Wytyczne z zakresu statystyki przebiegu i wyników leczenia w szpitalach, będących zakładami społecznymi służby zdrowia.

Monitor Polski

M.P.1950.A-18.190

Akt utracił moc
Wersja od: 14 września 1951 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 11 stycznia 1950 r.
w sprawie wytycznych z zakresu statystyki przebiegu i wyników leczenia w szpitalach, będących zakładami społecznymi służby zdrowia.

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 oraz art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434) po zasięgnięciu opinii Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego zarządza się w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Pracy i Opieki Społecznej, Oświaty oraz Komunikacji, po porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i za zgodą Rady Państwa, co następuje:
1.
Szpitale (sanatoria), będące zakładami społecznymi służby zdrowia, jednak z wyłączeniem prewentoriów, obowiązane są wypełniać oraz przedstawiać wojewódzkim władzom administracji ogólnej (służby zdrowia) w terminie do dnia 5 każdego miesiąca:
1)
karty statystyczne szpitalne ogólne, bądź położnicze na formularzach, wskazanych w załącznikach Nr 1-3 do niniejszego zarządzenia - dla każdego chorego, wypisanego ze szpitala w miesiącu ubiegłym oraz
2)
formularze zestawienia "K. S. 1" wskazane w załączniku Nr 4 do niniejszego zarządzenia.
2.
Na żądanie wojewódzkich władz administracji ogólnej (służby zdrowia) szpitale będą udzielać wyjaśnień co do wypełnionych formularzy, o których mowa w ust. 1, a w przypadku wadliwego ich wypełnienia będą w nich czynić poprawki, bądź uzupełnienia.
3.
Sposób wypełniania i przesyłania formularzy, wymienionych w ust. 1, określa instrukcja, stanowiąca załącznik Nr 5 do niniejszego zarządzenia.
1.
Wojewódzkie władze administracji ogólnej (służby zdrowia) dokonują sprawdzenia formularzy, przedstawionych im przez szpitale stosownie do § 1, a następnie przesyłają Głównemu Urzędowi Statystycznemu w terminie do dnia 20 każdego miesiąca:
1)
formularze wymienione w § 1 ust. 1 oraz
2)
wypełniony formularz zestawienia "K. S. 2", wskazany w załączniku Nr 7 do niniejszego zarządzenia.
2.
Przy wykonywaniu czynności, określonych w ust. poprzedzającym, wojewódzkie władze administracji ogólnej (służby zdrowia) kierują się wytycznymi, zawartymi w załączniku Nr 6 do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

KARTA STATYSTYCZNA SZPITALNA OGÓLNA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

KARTA STATYSTYCZNA SZPITALNA OGÓLNA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

KARTA STATYSTYCZNA SZPITALNA POŁOŻNICZA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 4 1

ZESTAWIENIE

osób wypisanych ze szpitala lub zmarłych w miesiącu .................... r. według grup chorób (choroba zasadnicza)
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

Instrukcja dla szpitali w sprawie stosowania karty statystycznej szpitalnej ogólnej i położniczej.

A.

PRZEPISY OGÓLNE.

1.
Ustala się następujące rodzaje kart statystycznych szpitalnych:
a)
karta statystyczna szpitalna ogólna dla mężczyzn,
b)
karta statystyczna szpitalna ogólna dla kobiet,
c)
karta statystyczna szpitalna położnicza.

Dwa pierwsze rodzaje różnią się jedynie kolorem (kremowy dla mężczyzn i zielony dla kobiet) oraz nadrukiem w prawym górnym rogu (litera "M" dla mężczyzn i "K" dla kobiet).

