Rozdział 1 - Wynagrodzenie zasadnicze - Wynagradzanie nauczycieli.

Monitor Polski

M.P.1989.29.222

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1993 r.

Rozdział  1

Wynagrodzenie zasadnicze

§  1.
Wysokość stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela jest uzależniona od poziomu jego wykształcenia, stażu pracy oraz osiąganych wyników pracy.
§  2.
1.
Przez poziom wykształcenia dla celów ustalenia stawki wynagrodzenia zasadniczego określonej w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia należy rozumieć:
1) 1
stopień naukowy doktora - posiadanie stopnia naukowego doktora lub uzyskanie w wyniku przewodu kwalifikacyjnego uprawnień do zajmowania stanowiska adiunkta albo docenta na kierunkach artystycznych a stopień naukowy doktora habilitowanego - posiadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego lub uzyskanie w wyniku przewodu kwalifikacyjnego uprawnień do zajmowania stanowiska docenta na kierunkach artystycznych,
2) 2
wyższe wykształcenie magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym - ukończenie wyższych studiów magisterskich o kierunku i specjalności kształcącej nauczycieli lub ukończenie wyższych studiów magisterskich o innych kierunkach oraz uzyskanie przygotowania pedagogicznego w formach określonych w § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 maja 1989 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia (Dz. U. Nr 34, poz. 189), lub w formach określonych w § 14 rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 10 stycznia 1983 r. w sprawie określenia szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych (Dz. U. Nr 2, poz. 17), a ponadto ukończenie wyższych studiów magisterskich na wyższych uczelniach kościelnych, których programy obejmowały przedmioty z zakresu pedagogiki lub katechezy, albo ukończenie innych wyższych studiów magisterskich, o ile nauczyciel ukończył dodatkowo instytut katechetyczny albo studium katechetyczne, albo kurs katechetyczny,
3)
wyższe wykształcenie magisterskie bez przygotowania pedagogicznego - ukończenie wyższych studiów magisterskich o kierunkach i specjalnościach nie kształcących nauczycieli,
4) 3
wyższe wykształcenie zawodowe z przygotowaniem pedagogicznym - ukończenie wyższych studiów zawodowych o kierunkach kształcących nauczycieli, ukończenie wyższego seminarium duchownego lub ukończenie wyższych studiów zawodowych o innych kierunkach oraz uzyskanie przygotowania pedagogicznego w formach wymienionych w pkt 2 lub poprzez ukończenie instytutu katechetycznego albo studium katechetycznego,
5)
wyższe wykształcenie zawodowe bez przygotowania pedagogicznego - ukończenie wyższych studiów zawodowych,
6) 4
studium nauczycielskie - ukończenie studium nauczycielskiego, pedagogicznej szkoły technicznej, policealnego studium kulturalno-oświatowego, bibliotekarskiego lub policealnego studium zawodowego o kierunku bibliotekarskim, instytutu katechetycznego albo studium katechetycznego, o ile warunkiem przyjęcia na to studium było posiadanie świadectwa dojrzałości lub innego zakładu kształcącego nauczycieli na poziomie studium nauczycielskiego,
7) 5
średnie pedagogiczne - ukończenie liceum dla wychowawczyń przedszkoli, liceum pedagogicznego, kierunku pedagogicznego szkoły artystycznej drugiego stopnia lub posiadanie świadectwa dojrzałości i przygotowania pedagogicznego uzyskanego w formach wymienionych w pkt 2 lub na kursie katechetycznym,
8)
średnie - ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej, zawodowej lub szkoły artystycznej drugiego stopnia albo posiadanie wykształcenia uznanego za równorzędne na podstawie odrębnych przepisów.
2.
Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie zarządzenia, których poziom wykształcenia dla celów określonych w ust. 1 został ustalony zgodnie z obowiązującymi do tego dnia przepisami, zachowują prawo do wynagrodzenia zasadniczego ustalonego według dotychczasowego poziomu wykształcenia.
3. 6
