Rozdział 4 - Częściowe wykorzystanie zezwoleń (zaświadczeń). - Wykonywanie przez urzędy pocztowo-celne i urzędy pocztowe przepisów o obrocie pieniężnym z zagranicą oraz o obrocie krajowymi i zagranicznymi środkami płatniczymi (Instrukcja Pocztowo Dewizowa).

Monitor Polski

M.P.1948.55.310

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1948 r.

IV.

Częściowe wykorzystanie zezwoleń (zaświadczeń).

§  16.
Posiadacz zezwolenia (zaświadczenia) nie ma obowiązku wysyłania lub przekazywania zagranicę środków płatniczych lub walorów jednorazowo t. zn. w wysokości, na jaką opiewa zezwolenie (zaświadczenie), lecz może je wykorzystać także częściowo, w tym przypadku na przedniej stronie zezwolenia (zaświadczenia) pracownik pocztowy notuje każdorazowo wysokość wysyłanej (przekazywanej) kwoty, umieszczając odcisk datownika i swój podpis, a zezwolenie (zaświadczenie) zatrzymuje w urzędzie pocztowym. Urząd pocztowy zwraca zezwolenie (zaświadczenie) dopiero po całkowitym jego wykorzystaniu lub po upływie terminu ważności. Zezwolenie (zaświadczenie) nie może być wykorzystane po upływie terminu, na jaki opiewa.

Przy przekazywaniu sum pieniężnych zagranicę za pomocą przekazów pocztowych urząd przesyła zezwolenie (zaświadczenie) do Izby Kontroli Rachunkowej P. i T. po całkowitym jego wykorzystaniu lub po upływie terminu ważności. Izba Kontroli Rachunkowej P. i T. postępuje w myśl wskazań § 12 ust. ostatni.

§  17.
Przy częściowym wykorzystaniu zezwoleń (zaświadczeń) umieszcza się w rubryce "Uwagi" księgi przyjętych przekazów oprócz znamion zezwolenia (zaświadczenia), także adnotacje "częściowo wykorzystano".