Wzór umowy pomiędzy szkołą a zakładem pracy o praktyczną naukę zawodu.

Monitor Polski

M.P.1951.A-81.1123

Akt utracił moc
Wersja od: 15 września 1951 r.

ZARZĄDZENIE NR 136
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 sierpnia 1951 r.
w sprawie wzoru umowy pomiędzy szkołą a zakładem pracy o praktyczną naukę zawodu.

Na podstawie pkt IV ust. 2 uchwały Nr 448 Prezydium Rządu z dnia 23 czerwca 1951 r. w sprawie ustroju szkolnictwa zawodowego (Monitor Polski Nr A-59, poz. 776) zarządza się, co następuje:
Ustala się wzór umowy o praktyczną naukę zawodu między szkołami przysposobienia zawodowego lub szkołami zawodowymi, podległymi Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego, a zakładami pracy. Wzór umowy stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

UMOWA O PRAKTYCZNĄ NAUKĘ ZAWODU

Pomiędzy ............................................. (pełna nazwa szkoły przysposobienia zawodowego, szkoły zawodowej) zwaną w dalszym ciągu umowy "szkołą", reprezentowaną przez dyrektora szkoły, ob. ................................... (imię i nazwisko) z jednej strony, a .............................. (nazwa zakładu pracy lub przedsiębiorstwa i ministerstwa, któremu zakład pracy podlega)

zwanym w dalszym ciągu umowy "zakładem", reprezentowanym przez Ob. Ob. ................................................................. (imiona i nazwiska oraz stanowisko służbowe) z drugiej strony, została zawarta umowa o następującej treści:

§ 1.
Szkoła przeprowadza w zakładzie praktyczną naukę zawodu w następujących specjalnościach:
Lp.SpecjalnośćRok nauczaniaLiczba uczniówLiczba uczących się grup
1
2
3
§  2.
1.
Praktyczna nauka zawodu przeprowadzana jest zgodnie z programem nauki przez nauczycieli zawodu (pracowników szkoły) w wydzielonym oddziale lub zespole szkoleniowym (w wydzielonych zespołach szkoleniowych)

.....................................

(określenie oddziałów)

2.
Praktyczna nauka zawodu przeprowadzana jest zgodnie z programem nauki przez kwalifikowanych specjalistów (majstrów) należących do załogi zakładu pracy pod kontrolą kierownika warsztatów szkoły. Uczniowie są włączeni przez zakład pracy w grupy robocze, a mianowicie:

................................................

Uwaga: Zależnie od specjalności programu i możliwości zakładu pracy może być stosowany ust. 1 lub 2 albo oba jednocześnie.

§  3.
Uczniowie podczas praktycznej nauki zawodu w zakładzie pracy podporządkowani są zasadom wewnętrznej dyscypliny pracy obowiązującym w zakładzie, jednakże nie stosują się do nich przepisy o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy oraz postanowienia regulaminu pracy dotyczące kar pieniężnych. W tym zakresie obowiązują przepisy regulaminu szkolnego.
§  4.
Zakład zobowiązuje się:
a)
szkolić uczniów w ich specjalności, przydzielając odpowiednie stanowiska robocze w zakładzie, zagwarantować im pracę odpowiadającą szkolnemu programowi praktycznej nauki zawodu, niezbędne w zakresie danej produkcji urządzenia, sprzęt, narzędzia, materiały i dokumentację techniczną potrzebną dla praktycznej nauki zawodu, a także dbać o to, aby nie było przerw w szkoleniu,
b)
wskazać rozmiar robót i określić normy, a także czuwać nad zorganizowaniem obliczenia roboty wykonanej przez uczniów i raz w miesiącu (16-go) przedkładać szkole dane dotyczące wyników osiągniętych przez uczniów na wskazanych miejscach pracy i równowartości wykonanej przez każdego ucznia pracy,
c)
przydzielać uczniom odzież roboczą i ochronną, obuwie oraz sprzęt ochronny i specjalne racje tłuszczu (mleka) według norm ustalonych dla pracowników danego zakładu pracy oraz dostarczać uczniom odpowiedniej wody do picia jak również zorganizować przechowanie, pranie i terminową reperację odzieży ochronnej,
d)
przydzielić pomieszczenie dla przechowywania odzieży i przyborów uczniów i zabezpieczyć przechowanie tych rzeczy,
e)
zagwarantować dojazd uczniów do miejsca pracy *
§  5.
1.
Za pracę wykonaną przez uczniów podczas praktycznej nauki zawodu zakład przekazuje szkole kwotę odpowiadającą wartości pracy, wykonanej przez uczniów, po potrąceniu kosztów dodatkowego wynagrodzenia majstrów i instruktorów za szkolenie uczniów. Kwota ta zostaje przelana przez zakład na rzecz szkoły w terminach wypłat zarobków za pracę robotników zakładu.
2.
Obowiązki majstrów i instruktorów w zakresie szkolenia uczniów oraz zasady dodatkowego wynagradzania majstrów i instruktorów za to szkolenie określa regulamin wydany przez Prezesa Rady Ministrów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  6.
1.
Zakład zapewnia uczniom bezpieczeństwo pracy podczas praktycznej nauki zawodu uczniów.
2.
Za naruszenie zasad bezpieczeństwa i profilaktyki sanitarnej zakład odpowiada zgodnie z przepisami obowiązującymi w stosunku do pracowników zakładu.
§  7.
W czasie trwania praktycznej nauki zawodu w zakładzie znajdującym się w innej miejscowości niż szkoła zakład zapewnia zbiorowe pomieszczenia dla uczniów i organizuje ich wyżywienie według ustalonych norm, za zwrotem kosztów tego wyżywienia. *
§  8.
Wszelkie spory mogące wyniknąć z niniejszej umowy rozstrzyga dyrektor okręgu szkolenia zawodowego w porozumieniu z dyrekcją centralnego zarządu lub zjednoczenia albo przedsiębiorstwa, w którym odbywa się nauka, w razie niedojścia do porozumienia między tymi osobami - Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego w porozumieniu z właściwym ministrem lub kierownikiem urzędu centralnego, a w ostatecznym przypadku - Główna Komisja Arbitrażowa.
§  9.
Okres ważności umowy ustala się na czas od ................. do ..................
§  10.
Umowa niniejsza sporządzona została w 2 egzemplarzach po jednym egzemplarzu dla każdej z umawiających się stron.

................................

Dyrektor szkoły

................................

Dyrekcja zakładu pracy

*) Jeśli niekonieczne - skreślić.
**) Jeśli zbędne - skreślić.