Rozdział 4 - Sprawdzanie opracowań projektowych. - Wytyczne organizacji i zakres działania państwowych jednostek projektowania.

Monitor Polski

M.P.1978.28.104

Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 1978 r.

Rozdział  4

Sprawdzanie opracowań projektowych.

§  18.
Dyrektor (kierownik) jednostki projektowania jest obowiązany zapewnić i odpowiednio zorganizować w kierowanej przez siebie jednostce bieżące sprawdzanie prac projektowych i innych opracowań, w szczególności pod kątem:
1)
zapewnienia wymaganej jakości i ekonomiczności rozwiązań projektowych, w tym uwzględnienia w nich bezpieczeństwa konstrukcji, wymagań użytkowych, ochrony środowiska oraz skoordynowania wszystkich rozwiązań objętych opracowaniem projektowym,
2)
stosowania w szerokim zakresie unifikacji rozwiązań oraz typizacji elementów budowlanych,
3)
zgodności założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji z ustaleniami zawartymi w programie inwestycji, programach rozwoju branż oraz w pracach przedprojektowych,
4)
zgodności projektu technicznego z założeniami techniczno-ekonomicznymi inwestycji,
5)
zmniejszenia zużycia surowców i innych materiałów w procesach technologicznych oraz w rozwiązaniach projektowych,
6)
zgodności z obowiązującymi normami, przepisami techniczno-budowlanymi i innymi przepisami oraz zasadami współczesnej wiedzy technicznej,
7)
prawidłowości obliczeń,
8)
wykorzystania możliwości uproszczenia dokumentacji,
9)
kompletności rozwiązań projektowych,
10)
maksymalnego wykorzystania maszyn i urządzeń produkcji krajowej w celu wyeliminowania importu.
§  19.
1.
Sprawdzanie prac projektowych i innych opracowań wykonywanych w jednostce projektowania powinno odbywać się na bieżąco w toku prac projektowych i może być powierzone weryfikatorom lub powołanemu do tego celu stałemu zespołowi sprawdzającemu.
2.
W pracach nad sprawdzaniem prac projektowych i innych opracowań powinni brać udział specjaliści reprezentujący specjalności (branże) występujące w wykonywanych pracach projektowych i innych opracowaniach oraz upoważnieni rzeczoznawcy do spraw sanitarnohigienicznych, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych, zatrudnieni w jednostkach projektowania.
3.
W razie niemożności zatrudnienia odpowiedniego specjalisty danej branży lub braku potrzeby jego stałego zatrudnienia sprawdzanie prac projektowych lub innych opracowań powinno być zlecone innej jednostce projektowania zatrudniającej odpowiednich specjalistów.
4.
Osoba dokonująca sprawdzania prac projektowych i innych opracowań powinna mieć przygotowanie zawodowe określone w odrębnych przepisach.
§  20.
1.
Osoba dokonująca sprawdzania prac projektowych i innych opracowań wydaje ocenę w zakresie swej specjalności (branży) i jest przy jej wydawaniu niezależna.
2.
Osoba dokonująca sprawdzania prac projektowych i innych opracowań jest odpowiedzialna za pełne i dokładne sprawdzenie ich zgodności z obowiązującymi przepisami, normami oraz warunkami technicznymi, z uwzględnieniem wymagań bezpieczeństwa pracy, higieny procesów technologicznych oraz higieny pomieszczeń.
3.
Zapewnienie kompleksowości sprawdzania prac projektowych oraz innych opracowań należy do kierownika zespołu sprawdzającego lub do weryfikatora wyznaczonego przez dyrektora (kierownika) jednostki projektowania.
4.
Prace projektowe i inne opracowania po sprawdzeniu powinny być zaopatrzone w odpowiednią klauzulę, której wzór stanowi załącznik do zarządzenia.