2.
Kartę statystyczną szpitalną położniczą (kolor niebieski) wypełnia się dla wszystkich kobiet przyjętych do szpitala w celu odbycia porodu, lub przyjętych wprawdzie z innego powodu, lecz gdy poród odbył się w szpitalu.
3.
W przeciągu całego pobytu chorego w szpitalu wypełnia się jedną kartę - bez względu na przenoszenia z oddziału na oddział. Jedynie dla kobiet w pewnych przypadkach sporządza się zarówno kartę położniczą, jak kartę ogólną (pkt 13 i 14 nin. instrukcji).
4.
Dla noworodków urodzonych w szpitalu nie sporządza się oddzielnej karty, z wyjątkiem przypadku przewidzianego w pkt 12 ust. 2. Dane, dotyczące tych noworodków należy podawać na karcie położniczej matki.
5.
Kartę statystyczną szpitalną tak ogólną, jak położniczą wypełnia się w 2-ch egzemplarzach, z których jeden jest przeznaczony dla szpitala, a drugi - podlega przesłaniu do właściwej wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia).
6.
Żadna pozycja karty nie powinna pozostać nie wypełniona. W razie zupełnej niemożności uzyskania informacji należy w odpowiednim punkcie napisać "brak danych". W razie, gdyby odpowiedź wypadła negatywnie, należy postawić w odpowiedniej pozycji kreskę (-). Na przykład stawia się kreskę w pkt 13 bądź 14 karty ogólnej lub w poszczególnych pozycjach punktu 15 karty położniczej, gdy nie stwierdzono choroby współistniejącej lub powikłań, to samo dotyczy punktów karty odnoszących się do przyczyny zgonu, o ile chory nie zmarł w szpitalu.

B.

PRZEPISY SZCZEGÓŁOWE.

I.

Ogólne zasady wypełniania kart statystycznych szpitalnych.

7.
Izba przyjęć wypełnia pierwszą część (ewidencyjną) karty ogólnej i położniczej tj. pkt 1-9 w chwili przyjęcia chorego do szpitala i przesyła kartę wraz z chorym na oddział w dwóch egzemplarzach.
8.
Ordynator: a) w dniu wypisania bądź zgonu chorego wypełnia część drugą (lekarską) karty (pkt 10-18 karty ogólnej i pkt 10-20 karty położniczej) również na obydwu egzemplarzach, b) przesyła oba egzemplarze karty do kancelarii szpitala, celem ostatecznego załatwienia.
9.
Jeżeli chodzi o stawianie numerów obowiązującego mianownictwa chorób i przyczyn zgonów (Dz. Urz. Min. Zdrowia z roku 1948 Nr 19, str. 206 i nast.), to lekarz oddziałowy, wypełniając część lekarską karty statystycznej ogólnej, wpisuje w pkt 12 oprócz nazwy choroby zasadniczej również numer odpowiedni grupy chorób liczbami rzymskimi (I-XVIII) oraz numer choroby liczbami arabskimi (1-85).

Podobnie w razie zgonu lekarz oddziałowy wpisuje w pkt 18 oprócz przyczyny zgonu również numery oznaczone liczbą rzymską i liczbą arabską według tegoż mianownictwa.

W pkt 13 i 19 tejże karty ogólnej należy ograniczyć się do podania nazwy i numeru oznaczonego liczbą arabską mianownictwa.

10.
Analogicznie w karcie statystycznej położniczej lekarz powinien wpisać - obok nazw - odpowiednie numery rzymskie i arabskie w poz. 20. W pkt 15 i 21 karty położniczej należy ograniczyć się do podania nazwy i numeru oznaczonego liczbą arabską mianownictwa.
11.
W przypadku, gdy orzeczenie sekcyjne wypadnie inne niż rozpoznanie za życia chorego, należy oba rozpoznania pozostawić w karcie, to znaczy nie zmieniać rozpoznania za życia chorego.
12.
W razie śmierci matki, a pozostania przy życiu noworodka i wypisania go z chwilą śmierci matki lub po pewnym czasie, należy to zaznaczyć w pkt 18, skreślając słowo: "zmarł" i wpisując na jego miejsce słowo: "wypisany".

W przypadku konieczności pozostawienia noworodka z powodu choroby w szpitalu po wypisaniu lub zgonie matki, należy sporządzić dla niego kartę ogólną.

II.

Postępowanie w przypadku, gdy chorego przeniesiono na inny oddział.

