Rozdział 3 - Powiatowe komitety kultury fizycznej. - Zakres działania oraz skład i tryb powoływania komitetów kultury fizycznej przy prezydiach rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1956.60.732

Akt utracił moc
Wersja od: 23 lipca 1956 r.

III.

Powiatowe komitety kultury fizycznej.

§  13.
1.
Do zadań komitetu kultury fizycznej przy prezydium powiatowej rady narodowej, zwanego dalej "powiatowym komitetem kultury fizycznej", należy w szczególności:
1)
ustalanie kierunku oraz sporządzanie planów rozwoju kultury fizycznej,
2)
koordynowanie i kontrola wykonywania prac objętych planami (pkt 1),
3)
sprawowanie kontroli nad realizacją wytycznych do programów obowiązkowego wychowania fizycznego w szkołach i zakładach nauczania wszystkich typów,
4)
prowadzenie szkolenia kadr dla potrzeb kultury fizycznej oraz kontrola szkolenia kadr prowadzonego przez organizacje i instytucje,
5)
wytyczanie kierunku działalności organizacji sportowych, jej kontrola i nadzór nad działalnością finansową i gospodarczą organizacji sportowych,
6)
nadzór nad budownictwem, wykorzystaniem i konserwacją urządzeń sportowych,
7)
nadzór nad wykorzystaniem przez organizacje sportowe sprzętu sportowego oraz nad konserwacją tego sprzętu,
8)
współdziałanie z instytucjami gospodarczymi i społecznymi w sprawach kultury fizycznej,
9)
rozwijanie działalności propagandowej w zakresie kultury fizycznej.
2.
Powiatowy komitet kultury fizycznej działa w porozumieniu z innymi organami administracji państwowej i instytucjami w granicach ich właściwości.
§  14.
1.
Powiatowy komitet kultury fizycznej składa się z przewodniczącego, 1-2 zastępców przewodniczącego i członków w liczbie 7-13 osób.
2.
Przewodniczącego powiatowego komitetu kultury fizycznej powołuje i odwołuje w drodze uchwały prezydium powiatowej rady narodowej po porozumieniu się z przewodniczącym wojewódzkiego komitetu kultury fizycznej.
3.
Zastępcę przewodniczącego i członków powiatowego komitetu kultury fizycznej powołuje i odwołuje w drodze uchwały prezydium powiatowej rady narodowej na wniosek przewodniczącego powiatowego komitetu kultury fizycznej.
§  15.
1.
Powiatowy komitet kultury fizycznej działa kolegialnie i podejmuje uchwały w zakresie wszystkich zagadnień objętych właściwością komitetu.
2.
W szczególności komitet uchwala:
1)
wytyczne i projekty planów rozwoju kultury fizycznej w powiecie, wskazówki w sprawie wyszkolenia sportowego, jednolity kalendarz sportowy oraz plany szkolenia kadr,
2)
sprawozdania o stanie rozwoju kultury fizycznej w powiecie, o wykonaniu planów oraz o działalności powiatowego komitetu kultury fizycznej,
3)
wytyczne do działalności organizacji sportowych oraz oceny ich działalności,
4)
uchylenie w uzasadnionych przypadkach uchwał komitetów kultury fizycznej przy prezydiach dzielnicowych rad narodowych.
3.
Przepis ust. 2 pkt 4 dotyczy komitetu kultury fizycznej przy prezydium rady narodowej miasta stanowiącego powiat, podzielonego na dzielnice.
§  16.
1.
Posiedzenia powiatowego komitetu kultury fizycznej zwołuje przewodniczący komitetu w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu.
2.
Przepis § 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  17.
Organami powiatowego komitetu kultury fizycznej są:
1)
przewodniczący komitetu,
2)
społeczne sekcje dla poszczególnych dziedzin sportu.
§  18.
1.
Przewodniczący powiatowego komitetu kultury fizycznej wykonuje w okresie między posiedzeniami komitetu jego uprawnienia.
2.
Przewodniczący powiatowego komitetu kultury fizycznej kieruje działalnością komitetu oraz pracą aparatu wykonawczego komitetu, wydaje zarządzenia w ramach swych uprawnień na podstawie i w wykonaniu obowiązujących przepisów, wytycznych Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i wojewódzkiego komitetu kultury fizycznej oraz uchwał powiatowej rady narodowej i jej prezydium i jest odpowiedzialny za realizację planów i preliminarza budżetowego.
§  19.
Skład, organizację i zakres działania społecznych sekcji sportowych powiatowych komitetów kultury fizycznej określają - zgodnie z art. 8 ust. 2 dekretu z dnia 18 stycznia 1956 r. o organizacji spraw kultury fizycznej (Dz. U. Nr 2, poz. 12) - regulaminy nadane przez Główny Komitet Kultury Fizycznej.