Rozdział 5 - Świadectwo badania lub ekspertyzy. - Wymagania, jakim powinny odpowiadać wyroby z metali szlachetnych, metody badań, cechy probiercze i sposób cechowania.

Monitor Polski

M.P.1986.5.35

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1986 r.

Rozdział  5

Świadectwo badania lub ekspertyzy.

§  28.
1.
Jeżeli ocechowanie przedmiotu nie jest możliwe ze względów technicznych albo jeżeli ze względu na sposób użytkowania nie można dokonać ocechowania w sposób określony w § 21, urząd probierczy na żądanie zgłaszającego obowiązany jest wydać świadectwo badania albo świadectwo ekspertyzy.
2.
Urząd probierczy na żądanie zgłaszającego obowiązany jest wydać świadectwo badania albo ekspertyzy w razie zgłoszenia do badania przedmiotów z metali szlachetnych lub zawierających metale szlachetne, wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 6 ustawy, jeżeli ocechowanie tych przedmiotów nie może być dokonane w sposób określony w § 16-18, a zgłaszający żąda wydania świadectwa.
3.
Świadectwo badania wydaje się w wypadkach, w których badanie ograniczono tylko do określenia próby badanego przedmiotu albo zawartego w nim metalu szlachetnego, stanowiącego główny składnik stopu, z którego przedmiot jest wykonany, albo w wypadkach, w których chodzi o potwierdzenie zgodności rodzaju i próby metalu szlachetnego z poprzednio wybitą na przedmiocie cechą probierczą.
4.
Świadectwo ekspertyzy wydaje się w wypadkach, w których dokonano badania zawartości metalu szlachetnego oraz domieszek innych metali szlachetnych w zgłoszonym do badania przedmiocie, oraz w wypadkach, w których oprócz składu chemicznego przedmiotu określone zostały inne charakterystyczne cechy wyróżniające ten przedmiot (np. ocena starych cech probierczych, ustalenie wytwórcy przedmiotu, określenie wad przedmiotu itp.).
5.
Świadectwo badania albo ekspertyzy powinno zawierać wyniki badań szczegółowych, dane dotyczące masy badanego przedmiotu, opis jego cech charakterystycznych, a w razie potrzeby również fotografię przedmiotu, która służyć będzie do celów identyfikacyjnych.