§ 3. - Wymiana pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Monitor Polski

M.P.1954.96.1100

Akt utracił moc
Wersja od: 10 maja 1955 r.
§  3.
1.
Wymianie podlegają tylko pozwolenia wydane na podstawie rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1948 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 186).
2.
Posiadacz dotychczasowego pozwolenia kategorii I otrzyma nowe pozwolenie kategorii I.
3.
Posiadacz dotychczasowego pozwolenia kategorii II otrzyma:
1)
nowe pozwolenie kategorii I jeżeli:
a)
posiada zaświadczenie (wkładkę B), wydane na podstawie okólnika Ministerstwa Komunikacji z dnia 18 listopada 1950 r. nr SRD.IV.45/1/50 lub
b)
przedłoży zaświadczenie uspołecznionego zakładu pracy, że co najmniej od 12 miesięcy prowadzi autobusy albo w miastach liczących ponad 100.000 mieszkańców - ambulanse (karetki sanitarne) pogotowia ratunkowego, samochody bojowe straży pożarnych lub inne pojazdy uprzywilejowane w ruchu, albo
2)
nowe pozwolenie kategorii II, jeżeli nie odpowiada warunkom określonym w pkt 1.
4.
Posiadacz dotychczasowego pozwolenia kategorii III-a otrzyma:
1)
nowe pozwolenie kategorii I, jeżeli posiada zaświadczenie (wkładkę B), wydane na podstawie okólnika Ministerstwa Komunikacji z dnia 18 listopada 1950, r. nr SRD.IV.45/1/50;
2)
nowe pozwolenie kategorii II, jeżeli:
a)
posiada zaświadczenie (wkładkę A), wydane na podstawie okólnika Ministerstwa Komunikacji z dnia 18 listopada 1950 r. nr SRD.IV.45/1/50 lub
b)
ukończył 20 lat oraz przedłoży zaświadczenie uspołecznionego zakładu pracy że pracuje jako kierowca zawodowy i prowadzi samochody ciężarowe lub ciągniki przez 18 miesięcy, lub
c)
ukończył 20 lat, przedłoży zaświadczenie uspołecznionego zakładu pracy, że pracuje jako kierowca zawodowy, i złoży egzamin wymagany do uzyskania nowego pozwolenia kategorii II;
3)
nowe pozwolenie kategorii III, jeżeli nie spełnia warunków określonych w pkt 1 i 2 i przedłoży zaświadczenie uspołecznionego zakładu pracy, że pracuje jako kierowca zawodowy;
4)
nowe pozwolenie kategorii amatorskiej, jeżeli nie odpowiada warunkom określonym w pkt 1, 2 i 3.
5.
Posiadacz dotychczasowego pozwolenia kategorii III-b otrzyma nowe pozwolenie kategorii ciągnikowej według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do instrukcji. Przy wydaniu tego pozwolenia należy na stronie pierwszej pozwolenia w górnej części po wyrazie "kategorii" dopisać wyraz "ciągnikowej" a na stronie drugiej pozwolenia po wyrazach "Uprawniony jest do prowadzenia:" dopisać wyrazy "ciągników najwyżej z trzema przyczepami o łącznej nośności (ładowności) 9 tonn, jeżeli ciągniki te nie mogą rozwijać szybkości ponad 30 km/godz.". W przypadku gdy kierowca posiada uprawnienia do prowadzenia motocykli, należy również dopisać wyrazy "oraz motocykli".
6.
Posiadacz dotychczasowego pozwolenia kategorii III-b z umieszczoną w tym pozwoleniu adnotacją "jedynie wózków elektrycznych (akumulatorowych) na obszarze...", wydanego na podstawie okólnika Ministerstwa Komunikacji z dnia 29 września 1949 r. nr SOV-75/17/49, otrzyma nowe pozwolenie na druku przewidzianym dla pozwoleń zawodowych kategorii ciągnikowej i trolejbusowej (załącznik nr 6 do instrukcji). Przy wydaniu tego pozwolenia należy na stronie pierwszej pozwolenia w górnej części po wyrazie "kategorii" dopisać wyrazy "wózki elektryczne", a na stronie drugiej pozwolenia po wyrazach "Uprawniony jest do prowadzenia:" dopisać wyrazy "wyłącznie wózków elektrycznych akumulatorowych".
7.
Posiadacz dotychczasowego pozwolenia kategorii IV otrzyma nowe pozwolenie kategorii motocyklowej.