Dla nauczycieli religii, którzy do końca zajęć w roku szkolnym 1988/89 oraz w roku szkolnym 1989/90 nauczali religii w ramach katechezy parafialnej, a w roku szkolnym 1990/91 prowadzą nadal nauczanie religii w szkołach, poziom wykształcenia dla określenia stawki wynagrodzenia zasadniczego ustala się na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 1 lipca 1989 r.
4. 7
Stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidziane dla nauczycieli posiadających wykształcenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, przysługują również nauczycielom, którzy uzyskali zaliczenie wszystkich przedmiotów i praktyk przewidzianych w programie wyższych studiów magisterskich lub równorzędnych na kierunkach nauczycielskich lub na kierunkach niepedagogicznych, jeśli uzyskali kwalifikacje pedagogiczne w innym trybie.
5. 8
Stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidziane dla nauczycieli posiadających wykształcenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, przysługują również nauczycielom, którzy uzyskali zaliczenie wszystkich przedmiotów i praktyk przewidzianych w programie wyższych studiów magisterskich lub równorzędnych na kierunkach niepedagogicznych.
§  3.
1.
Przy ustalaniu szczebla wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli i ich awansowaniu do wyższego szczebla zalicza się okresy:
1)
pracy pedagogicznej i naukowej,
2)
urlopu płatnego w szkole,
3)
pracy w urzędach organów nadzorujących szkoły,
4)
pracy w organizacjach politycznych i młodzieżowych oraz w związkach zawodowych zrzeszających nauczycieli,
5)
pracy o charakterze programowo-szkoleniowym lub wychowawczym w Ochotniczych Hufcach Pracy oraz w oddziałach obrony cywilnej Ochotniczych Hufców Pracy,
6)
pracy w szkołach, zespołach ekonomiczno-administracyjnych szkół, zakładach usług socjalnych i instytutach zaplecza naukowo-pedagogicznego na stanowiskach niepedagogicznych,
7)
pracy zawodowej niepedagogicznej, dającej doświadczenie przydatne do pracy nauczycielskiej,
8)
służby wojskowej, na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
9)
tajnego nauczania i przymusowej bezczynności w czasie okupacji,
10) 9
prowadzenie zajęć katechetycznych w szkołach i innych placówkach oświatowo–wychowawczych lub w ramach katechezy parafialnej,
11) 10
urlopów:
a)
bezpłatnych na kształcenie i dokształcanie się,
b)
wychowawczych,
c)
w innych celach niż wymienione pod lit. a) i b), jeżeli nauczyciel w tym czasie prowadzi zajęcia dydaktyczne lub wychowawcze w szkole w wymiarze co najmniej 4 godzin tygodniowo, gdy przepis szczególny nie stanowi inaczej,
12) 11
tymczasowego aresztowania i zawieszenia w pełnieniu obowiązków nauczyciela, jeżeli zapadł wyrok uniewinniający lub postępowanie dyscyplinarne zakończyło się orzeczeniem uniewinniającym albo postępowanie karne lub dyscyplinarne zostało umorzone,
13) 12
zaliczane na mocy odrębnych przepisów.
2. 13
Okresy pracy wymienione w ust. 1 pkt 1, pkt 3-6 i 10 zalicza się w całości, jeżeli nauczyciel był zatrudniony w wymiarze nie niższym niż 50% obowiązkowego wymiaru godzin (czasu pracy w zakładzie nie będącym szkołą). Okresy pracy pełnionej w wymiarze niższym niż 50% obowiązkowego wymiaru godzin (czasu pracy w zakładzie nie będącym szkołą) zalicza się w części proporcjonalnej.
3.
Okresy pracy zawodowej niepedagogicznej, o której mowa w ust. 1 pkt 7 - w zależności od oceny ich przydatności do pracy nauczycielskiej, czasu pracy i innych okoliczności - zalicza organ zatrudniający nauczyciela w pełnym wymiarze lub w wymiarze odpowiednio niższym.
4.
W sprawach nie unormowanych w niniejszym zarządzeniu, dotyczących zaliczania nauczycielom lat pracy przy ustalaniu szczebla wynagrodzenia zasadniczego, decyzje podejmuje Minister Edukacji Narodowej.
§  4.
1.
Zmiana wynagrodzenia zasadniczego wynikająca ze zmiany stażu pracy lub zmiany poziomu wykształcenia następuje z dniem pierwszym miesiąca kalendarzowego po powstaniu warunków uzasadniających tę zmianę, a jeżeli warunki te powstały pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia.
2.
Podstawę do ustalenia stażu pracy i poziomu wykształcenia stanowią oryginalne dokumenty albo uwierzytelnione odpisy (kopie) tych dokumentów.
3.
Ustalenia stażu pracy i poziomu wykształcenia dokonuje organ zatrudniający nauczyciela.
§  5. 14
 
