Oddział B - Powiatowe (miejskie, dzielnicowe) komisje rekrutacyjne. - Zadania i organizacja doboru kandydatów na studia w szkołach wyższych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-29.363

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1954 r.

B.

Powiatowe (miejskie, dzielnicowe) komisje rekrutacyjne.

W skład powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) komisji rekrutacyjnej wchodzą:
1)
delegat prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej jako przewodniczący oraz jako członkowie:
2)
2-5 aktywnych działaczy oświatowych i społecznych jako przedstawiciele komisji oświaty i kultury powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej,
3)
przedstawiciel powiatowej rady związków zawodowych,
4)
przedstawiciel powiatowego zarządu Związku Samopomocy Chłopskiej,
5)
członek prezydium powiatowego zarządu Z.M.P.

Członków powiatowych (miejskich, dzielnicowych) komisji rekrutacyjnych (P.K.R.) powołuje prezydium odpowiedniej rady narodowej.

W powiatach (miastach, dzielnicach), w których liczba kandydatów na I rok studiów w szkołach wyższych wynosi więcej niż 300, prezydia odpowiednich rad narodowych mogą powoływać większą liczbę członków pozwalającą na prace w podkomisjach z tym, że każda podkomisja powinna się składać co najmniej z 3 członków.

Powołanie podkomisji nie zwalnia przewodniczącego powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) komisji rekrutacyjnej od odpowiedzialności za całokształt prac komisji.

Siedzibę i obsługę techniczną zapewnią powiatowym (miejskim, dzielnicowym) komisjom rekrutacyjnym wydziały oświaty prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych.

Zadaniem powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) komisji rekrutacyjnej jest:

1)
koordynowanie i kontrola prac S.K.R., udzielanie im bieżącej pomocy, zwłaszcza za pośrednictwem przedstawicieli komisji oświaty i kultury w P.K.R.,
2)
zbadanie i przeanalizowanie materiałów nadesłanych przez S.K.R.,
3)
dokładne, wyczerpujące i poparte faktami zaopiniowanie każdego kandydata; opinie powinny zawierać ustosunkowanie się do opinii S.K.R. z uzasadnieniem, jeśli opinia powiatowej komisji rekrutacyjnej nie pokrywa się z opinią szkolnej komisji rekrutacyjnej, nadto dodatkowe wyjaśnienia mogące mieć znaczenie przy ostatecznej kwalifikacji; powiatowa (miejska, dzielnicowa) komisja rekrutacyjna jest odpowiedzialna za to, aby opinia szkolnej komisji rekrutacyjnej i jej własna dawały w rezultacie pełną charakterystykę kandydata, która pozwoli wyciągnąć ostateczne wnioski komisji dla doboru kandydatów w szkole wyższej,
4)
przeprowadzanie za pomocą szkolnych komisji rekrutacyjnych lub w razie konieczności bezpośrednio dodatkowych prac informacyjno-uświadamiających na zlecenie pełnomocnika prezydium wojewódzkiej rady narodowej do spraw rekrutacji lub z własnej inicjatywy, jeśli komisja stwierdzi niezadowalające wyniki pracy S.K.R.

W zakresie organizacyjnym i sprawozdawczym do obowiązków P.K.R. należy:

a)
sporządzenie zestawienia liczby kandydatów zgłoszonych według kierunków studiów na podstawie ankiet przekazanych przez szkolne komisje rekrutacyjne i przekazanie go w terminie, przewidzianym w załączonym terminarzu (załącznik nr 2), pełnomocnikowi prezydium wojewódzkiej rady narodowej do spraw rekrutacji; szczegółowe wytyczne do sporządzenia zestawienia liczby kandydatów ustali Minister Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami,
b)
przekazanie zaopiniowanych ankiet indywidualnych kandydatów do Wojskowej Akademii Technicznej na ręce wojskowych komendantów rejonowych,
c)
przyjmowanie podań na I rok studiów szkół wyższych,
d)
przekazanie podań kandydatów na I rok studiów w szkołach wyższych wraz z załącznikami po dołączeniu do nich ankiet indywidualnych i kart kandydata zaopiniowanych przez powiatową (miejską, dzielnicową) komisję rekrutacyjną oraz orzeczeń lekarskich - do rektorów szkół wyższych.

Do podań należy dołączyć imienne wykazy.

Za właściwe i terminowe powołanie oraz za działalność powiatowych (miejskich, dzielnicowych) komisji rekrutacyjnych odpowiedzialne jest prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej. Przewodniczący powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) komisji rekrutacyjnej jest odpowiedzialny za właściwą organizację pracy i obieg dokumentów. Jest on również obowiązany informować i składać okresowe sprawozdania prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej z przebiegu prac związanych z doborem kandydatów na studia wyższe, a po ich zakończeniu złożyć sprawozdanie na posiedzeniu prezydium, które ma obowiązek przeprowadzić analizę i ocenę pracy powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) komisji rekrutacyjnej.