8.
Posiadacz dotychczasowego pozwolenia na prowadzenie wyłącznie trolejbusów otrzyma nowe pozwolenie kategorii trolejbusowej według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do instrukcji. Przy wydaniu tego pozwolenia należy na stronie pierwszej pozwolenia w górnej części po wyrazie "kategorii" dopisać wyraz "trolejbusowej", a na stronie drugiej pozwolenia po wyrazach "Uprawniony jest do prowadzenia:" dopisać wyraz "trolejbusów". W przypadku gdy kierowca posiada uprawnienia do prowadzenia motocykli, należy również dopisać wyrazy "oraz motocykli".
9. 1
Kierowcą zawodowym jest osoba:
a)
która środki utrzymania czerpie wyłącznie z wykonywania zawodu kierowcy pojazdu mechanicznego,
b)
która była kierowcą przez okres 12 miesięcy i pracuje jako mechanik, brygadzista, monter lub inny pracownik warsztatowy samochodowy w fabryce samochodów, w warsztacie samochodowym, stacji obsługi samochodów lub jako kierownik transportu, dyspozytor, kontroler techniczny samochodowy w jednostkach transportu samochodowego bądź jako kontroler-inspektor ruchu drogowego.
9a. 2
Za kierowcę zawodowego może być uznana przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) - wydział komunikacji drogowej osoba, która jest posiadaczem samochodu ciężarowego, odpowiadającego warunkom, określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 września 1954 r. w sprawie używania niektórych pojazdów mechanicznych (Dz. U. Nr 44, poz. 206), jeżeli posiada dotychczasowe pozwolenie kategorii IIIa i prowadzi samochód.
9b. 3
Minister Transportu Drogowego i Lotniczego może zaliczyć do kierowców zawodowych osoby nie wymienione w ust. 9 i 9a, a zajmujące stanowiska w gospodarce lub administracji samochodowej pod warunkiem udowodnienia przez nie prowadzenia pojazdów mechanicznych przez okres co najmniej 12 miesięcy.
10.
Zaświadczenie zakładu pracy (ust. 3 pkt 1 lit. b), ust. 4 pkt 2 lit. b) i c) i pkt 3) powinno:
a)
stwierdzać czas pracy w zawodzie kierowcy, rodzaj, markę i numery rejestracyjne pojazdów, które kierowca prowadził, oraz czy i ewentualnie kiedy kierowca spowodował wypadek drogowy,
b)
być zaopatrzone w pieczątkę firmową oraz podpis kierownictwa zakładu pracy i rady zakładowej. Wzór zaświadczenia jest podany w załączniku nr 4 do instrukcji.
11.
Kierowca zawodowy, posiadający warunki do uzyskania pozwolenia kategorii II lub kategorii I, który nie ukończył wymaganych 19 lat do uzyskania pozwolenia kategorii II, a 21 lat - do kategorii I, otrzyma pozwolenie odpowiadające posiadanemu wiekowi. Wiek liczy się biorąc pod uwagę rok kalendarzowy, w którym kierowca kończy 19 lub 21 lat.
12.
Przy wymianie pozwolenia kierowca obowiązany jest zwrócić dotychczasowe pozwolenie.
13.
W razie wątpliwości co do kwalifikacji fachowych kierowcy lub stanu jego zdrowia prezydium rady narodowej (§ 46 R) może wezwać kierowcę do poddania się egzaminowi lub zbadania stanu zdrowia przed dokonaniem wymiany dotychczasowego pozwolenia na nowe pozwolenie.

Podanie o wymianę pozwolenia.

1 § 3 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 instrukcji z dnia 27 kwietnia 1955 r. (M.P.55.40.398) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 10 maja 1955 r.
2 § 3 ust. 9a dodany przez § 1 pkt 2 instrukcji z dnia 27 kwietnia 1955 r. (M.P.55.40.398) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 10 maja 1955 r.
3 § 3 ust. 3b dodany przez § 1 pkt 2 instrukcji z dnia 27 kwietnia 1955 r. (M.P.55.40.398) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 10 maja 1955 r.