Wzory, tryb wręczania, sposób noszenia i tryb pozbawiania odznak: "Przodownika Pracy" i "Zasłużonego Przodownika Pracy" oraz dyplomu "Zasłużonego Przodownika Pracy".

Monitor Polski

M.P.1950.A-29.337

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1957 r.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 marca 1950 r.
w sprawie wzorów, trybu wręczania, sposobu noszenia i trybu pozbawiania odznak: "Przodownika Pracy" i "Zasłużonego Przodownika Pracy" oraz dyplomu "Zasłużonego Przodownika Pracy".

Na podstawie pkt 8 uchwały Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1949 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Przodownika Pracy" oraz odznaki i dyplomu "Zasłużonego Przodownika Pracy" (Monitor Polski Nr A-46, poz. 626), Rada Ministrów postanawia:
1.
a) Odznaka "Przodownika Pracy" wyobraża gwiazdę siedmioramienną o Ć 35 mm. Każde ramię gwiazdy tworzy dziewięć promieni okrągłych tępo zakończonych. Ramiona - promienie gwiazdy wiąże koło, wznoszące się nad poziom promieni, w otoku którego na białej emalii umieszczony jest napis literami srebrzonymi "Przodownikom Pracy". W środku na czerwonej emalii nałożony jest profil górnika - podobizna Pstrowskiego - zwrócony w lewą stronę. Odznaka oprócz części środkowej - puklowana - posiada na odwrocie przylutowany gwint z nakrętką. Odznaka tłoczona jest z tombaku - srebrzona, profil Pstrowskiego oksydowany, promienie i otoki polerowane.
b)
Odznaka "Zasłużonego Przodownika Pracy" wyobraża gwiazdę siedmioramienną o Ć 35 mm. Każde ramię gwiazdy tworzy dziewięć promieni okrągłych tępo zakończonych. Ramiona - promienie gwiazdy wiąże koło, wznoszące się nad poziom promieni, w otoku którego na białej emalii umieszczony jest napis złoconymi literami "Przodownikom Pracy". W środku na czerwonej emalii nałożony jest profil górnika - podobizna Pstrowskiego - zwrócony w lewą stronę. Odznaka oprócz części środkowej - puklowana - posiada na odwrocie przylutowany gwint z nakrętką. Odznaka tłoczona jest z tombaku - złocona, profil Pstrowskiego srebrzony - oksydowany, promienie i otoki okalające napis polerowane.
2.
Zatwierdza się wzór dyplomu, załączony do niniejszej uchwały.
3.
Odznaki "Przodownika Pracy" oraz "Zasłużonego Przodownika Pracy" wręcza się w uroczysty sposób w zasadzie w dniach: 1 maja, 22 lipca i 1 stycznia każdego roku. Wręczania dokonuje kierownik zakładu pracy, w którym odznaczony pracuje, w obecności innych przodowników pracy, racjonalizatorów produkcji, zasłużonych przodowników pracy, zasłużonych racjonalizatorów produkcji, członków rady zakładowej, oraz jak najliczniejszego grona towarzyszy pracy odznaczonego. Przy wręczaniu należy podkreślić zasługi położone przez odznaczonego i omówić jego postawę społeczną w stosunku do pracy.
4.
Fakt nadania odznaki "Przodownika Pracy" lub "Zasłużonego Przodownika Pracy" oraz przywiązanych do tych odznak tytułów, odnotowuje się w arkuszu ewidencyjnym.
5.
Odznakę "Przodownika Pracy" oraz "Zasłużonego Przodownika Pracy" należy w zasadzie nosić stale. Nosi się ją na lewej piersi.
6.
W razie zaistnienia okoliczności, przewidzianych w art. 7 uchwały Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1949 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Przodownika Pracy" oraz odznaki i dyplomu "Zasłużonego Przodownika Pracy", decyzję pozbawiającą pracownika tych odznak i tytułów do nich przywiązanych wydadzą władze, które te odznaki nadały, zgodnie z trybem postępowania, określonym w pkt 3 i 4 powołanej uchwały.
7. 1
Kierownik zakładu pracy, w którym pracownik jest zatrudniony, odnotowuje fakt pozbawienia odznaki i przywiązanego do niej tytułu w arkuszu ewidencyjnym.
8.
Koszty, związane z wybiciem odznak "Przodownika Pracy", "Zasłużonego Przodownika Pracy", wydrukowaniem dyplomów "Zasłużonego Przodownika Pracy" i innych druków związanych z nadawaniem wspomnianych odznak, pokrywa Skarb Państwa z budżetu Prezydium Rady Ministrów.
9.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom.
10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

Miejsce odznaki

DYPLOM

ZASŁUŻONEGO PRZODOWNIKA PRACY

Na podstawie Uchwały Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1949 r. (Monitor Polski Nr A-46, poz. 626), w uznaniu zasług za wydajność i osiągnięcia w pracy nadaję

Obywatelowi(lce) .........................................................................................................................

urodzonemu(ej) dnia ................................................................. roku ..........................................

odznakę i tytuł

"ZASŁUŻONEGO PRZODOWNIKA PRACY"

MINISTER

Warszawa, dnia ............................. 19 ................. r.

Pieczęć

Nr dyplomu ........../..........

1 Ustęp 7 zmieniony przez § 2 ust. 4 uchwały nr 767 z dnia 1 grudnia 1956 r. (M.P.56.101.1167) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1957 r.