Wzmocnienie kontroli bezosobowego funduszu płac w przedsiębiorstwach państwowych i spółdzielniach działających według zasad rozrachunku gospodarczego.

Monitor Polski

M.P.1955.27.262

Akt utracił moc
Wersja od: 29 marca 1955 r.

UCHWAŁA NR 181
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 5 marca 1955 r.
w sprawie wzmocnienia kontroli bezosobowego funduszu płac w przedsiębiorstwach państwowych i spółdzielniach działających według zasad rozrachunku gospodarczego.

W celu wzmocnienia kontroli bezosobowego funduszu płac w przedsiębiorstwach państwowych i spółdzielniach działających według zasad rozrachunku gospodarczego Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
1.
Zatwierdzony w Narodowym Planie Gospodarczym bezosobowy fundusz płac, z wyjątkiem bezosobowego funduszu płac przeznaczonego na wypłaty dla pracowników opłacanych systemem prowizyjnym, ministerstwa i centralne urzędy rozdzielają między podległe im jednostki w taki sposób, by kwartalne plany operatywne zakładów pracy obejmowały jedynie około 75%-85% ogólnej kwoty bezosobowego funduszu płac. Około 10%-15% ogólnej kwoty bezosobowego funduszu płac powinno pozostać do dyspozycji poszczególnych centralnych zarządów i jednostek równorzędnych oraz około 5%-10% do dyspozycji ministerstwa (centralnego urzędu).
2.
W przypadku wykorzystania przez zakład pracy całego przyznanego na dany kwartał bezosobowego funduszu płac i konieczności pokrycia w danym kwartale dalszych należności z bezosobowego funduszu płac centralny zarząd (jednostka równorzędna) może dokonać zwiększenia bezosobowego funduszu płac z rezerwy bezosobowego funduszu płac, utworzonej w centralnym zarządzie (jednostce równorzędnej).
3.
W przypadku wyczerpania rezerwy bezosobowego funduszu płac w centralnym zarządzie (jednostce równorzędnej) zwiększenia bezosobowego funduszu płac może dokonać ministerstwo (urząd centralny) z rezerwy bezosobowego funduszu płac, utworzonej w ministerstwie (urzędzie centralnym).
4.
W przypadku konieczności wypłaty z bezosobowego funduszu płac wynagrodzenia za prace, na które środki przewidziane są w pozycji "pozostałe nakłady" planu kosztów własnych, właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) mogą zezwolić na przeniesienie do bezosobowego funduszu płac odpowiednich kwot z pozycji "pozostałe nakłady" planu kosztów własnych. Przeniesienie to dopuszczalne jest pod warunkiem, że kwoty, przeniesione do bezosobowego funduszu płac, wykorzystane będą jedynie na wykonanie prac przewidzianych poprzednio w pozycji "pozostałe nakłady" planu kosztów własnych.
5.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wyda w terminie do dnia 31 marca 1955 r. instrukcję w sprawie zasad gospodarowania bezosobowym funduszem płac w przedsiębiorstwach państwowych i spółdzielniach działających według zasad rozrachunku gospodarczego.
6.
Odpis zezwolenia, o którym mowa w ust. 4, właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) przesyłają Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrowi Finansów.
7.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Minister Finansów w terminie do dnia 31 marca 1955 r. unormują warunki i tryb przenoszenia nakładów objętych planem inwestycyjnym do bezosobowego funduszu płac w przypadku konieczności wypłaty z tego funduszu wynagrodzenia za pracę związaną z działalnością inwestycyjną.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.