§ 8. - Zakłady budżetowe.

Monitor Polski

M.P.1984.30.206

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1984 r.
§  8.
1.
Podstawę gospodarki finansowej zakładu budżetowego stanowi plan finansowy, ustalający przychody i rozchody z tytułu całokształtu działalności oraz stan funduszu obrotowego zakładu budżetowego na początek i koniec roku. Planowany stan funduszu obrotowego zakładu budżetowego na koniec roku nie może przekraczać normatywu zapasów materiałów zwiększonego nie więcej niż o 1/12 planowanych kosztów. W zakładach budżetowych, w których zużycie materiałów stanowi znaczny odsetek kosztów, planowany stan funduszu na koniec roku powinien być ustalony na odpowiednio niższym poziomie.
2.
Przychody zakładu budżetowego obejmują jego dochody i inne przychody nie będące dochodami, a w szczególności: dotacje, przelewy redystrybucyjne, dobrowolne wpłaty, zwiększenia funduszu obrotowego itp.
3.
Rozchody zakładu budżetowego obejmują jego koszty i inne rozchody nie będące kosztami, a w szczególności: wpłaty do budżetu, przelewy środków na finansowanie inwestycji i remontów kapitalnych, przelewy redystrybucyjne, zmniejszenia funduszu obrotowego itp.
4.
Do planu finansowego załącza się:
1)
kalkulację i uzasadnienie przychodów,
2)
kalkulację i uzasadnienie rozchodów, z uwzględnieniem szczegółowej kalkulacji zatrudnienia i funduszu wynagrodzeń,
3)
dane co do normatywu i stanu zapasów materiałów oraz stanu środków pieniężnych, należności i zobowiązań na początek roku.
5.
Zasady opracowywania planów finansowych zakładów budżetowych oraz wzory tych planów są ustalane w przepisach dotyczących opracowywania projektu budżetu centralnego i projektów budżetów terenowych.