§ 8. - Wytyczne dla ustalenia opłat z tytułu korzystania z terenów w miastach i osiedlach.

Monitor Polski

M.P.1969.3.33 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lipca 1970 r.
§  8.
1.
Wysokość opłaty rocznej wymienionej w §§ 2-7 może ulec obniżce ze względu na interes społeczny w granicach określonych w ust. 2-4.
2.
Obniżkę opłaty rocznej (ust. 1) może wprowadzić prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w granicach:
1)
do 75% tej opłaty - za tereny wykorzystywane na cele nie związane z działalnością gospodarczą przez jednostki państwowe działające jako jednostki lub zakłady budżetowe oraz przez organizacje społeczne w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy i przez inne organizacje ludu pracującego,
2)
do 50% tej opłaty - za tereny wykorzystywane na cele związane z działalnością gospodarczą jednostek państwowych oraz organizacji wymienionych w pkt 1, dla spółdzielni mieszkaniowych i dla realizujących niskie budownictwo mieszkaniowe spółdzielni budowlano-mieszkaniowych oraz dla innych osób prawnych. Na terenie województw szczecińskiego, koszalińskiego, zielonogórskiego, wrocławskiego, opolskiego, olsztyńskiego (z wyjątkiem powiatów działdowskiego i nowomiejskiego), powiatów ełckiego, gołdapskiego i oleckiego województwa białostockiego, miasta Elbląga oraz powiatów elbląskiego, gdańskiego, kwidzyńskiego, lęborskiego, malborskiego, nowodworsko-gdańskiego i sztumskiego województwa gdańskiego, miasta Piły i powiatu trzcianeckiego województwa poznańskiego - prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz Prezydium Rady Narodowej m. Wrocławia na terenie m. Wrocławia mogą wprowadzić obniżkę opłaty rocznej w granicach do 50% również na rzecz określonych kategorii osób fizycznych,
3)
do 90% za tereny przeznaczone dla celów lotnictwa cywilnego.
3.
Minister Gospodarki Komunalnej wyda obowiązujące wytyczne w sprawie wprowadzenia obniżki opłat, o której mowa w ust. 2 i 4. Minister Gospodarki Komunalnej może również na terenie całego kraju wprowadzić dla organizacji politycznych dalej idące obniżki opłat za użytkowanie terenów, jak też obniżki za korzystanie z budynków położonych na tych terenach.
4.
Na terenie województw, powiatów i miast wyliczonych w ust. 2 prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą wprowadzić obniżkę opłaty rocznej w stosunku do odpowiadających normatywom działek przydomowych przekazywanych w użytkowanie wieczyste równocześnie ze sprzedażą budynku ze starego budownictwa w granicach do 75% tej opłaty.
5.
W stosunku do terenów państwowych, przeznaczonych zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego na cele sportowe, prezydia powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych mogą obniżyć stawki opłat za użytkowanie (użytkowanie wieczyste) tych terenów w granicach do 75%; w wyjątkowych przypadkach, gdy użytkownik (wieczysty użytkownik) nie ma możności pokrycia opłat w tej wysokości, prezydium może obniżyć te stawki w granicach do 90%.