1.
Wysokość stawek miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli określa tabela stanowiąca załącznik nr 1 do zarządzenia.
2. 15
Określona w tabeli stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela może być w zależności od osiąganych wyników pracy podwyższana, nie więcej jednak niż o 20%, w granicach przyznanych szkole środków na wynagrodzenia, a nauczyciela zatrudnionego w szkole publicznej prowadzonej przez gminę, inną osobę prawną lub fizyczną - nie więcej niż o 50% w granicach środków własnych organu prowadzącego szkołę.
3. 16
Zwiększoną stawkę wynagrodzenia przyznaje się na czas określony, nie dłuższy niż jeden rok szkolny.
4. 17
Stawkę wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela zwiększyć może dyrektor szkoły, a w stosunku do dyrektora szkoły - organ prowadzący szkołę, z zachowaniem uprawnień opiniodawczych organów, którym te uprawnienia przysługują na podstawie odrębnych przepisów.
6. 18
(skreślony).
7. 19
(skreślony).
1 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) tiret pierwsze zarządzenia z dnia 12 października 1990 r. (M.P.90.41.317) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1990 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) tiret drugie zarządzenia z dnia 12 października 1990 r. (M.P.90.41.317) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1990 r.
3 § 2 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) tiret trzecie zarządzenia z dnia 12 października 1990 r. (M.P.90.41.317) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1990 r.
4 § 2 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) tiret czwarte zarządzenia z dnia 12 października 1990 r. (M.P.90.41.317) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1990 r.
5 § 2 ust. 1 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) tiret piąte zarządzenia z dnia 12 października 1990 r. (M.P.90.41.317) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1990 r.
6 § 2 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 12 października 1990 r. (M.P.90.41.317) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1990 r.
7 § 2 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 27 lutego 1991 r. (M.P.91.14.90) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1991 r.
8 § 2 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 27 lutego 1991 r. (M.P.91.14.90) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1991 r.
9 § 3 ust. 1 pkt 10 dodany przez § 1 pkt 2 lit. a) tiret pierwsze zarządzenia z dnia 12 października 1990 r. (M.P.90.41.317) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1990 r.
10 § 3 ust. 1 pkt 11 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 lit. a) tiret drugie zarządzenia z dnia 12 października 1990 r. (M.P.90.41.317) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1990 r.
11 § 3 ust. 1 pkt 12 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 lit. a) tiret drugie zarządzenia z dnia 12 października 1990 r. (M.P.90.41.317) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1990 r.
12 § 3 ust. 1 pkt 13 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 lit. a) tiret drugie zarządzenia z dnia 12 października 1990 r. (M.P.90.41.317) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1990 r.
13 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 12 października 1990 r. (M.P.90.41.317) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1990 r.
14 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 16 stycznia 1990 r. (M.P.90.3.22) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1989 r.
15 § 5 ust. 2:

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 13 lipca 1990 r. (M.P.90.30.239) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 25 czerwca 1992 r. (M.P.92.22.161) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 1992 r.

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 29 kwietnia 1993 r. (M.P.93.23.239) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1993 r.

16 § 5 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 26 marca 1990 r. (M.P.90.14.110) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 13 lipca 1990 r. (M.P.90.30.239) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 27 lutego 1991 r. (M.P.91.14.90) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 25 czerwca 1992 r. (M.P.92.22.161) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 1992 r.

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 29 kwietnia 1993 r. (M.P.93.23.239) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1993 r.

17 § 5 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 26 marca 1990 r. (M.P.90.14.110) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1990 r.

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 13 lipca 1990 r. (M.P.90.30.239) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 25 czerwca 1992 r. (M.P.92.22.161) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 1992 r.

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 29 kwietnia 1993 r. (M.P.93.23.239) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1993 r.

18 § 5 ust. 6 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 25 czerwca 1992 r. (M.P.92.22.161) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 1992 r.
19 § 5 ust. 7 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 25 czerwca 1992 r. (M.P.92.22.161) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 1992 r.