Oddział E - Szkoły wyższe. - Zadania i organizacja doboru kandydatów na studia w szkołach wyższych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-29.363

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1954 r.

E.

Szkoły wyższe.

a) Wydziałowe komisje dla doboru kandydatów na I rok studiów.

Doboru kandydatów na wydziały (oddziały, kierunki studiów, studia specjalne) dokonuje komisja dla doboru kandydatów powołana dla każdego wydziału.

W skład wydziałowej komisji dla doboru kandydatów wchodzą:

1)
dziekan wydziału jako przewodniczący oraz jako członkowie:
2)
delegat rektora,
3)
członek grona nauczającego na danym wydziale, powołany przez właściwego rektora po wysłuchaniu opinii dziekana,
4)
przedstawiciel ministra zainteresowanego zakresem studiów danego wydziału,
5)
przedstawiciel Związku Młodzieży Polskiej, powołany przez rektora na wniosek wojewódzkiego zarządu Związku Młodzieży Polskiej.

Dziekana jako przewodniczącego komisji może zastąpić prodziekan.

Zastępców członków komisji powołuje się w tym samym trybie jak członków komisji.

W posiedzeniach komisji w szkołach podległych Ministrom Szkolnictwa Wyższego i Zdrowia może - za zgodą Ministra Szkolnictwa Wyższego bądź Ministra Zdrowia - brać udział przedstawiciel Ministra Oświaty z głosem doradczym, jeśli w komisji nie jest przewidziany udział delegata Ministra Oświaty jako członka komisji.

W przypadku gdy liczba kandydatów na pierwszy rok studiów danego wydziału (oddziału, kierunku studiów, studium specjalnego) przekracza 300 osób, rektor może powołać dodatkowe komisje.

Dziekana jako przewodniczącego zastępuje wówczas członek rady wydziałowej, powołany przez rektora po wysłuchaniu opinii dziekana.

Do zadań wydziałowej komisji dla doboru kandydatów należy:

1)
przeprowadzenie egzaminów wstępnych,
2)
kwalifikowanie kandydatów na I rok studiów na podstawie oceny z egzaminu wstępnego i kwalifikacji osobistych kandydata,
3)
kwalifikowanie do otrzymania stypendiów i pomieszczeń w domach akademickich.

b) Uczelniane komisje do spraw rekrutacji.

W każdej szkole wyższej powstaje uczelniana komisja do spraw rekrutacji.

Na czele komisji stoi rektor szkoły jako przewodniczący, ponadto w skład jej wchodzą: przedstawiciel właściwego ministra i przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej danej szkoły wyższej.

Do zadań uczelnianej komisji należy:

1)
decydowanie o dopuszczeniu kandydata do egzaminu wstępnego,
2)
zatwierdzenie listy kandydatów zakwalifikowanych na pierwszy rok studiów przez komisję dla doboru kandydatów,
3)
koordynacja i kontrola prac komisji dla doboru kandydatów na poszczególnych wydziałach,
4)
zawiadomienie zainteresowanego ministerstwa lub Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego o nieprzyjęciu na studia kandydatów ze szkół objętych planowym zatrudnieniem.

Spośród kandydatów, którzy złożą egzamin przy zbliżonych wynikach - pierwszeństwo przyjęcia mają:

1)
dzieci przodowników pracy, racjonalizatorów, inteligencji z awansu społecznego, robotników zatrudnionych w produkcji przemysłowej i rolnej, w budownictwie i transporcie, członków spółdzielni produkcyjnych, inteligencji technicznej, twórczej i nauczycieli,
2)
dzieci chłopów mało- i średniorolnych, pracowników fizycznych i umysłowych nie wymienionych w punkcie 1 oraz rzemieślników - członków spółdzielni pracy.

Pozostali kandydaci będą przyjęci w miarę wolnych miejsc zależnie od wyników egzaminu.

Przy kwalifikowaniu kandydatów należy wziąć pod uwagę aktywność społeczną kandydata.

Kandydaci, którzy złożyli egzamin wstępny z wynikiem pomyślnym i nie zostali przyjęci na dany wydział (oddział, kierunek studiów, studium specjalne) bądź do danej szkoły wyższej z powodu braku miejsc, mogą ubiegać się o przyjęcie na te kierunki studiów, na których zarządzone będą egzaminy uzupełniające. Kandydatom takim na żądanie szkoła wyższa, w której składali egzamin, wystawi odpowiednie zaświadczenie z wykazem ocen zdanych egzaminów, które będą zaliczone.

Kandydat będzie zobowiązany do zdania w uzupełniającym terminie egzaminów z innych przedmiotów, obowiązujących na nowoobranym kierunku studiów.

Akta takiego kandydata szkoła wyższa, w której zdawał on egzamin w terminie głównym - przekaże wybranej przez kandydata szkole wyższej w ciągu 3 dni od wystawienia zaświadczenia ze zdania egzaminów (wzór - załącznik nr 1).

Przedmioty oraz terminy egzaminów wstępnych na poszczególne kierunki studiów, sposób ich przeprowadzenia oraz przypadki zwolnień od egzaminu wstępnego określi zarządzenie właściwego ministra.