§ 4. - Wytyczne dotyczące warunków korzystania z urządzeń wodociągowych oraz utrzymanie ich w stanie zdatnym do użytku.

Monitor Polski

M.P.1963.40.199

Akt utracił moc
Wersja od: 26 listopada 1964 r.
§  4.
1.
Dostawca wody ma obowiązek podłączenia nieruchomości na wniosek i na koszt właściciela domu do sieci wodociągowej w terminie możliwie najkrótszym, dostarczenia na koszt własny wodomierzy i dokonywania ich wymiany na uzasadniony wniosek odbiorcy wody.
2.
Dostawca wody dokonuje zainstalowania (ustawienia bądź podłączenia) zalegalizowanych wodomierzy, ich konserwacji i kontroli działania. Za pierwsze zainstalowanie wodomierzy, bez kosztów ich zakupu, przysługuje dostawcy wody opłata ustalona w taryfie, z wyjątkiem przypadku określonego w § 16 ust. 2 i innych przypadków uregulowanych odmiennie w przepisach szczególnych.
3.
Dostawca wody dokonuje sprawdzenia wodomierzy w terminach określonych obowiązującymi przepisami. Poza tym dostawca wody jest obowiązany dokonać sprawdzenia wodomierza na wniosek odbiorcy wody; koszt sprawdzenia ponosi w tym przypadku dostawca wody, jeżeli wodomierz wykazał przy sprawdzeniu błędy przekraczające granice dopuszczone przez Główny Urząd Miar; w przeciwnym razie koszt przeglądu obciąża wnioskodawcę. Dostawca wody może żądać, by odbiorca wody przed sprawdzeniem wodomierza złożył ustaloną w taryfie kwotę na pokrycie kosztów sprawdzenia, która podlega zwrotowi, jeżeli wodomierz wykazał wady.
4.
Za uszkodzenie lub zniszczenie wodomierza z winy właściciela nieruchomości albo dopuszczenia do zamarznięcia wodomierza odpowiada właściciel nieruchomości. Dostawca wody powinien w takich przypadkach żądać zwrotu kosztów naprawy i legalizacji wodomierza na podstawie sporządzonego protokołu uszkodzenia (zniszczenia) oraz rachunku za naprawę i legalizację wodomierza.