13.
Zasadniczo, chory czy chora posiada przez cały czas pobytu w szpitalu jedną kartę statystyczną (w dwóch egzemplarzach). W razie przeniesienia chorego z oddziału na oddział należy dopisać na karcie statystycznej nazwę tego drugiego oddziału. W przypadku przejścia położnicy z oddziału położniczego na inny oddział szpitalny należy niezwłocznie wypełnić nową kartę statystyczną ogólną, wystawiając ten sam numer księgi głównej jaki posiada karta statystyczna położnicza i po spięciu ich traktować obydwie karty jako jedną całość. Należy w tym przypadku na karcie położniczej (w pkt 10) wpisać datę przeniesienia na inny oddział, zaznaczając, że jest to data przeniesienia na inny oddział, a nie wypisania. Należy ponadto wpisać długość okresu leczenia (pobytu) na oddziale położniczym (w pkt 11). Na nowo wypełnionej karcie statystycznej ogólnej należy przepisać dane ewidencyjne (pkt 1-8), podając w pkt 9 datę przeniesienia z oddziału położniczego oraz zaznaczyć to w tymże miejscu słowami: "przeniesiona z oddziału położniczego". Okres leczenia na "innym" oddziale będzie się liczył w tym przypadku od daty przeniesienia z oddziału położniczego. Nawet w razie nieistnienia w szpitalu oddziału położniczego lub łóżek położniczych (pododdziału położniczego), a gdy np. po ukończeniu porodu i połogu dokonano zabiegu chirurgicznego na tymże oddziale (ginekologicznym) - należy mimo to sporządzić dla położnicy również kartę statystyczną ogólną, na której w pkt 9 zamiast: "przeniesiona z oddziału położniczego" trzeba zaznaczyć: "poddana operacji na oddziale ginekologicznym", w pkt 16 karty położniczej wpisać w takim wypadku datę dokonania zabiegu operacyjnego, a w pkt 11 - okres pobytu na oddziale do dnia dokonania zabiegu chirurgicznego.
14.
Podobnie w razie przeniesienia ciężarnej z innego oddziału na oddział położniczy, należy dołączyć jej kartę statystyczną ogólną do nowowypełnionej karty statystycznej położniczej i liczyć obie karty jako jedną.

Należy poczynić przy tym analogiczne zapisy, jak wyżej w pkt 10 i 11 karty statystycznej ogólnej i w pkt 1-9 karty statystycznej położniczej.

III.

Postępowanie po wypisaniu bądź zgonie chorego. Wysłanie materiału do wydziału zdrowia urzędu wojewódzkiego.

15.
W dniu wypisania lub zgonu chorego oddział przekazuje kartę statystyczną do kancelarii szpitala.

Po sprawdzeniu kompletności zapisów na karcie i ewentualnym uzupełnieniu braków przez kancelarię bądź oddział, kancelaria umieszcza 1 egzemplarz karty w szafie.

Segregowanie kart powinno odbywać się systemem dwóch szaf, z których każda ma 18 przedziałków, odpowiadających klasom mianownictwa międzynarodowego i ponumerowanych rzymskimi liczbami. W ciągu miesiąca szpital wkłada karty statystyczne szpitalne do odpowiednich przedziałków szafy "A" odpowiadającej nieparzystym miesiącom, a od 1-szego następnego miesiąca rozpoczyna wkładanie nowych kart do drugiej pustej szafy "B" odpowiadającej miesiącom parzystym. W pierwszej zaś szafie "A" przegląda się karty i poprawia się je. System dwóch szaf "A" i "B" zapobiega dezorganizacji pracy statystycznej i kancelaria szpitalna może rozłożyć opracowanie kart statystycznych do wysyłki na kilka dni bez wprowadzenia zamętu.

