Rozdział 3 - Przekazywanie sum pieniężnych zagranicę za pomocą przekazów pocztowych. - Wykonywanie przez urzędy pocztowo-celne i urzędy pocztowe przepisów o obrocie pieniężnym z zagranicą oraz o obrocie krajowymi i zagranicznymi środkami płatniczymi (Instrukcja Pocztowo Dewizowa).

Monitor Polski

M.P.1948.55.310

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1948 r.

III.

Przekazywanie sum pieniężnych zagranicę za pomocą przekazów pocztowych.

§  12.
Pracownik, przyjmujący przekaz:
1)
sprawdza, czy zezwolenie (zaświadczenie) jest ważne oraz czy suma przekazowa jest zgodna z sumą, określoną w zezwoleniu (zaświadczeniu);
2)
notuje w rubryce "Uwagi" księgi przyjętych przekazów znamiona zezwolenia (zaświadczenia): imię i nazwisko osoby zgłaszającej się celem nadania przekazu oraz znamiona dokumentu legitymacyjnego; stosując analogiczne postanowienia § 8 p. 4 instrukcji niniejszej;
3)
zaopatruje zezwolenie (zaświadczenie) swoim podpisem i odciskiem datownika;
4)
dołącza zezwolenie (zaświadczenie) do księgi przyjętych przekazów.

Wymienione zezwolenia (zaświadczenia), odpowiednio ułożone i ewent. zeszyte, przesyła się wraz z księgą przyjętych przekazów do Izby Kontroli Rachunkowej P. i T. w Bydgoszczy.

Izba Kontroli Rachunkowej P. i T., przeprowadzając kontrolę księgi przyjętych przekazów sprawdza również umieszczone w księdze adnotacje na podstawie dołączonych zezwoleń (zaświadczeń), po czym zwraca je instytucji wystawiającej.

§  13.
W razie nieprzedstawienia przez stronę zezwolenia (zaświadczenia) pracownik pocztowy odmawia przyjęcia przekazu.
§  14.
Na przekazach, wysyłanych zagranicę, nie należy umieszczać osobnego odcisku datownika na dowód przeprowadzenia kontroli dewizowej ani też podawać znamion zezwolenia (zaświadczenia).
§  15.
Przed wysłaniem przekazów pracownik kontrolujący winien sprawdzić, czy przekazy przyjęto zgodnie z postanowieniami § 12 pkt. 1 i § 14 instrukcji niniejszej.