Rozdział 5 - Zamknięcie roczne. - Zakładanie i prowadzenie ewidencji gruntów, zasady sporządzania wykazów gruntów oraz opłaty za odrysy z map i za odpisy i wyciągi z rejestrów i dokumentów stanowiących część operatu ewidencyjnego na obszarze m.st. Warszawy, m. Łodzi i miast stanowiących powiaty.

Monitor Polski

M.P.1956.98.1135

Akt utracił moc
Wersja od: 29 listopada 1956 r.

V.

Zamknięcie roczne.

§  106.
1.
Rejestry gruntów i zestawienia gruntów zamyka się według stanu na dzień 31 grudnia każdego roku.
2.
Zaniknięcie roczne polega na:
1)
sprawdzaniu, czy wszystkie zgłoszone zmiany, zarejestrowane w dzienniku ewidencji zmian, zostały wprowadzone do operatu ewidencyjnego;
2)
sprawdzeniu, czy wszystkie numery rejestru gruntów (jednostki rejestrowej) zostały podsumowane i wyniki przeniesione do zestawienia rejestru gruntów;
3)
podkreśleniu w zestawieniu gruntów zapisów w poszczególnych grupach jednostek rejestrowych, podsumowaniu i wpisaniu sum atramentem.
3.
W kolumnie 4 zestawienia gruntów w wierszu odpowiadającym sumie (ust. 2 pkt 3) należy wpisać "Stan na dzień 31.XII.19 .. r."
§  107.
1.
Zamknięcie roczne należy rozpocząć w takim terminie, aby prace z tym związane zostały ukończone do dnia 31 grudnia każdego roku.
2.
Zmiany, które zgłoszono przy końcu roku, lecz po dokonaniu zamknięcia, przeprowadza się w rejestrach w roku następnym.
§  108.
Po zamknięciu zestawienia gruntów zamyka się dziennik ewidencji zmian. Zgłoszeń zmian, które nie zostały wprowadzone do operatu ewidencyjnego, nie przenosi się do nowego dziennika, natomiast na stronie tytułowej nowego dziennika wypisuje się numery nie załatwione. Ostatni zapis w dzienniku ewidencji zmian podkreśla się i niżej umieszcza się uwagę "Zamknięto dnia .....", po czym następuje podpis geodety do spraw ewidencji gruntów.