodnie z zasadami pisowni danego języka.
2.
Skreślenia, poprawki lub dopiski powinny być przez nadawcę omówione na blankiecie nadawczym i potwierdzone jego podpisem.
§  37.
1.
Adres telegramu powinien zawierać dane umożliwiające prawidłowe i szybkie doręczenie telegramu.
2. 2
Dane, które powinien zawierać adres, sposób ich oznaczania i kolejność określają wzory ustalane przez Dyrekcję Generalną PPTT. Wzory te podaje się do wiadomości klientów w formie wywieszek w lokalach jednostek PPTT.
3.
Jeżeli adresat przebywa czasowo u kogoś, to po imieniu i nazwisku adresata należy podać nazwisko osoby, u której adresat mieszka lub przebywa.
4.
Jeżeli nazwa miejscowości przeznaczenia telegramu nie figuruje w "Spisie placówek pocztowo-telekomunikacyjnych na obszarze PRL" lub w "Spisie urzędów telegraficznych otwartych dla służby międzynarodowej", nadawca obowiązany jest podać nazwę województwa, a w telegramach zagranicznych - nazwę kraju lub prowincji przeznaczenia telegramu. W takim przypadku telegram przyjmuje się na odpowiedzialność nadawcy.
§  38.
1.
W telegramie może być umieszczony skrócony adres, zwany dalej "adresem zarejestrowanym".
2.
Adres zarejestrowany podlega rejestracji w oddawczej jednostce PPTT właściwej dla miejsca zamieszkania (siedziby) adresata.
3.
Adres zarejestrowany zgłasza adresat do rejestracji na piśmie podając:
1)
imię i nazwisko (nazwę) adresata oraz dokładny adres,
2)
skrócony adres,
3)
datę zgłoszenia,
4)
ewentualnie numer telefonu i godziny, w jakich mają być przekazywane telefonicznie telegramy nadchodzące pod adresem zarejestrowanym; abonenci teleksowi podają w tym przypadku numer stacji teleksowej.
4.
Adres zarejestrowany może składać się tylko z jednego wyrazu będącego skrótem nazwy adresata lub wyrazem sztucznym.
5.
Telegramy nadchodzące na adres zarejestrowany w okresie, za który nie uiszczono opłaty taryfowej, doręcza się za pobraniem od adresata dopłaty w wysokości opłaty za liczbę wyrazów taryfowych odpowiadającą różnicy między adresem pełnym a skróconym.
§  39.
1.
Telegram może być zredagowany w języku jawnym lub tajnym.
2.
Telegram uważa się za zredagowany w języku jawnym, jeżeli jest napisany w jednym lub w kilku językach dopuszczonych w międzynarodowej korespondencji telegraficznej, a każdemu wyrazowi nadano to znaczenie, jakie ma w danym języku.
3.
Telegramy ratunkowe i listowe mogą być zredagowane tylko w języku jawnym.
§  40.
1.
Telegram uważa się za zredagowany w języku tajnym, jeżeli jest napisany z użyciem:
1)
wyrazów sztucznych składających się wyłącznie z liter, których liczba nie może przekroczyć pięciu,
2)
cyfr arabskich lub grup cyfr arabskich o znaczeniu tajnym,
3)
wyrazów rzeczywistych jednego lub kilku języków jawnych, którym nadano inne znaczenie, niż to, jakie mają one w danym języku,
4)
innych wyrazów lub wyrażeń, które nie odpowiadają warunkom języka jawnego,
5)
mieszaniny wyrazów lub wyrażeń podanych w pkt 1-4.
2.
Wyrazy języka tajnego nie mogą zawierać liter akcentowanych.
3.
Łączenie w jednej i tej samej grupie liter, cyfr lub innych znaków o znaczeniu tajnym nie jest dozwolone.
4.