16.
Segregowanie kart według grup chorobowych winno odbywać się w sposób następujący:
a)
w przypadku osób wypisanych, mających kartę statystyczną szpitalną - ogólną - segregować według liczb rzymskich podanych w pkt 12 karty,
b)
w przypadku osób wypisanych mających kartę statystyczna położniczą - segregować według liczb rzymskich w poz. 12 karty, tj. włączać do grupy XI,
c)
w przypadku osób zmarłych, ujętych na karcie statystycznej ogólnej - segregować według liczb rzymskich podanych w pkt 18,
d)
w przypadku osób zmarłych, ujętych w karcie statystycznej położniczej - segregować według liczb rzymskich podanych w pkt 20 (w wierszu matki),
e)
w przypadku osób mających dwie karty statystyczne: ogólną i położniczą, należy segregować według odpowiedniej liczby rzymskiej karty położniczej (grupy XI dla osób wypisanych, bądź grupy wymienionej w pkt 20 dla osób zmarłych).
17.
Systematycznie co miesiąc w okresie od 1 do 5 każdego miesiąca kancelaria szpitala:
a)
kontroluje podział kart z poprzedniego miesiąca według 18 grup,
b)
przelicza karty w każdej grupie, oddzielnie wypisanych i oddzielnie zmarłych. Wyniki powyższego obliczenia wpisuje się do formularza zestawienia "K.S.1." (załącznik Nr 4), który sporządza się w dwóch egzemplarzach.
18.
Następnie kancelaria karty już sprawdzone ujmuje w opaski według ustalonych grup rzymskich, wypisuje na opasce odpowiedni numer grupy rzymskiej i wraz z dwoma egzemplarzami zestawienia "K.S.1." przesyła cały materiał 5-go każdego miesiąca do właściwej wojewódzkiej władzy administracji ogólnej (służby zdrowia). Wewnątrz opasek karty dotyczące wypisanych i zmarłych powinny być ułożone osobno.

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

Wytyczne dla wojewódzkich władz administracji ogólnej (służby zdrowia) przy sprawowaniu kontroli i przysyłaniu kart statystycznych szpitalnych do Głównego Urzędu Statystycznego.

1.
Wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) po otrzymaniu ze szpitali zestawień "K.S.1" wraz z kartami statystycznymi szpitalnymi przeprowadza kontrolę materiału przy uwzględnieniu przepisów "Instrukcji dla szpitali w sprawie stosowania karty statystycznej szpitalnej" (załącznik Nr 5). Przy kontroli materiału władza powinna mieć na uwadze m.in. zgodność liczby kart otrzymanych z liczbą osób wypisanych i zmarłych, podaną przez szpital w sprawozdaniu o jego ruchu chorych w danym miesiącu, jak również sprawdzenie, czy postawiono symbol choroby oraz przyczyny zgonu zgodnie ze wskazówkami, wspomnianymi w pkt 9 powyższej instrukcji.
2.
W razie dostrzeżenia braków lub powstania wątpliwości władza powinna zażądać uzupełnień, sprostowań lub wyjaśnień od szpitali.
3.
Po skontrolowaniu materiału i w miarę potrzeby - uzyskaniu uzupełnień, sprostowań lub wyjaśnień od szpitali, władza wpisuje wszystkie dane z zestawień szpitalnych do odpowiednich rubryk zestawienia "K.S.2", wypełniając równocześnie rubryki 1, 2 i 3 tego zestawienia. Wpisywanie szpitali powinno się odbywać w kolejności alfabetycznej.
4.
Następnie władza przesyła zestawienie "K.S.2" wraz ze wszystkimi kartami statystycznymi szpitalnymi w tym samym ugrupowaniu, w jakim powinna była je otrzymać ze szpitali tj. w opaskach z numerami rzymskimi grup, razem z jednym egzemplarzem zestawienia "K.S.1", bezpośrednio do Głównego Urzędu Statystycznego w terminach do dnia 20 każdego miesiąca.
5.
Przesyłka pocztowa powinna być dokonywana w opakowaniu, zabezpieczającym całość przesyłanego materiału.

ZAŁĄCZNIK  Nr 7 2

ZESTAWIENIE OSÓB WYPISANYCH ZE SZPITALI I ZMARŁYCH

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 16 sierpnia 1951 r. (M.P.51.A-80.1110) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 1951 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
2 Załącznik nr 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 16 sierpnia 1951 r. (M.P.51.A-80.1110) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 1951 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.