Rozdział 2 - Przyjmowanie do wysłania (wywozu) zagranicę środków płatniczych, walorów, książeczek oszczędnościowych i złota w listach poleconych oraz w listach i paczkach z podaną wartością. - Wykonywanie przez urzędy pocztowo-celne i urzędy pocztowe przepisów o obrocie pieniężnym z zagranicą oraz o obrocie krajowymi i zagranicznymi środkami płatniczymi (Instrukcja Pocztowo Dewizowa).

Monitor Polski

M.P.1948.55.310

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1948 r.

II.

Przyjmowanie do wysłania (wywozu) zagranicę środków płatniczych, walorów, książeczek oszczędnościowych i złota w listach poleconych oraz w listach i paczkach z podaną wartością.

§  8.
Listy polecone oraz listy i paczki z podaną wartością z przeznaczeniem zagranicę, nadawane w stanie otwartym sprawdza przyjmujący pracownik pocztowy, zwracając uwagę, czy nie zawierają złota, środków płatniczych oraz wszelkich innych walorów, objętych ograniczeniami dewizowymi (§1). Jeżeli list lub paczka zawiera złoto, środki płatnicze lub inne walory objęte ograniczeniami dewizowymi, pracownik powinien zażądać od nadawcy przedstawienia zezwolenia Komisji Dewizowej względnie zaświadczenia Narodowego Banku Polskiego lub banku dewizowego, stwierdzającego udzielenie zezwolenia przez Komisję Dewizową i stwierdzić:
1)
czy zezwolenie (zaświadczenie) jest ważne;
2)
czy nadawca wysyła środki płatnicze, walory itp. wyszczególnione w zezwoleniu (zaświadczeniu);
3)
czy wysyłana kwota pieniężna lub wartość nie przekracza kwoty lub wartości, określonej w zezwoleniu (zaświadczeniu);
4)
tożsamość osoby, zgłaszającej się celem nadania przesyłki (listu poleconego, listu lub paczki z podaną wartością). Stwierdzenie tożsamości należy odnotować w księgach przyjęć w rubryce "nadawca", podając imię i nazwisko tej osoby oraz cechy dokumentu legitymacyjnego t. j. nazwę dokumentu, nazwę urzędu wystawiającego oraz numer i datę wystawienia.

Postanowienie powyższe nie narusza obowiązku odnotowania w księgach przyjęć adresu nadawcy umieszczonego na przesyłce, jeżeli nadawcą jest inna osoba niż zgłaszający się z przesyłką celem jej nadania.

Stwierdzenie tożsamości osoby nadającej przesyłkę nie jest wymagane, gdy przesyłkę na podstawie generalnego zezwolenia nadają przy pomocy oddzielnej książki nadawczej banki dewizowe.

Przesyłek pocztowych (listów poleconych oraz listów i paczek z podaną wartością), nie odpowiadających wymienionym warunkom, nie wolno przyjmować. Jeżeli jednak stwierdzona zawartość okaże się mniejsza, aniżeli opiewa zezwolenie lub zaświadczenie, przesyłkę należy przyjąć.

Po dokonaniu wymienionych czynności, pracownik pocztowy, na dowód przeprowadzonej kontroli, umieszcza na przyjętej przesyłce, w prawym dolnym rogu odcisk datownika. Odcisk datownika należy umieszczać w ten sposób, aby nie szkodził jasności adresu.

Czynności, związane z opakowaniem i zamknięciem przesyłek, wykonywa nadawca w nieprzerwanej obecności pracownika pocztowego przyjmującego przesyłkę.

Na zezwoleniu (zaświadczeniu) pracownik pocztowy notuje znamiona przesyłki, określając jej rodzaj (list polecony, list lub paczka z podaną wartością) i umieszcza swój podpis oraz odcisk datownika, a następnie zwraca zezwolenie względnie zaświadczenie do instytucji wystawiającej.

Czynności kontroli dewizowej pracownika pocztowego, przyjmującego przesyłki, nie mogą w niczym naruszyć tajemnicy korespondencji.

§  9.
Kontrolę dewizową paczek pocztowych (zwykłych i z podaną wartością) oraz przesyłek listowych zwykłych i poleconych z zawartością towarów, nadawanych do wywozu w urzędach pocztowo-celnych, przeprowadzają organa celne przy dokonywaniu odprawy celnej wywozowej.
§  10.
Paczki zwykłe oraz przesyłki listowe zwykle z zawartością towarów, nadawane w urzędach pocztowych, poza urzędami pocztowo-celnymi, podlegają kontroli dewizowej przez organa celne w urzędach wymiany przy odprawie celnej wywozowej.

Przesyłki listowe polecone oraz paczki z podaną wartością poddane kontroli dewizowej w urzędach nadania poza urzędami pocztowo-celnymi, podlegają kontroli pod względem celnym w urzędach wymiany.

§  11.
W razie stwierdzenia przez urząd wymiany (stały lub ruchomy) albo przez urząd przejściowy, że dana przesyłka nie posiada w prawym dolnym rogu odcisku datownika, stwierdzającego fakt dokonania kontroli dewizowej, względnie stwierdzenia, że jest wolna od kontroli dewizowej, należy przesyłkę zwrócić do miejsca nadania celem przeprowadzenia kontroli w obecności nadawcy.

Urzędy wymiany (przejściowe), znajdujące się w siedzibie nadania, przesyłek takich nie zwracają urzędom nadania, lecz same wzywają nadawców i przeprowadzają kontrolę w ich obecności.