Nadawca telegramu w języku tajnym obowiązany jest na żądanie nadawczej jednostki PPTT okazać słownik (kod), według którego treść telegramu lub jego część została zredagowana. Obowiązek ten nie dotyczy organów władzy i administracji państwowej oraz przedstawicielstw dyplomatycznych i konsularnych obcych państw.
§  41.
1.
Telegramy doręcza się w godzinach obsługi klientów oddawczej jednostki PPTT.
2.
Oddawcze jednostki PPTT, pełniące służbę telegraficzną całą dobę, w godzinach od 6.00 do 22.00 doręczają wszystkie nadeszłe telegramy, natomiast w godzinach od 22.00 do 6.00 - tylko telegramy oznaczone wskazówką służbową "SVH" i "Nocą".
§  42.
1.
Obszar doręczeń telegramów oddawczej jednostki PPTT dzieli się na miejscowy i zamiejscowy.
2.
Miejscowy obszar doręczeń telegramów obejmuje teren miejscowości, w której znajduje się oddawcza jednostka PPTT, określony granicami administracyjnymi miejscowości. Rozszerzenie miejscowego obszaru doręczeń poza granice administracyjne miejscowości, w której siedzibę ma oddawcza jednostka PPTT, podaje się w wywieszce informacyjnej.
3.
Jeżeli w danej miejscowości znajduje się więcej oddawczych jednostek PPTT, teren miejscowości może być podzielony na obszary doręczeń tych jednostek.
4.
Telegramy adresowane do miejscowego obszaru doręczeń doręcza się przez doręczycieli telegramów, natomiast do zamiejscowego obszaru doręczeń - przez doręczycieli przesyłek pocztowych podczas najbliższego planowego doręczenia lub - na żądanie nadawcy - przez posłańca.
5.
Na żądanie nadawcy telegramy adresowane do miejscowego lub zamiejscowego obszaru doręczeń przekazuje się telefonem lub dalekopisem.
§  43.
1.
Zgłoszenie przez nadawcę żądania doręczenia telegramu do rąk własnych adresata wyklucza doręczenie telegramu innej osobie, w tym także pełnomocnikowi adresata lub osobie pełnoletniej zamieszkałej wspólnie z adresatem; telegramy te adresowane do przedstawicieli organów władzy i administracji państwowej, wymiaru sprawiedliwości i prokuratury oraz organizacji społecznych, politycznych i religijnych doręczone w sekretariacie osoby, do której są adresowane, uważa się za doręczone do rąk własnych adresata.
2.
Jeżeli w adresie telegramu podano współmałżonków, telegram doręcza się jednemu z nich.
3.
Telefonicznie nie przekazuje się telegramów zredagowanych w językach obcych, w języku tajnym, telegramów na blankiecie ozdobnym oraz telegramów adresowanych do rąk własnych adresata, natomiast dalekopisem - telegramów na blankiecie ozdobnym i telegramów adresowanych do rąk własnych adresata.
4.
Treść telegramów przekazanych adresatom telefonicznie doręcza się ponadto adresatom przez doręczyciela przesyłek pocztowych. Na żądanie adresata treść takiego telegramu doręcza się przez doręczyciela telegramów.
5.
Odbiorca telegramu z opłaconą odpowiedzią otrzymuje bon uprawniający do nieodpłatnego nadania jednego telegramu w ciągu 12 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia. Jeżeli należność za nadany telegram przewyższa wartość bonu, nadawca obowiązany jest do dopłacenia różnicy pomiędzy należnością a wartością bonu; w razie niewykorzystania bonu lub wykorzystania go w części, nadawcy telegramu z opłaconą odpowiedzią przysługuje, w terminie ważności bonu, prawo otrzymania zwrotu nie wykorzystanej kwoty wartości bonu.
§  44.
1.
Odbiorca telegramu obowiązany jest:
1)
udowodnić swoją tożsamość, jeżeli nie jest znany osobiście pracownikowi doręczającemu,
2)
pokwitować odbiór telegramu na dowodzie odbioru.
2.
Pokwitowanie odbioru telegramu powinno zawierać czytelny podpis (imię i nazwisko) odbiorcy, datę, godzinę i minutę odbioru. Jeżeli uprawniony odbiorca telegramu oświadczy, że nie może podpisać się na dowodzie odbioru telegramu, telegram doręcza się po odnotowaniu na dowodzie odbioru cech dowodu tożsamości odbiorcy telegramu.
3.
Jeżeli odbiór telegramu kwituje za adresata inna osoba, osoba ta pod swoim podpisem powinna określić, w jakim stosunku pozostaje do adresata, np. pełnomocnik, żona, pomoc domowa itp.
§  45.
O niedoręczeniu telegramu powiadamia się telegraficznie nadawcę.
§  46.
Abonent stacji teleksowej powinien wyposażyć ją w urządzenia do przygotowywania i zapamiętywania treści korespondencji oraz automatycznego jej nadawania.
§  47.
1.
Konserwację i remont urządzeń stacji teleksowej dostarczonej abonentowi przez PPTT wykonują służby techniczne PPTT.
2.
Urząd telekomunikacyjny może podjąć się konserwacji i remontu urządzeń teleksowych będących własnością abonenta.
§  48.
1.
Liczba łączy pomiędzy stacją teleksową a centralą teleksową powinna być dostosowana do wielkości ruchu teleksowego do i od abonenta.
2.
Abonent obowiązany jest złożyć wniosek o uruchomienie takiej liczby łączy między stacją abonencką a centralą teleksową PPTT, aby w godzinie największego ruchu zajętość wiązek łączy abonenckich nie przekraczała wielkości ustalonej przez PPTT.
3.
Koszty związane ze zwiększeniem wiązki łączy między stacją teleksową a centralą teleksową PPTT oraz koniecznym uzupełnieniem wyposażenia stacji teleksowej ponosi abonent.
4.
Jeżeli powiększenie wiązki łączy jest niemożliwe, urząd telekomunikacyjny może, dla poprawy osiągalności stacji teleksowej, część łączy w wiązce przystosować - tylko dla ruchu przychodzącego - po uprzednim zawiadomieniu o tym abonenta.
§  49.
Abonenci teleksowi mają prawo korzystać z urządzenia okólnikowego wprowadzonego do sieci teleksowej, umożliwiającego nadawanie korespondencji tekstowej z jednej stacji teleksowej do wielu stacji teleksowych jednocześnie.
§  50.
1.
Przy połączeniach teleksowych w ruchu międzynarodowym abonenci teleksowi obowiązani są do automatycznego nadawania korespondencji.
2.
Podczas trwania połączenia teleksowego nawiązanego przez abonenta z Polski nie należy przyjmować korespondencji teleksowej z zagranicy.
§  51.
1.
PPTT może wykonywać usługę dzierżawy łącza telegraficznego, w której ramach PPTT wydzierżawia łącze telegraficzne pomiędzy określonymi na stałe punktami, w których zainstalowane są urządzenia telegraficzne dzierżawcy.
2.
Ubiegający się o dzierżawę łącza powinien złożyć we właściwym terenowo urzędzie telekomunikacyjnym pisemny wniosek zawierający informacje określone w § 28 ust. 3.
§  52.
1.
Dzierżawca obowiązany jest zawiadomić na piśmie jednostkę PPTT pobierającą opłaty za dzierżawę łącza o każdej projektowanej zmianie przeznaczenia łącza lub zamierzonym zainstalowaniu innych urządzeń niż wymienione we wniosku.
2.
Projektowane zmiany mogą być wprowadzone tylko za zgodą właściwej terenowo jednostki PPTT.
2 § 37 ust. 2 zmieniony przez § 4 pkt 2 zarządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 18 maja 1989 r. (M.P.89.19.132) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 czerwca 1989 r.