Rozdział 1 - Postanowienia ogólne. - Wykonywanie przez urzędy pocztowo-celne i urzędy pocztowe przepisów o obrocie pieniężnym z zagranicą oraz o obrocie krajowymi i zagranicznymi środkami płatniczymi (Instrukcja Pocztowo Dewizowa).

Monitor Polski

M.P.1948.55.310

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1948 r.

I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Bez zezwoleń Komisji Dewizowej względnie zaświadczeń Narodowego Banku Polskiego lub banku dewizowego, stwierdzających udzielenie zezwolenia przez Komisję Dewizową, zabronione jest wysyłanie (wywóz) lub przekazywanie za granicę pocztą:
1)
krajowych i zagranicznych środków płatniczych;
2)
krajowych i zagranicznych papierów procentowych, papierów dywidendowych oraz kuponów od takich papierów;
3)
książeczek oszczędnościowych i wkładkowych bez względu na to, czy są krajowe czy zagraniczne;
4)
złota we wszelkiej postaci, czy to w monetach mających lub nie mających w jakimkolwiek kraju mocy ustawowego środka płatniczego, czy to w stanie nieprzerobionym, czy nawet przerobionym (przedmioty posiadające znamiona gotowych do użytku wyrobów);
5)
platyny we wszelkiej postaci, zarówno przerobionej jak i nieprzerobionej;
6)
kamieni szlachetnych i innych klejnotów;
7)
wszelkiego rodzaju polis ubezpieczeniowych, wystawianych przez towarzystwa ubezpieczeniowe zagranicą oraz kwitów lombardowych banków lub zakładów zastawniczych.
§  2.
Środkami płatniczymi, podlegającymi zakazowi wysyłania (wywozu) lub przekazywania zagranicę niezależnie od waluty (krajowej lub zagranicznej), na którą opiewają, są:
1)
pieniądze (monety, banknoty oraz wszelkie znaki pieniężne papierowe - także wycofane z obiegu);
2)
weksle i czeki, także in blanco, t. j. nie wypełnione blankiety, jeżeli są tylko zaopatrzone podpisem oraz przeterminowane i to zarówno protestowane jak i nie protestowane;
3)
asygnaty kasowe, akredytywy, polecenia wypłaty i przekazy: są to zlecenia wypłaty pieniężnej osobie określonej lub okazicielowi, wystawione przez instytucje państwowe, samorządowe, banki, firmy handlowe albo inne osoby fizyczne lub prawne. Dokumenty te są wystawiane przeważnie na zwykłym papierze firmowym, a nie na blankietach, jak np. weksle lub czeki;
4)
pocztowe kupony międzynarodowe na odpowiedź w ilości ponad trzy blankiety (kupony) w jednej przesyłce pocztowej.
§  3.
Papierami procentowymi w rozumieniu instrukcji niniejszej są również:
1)
listy hipoteczne i gruntowe, o ile odnoszą się do wierzytelności oprocentowanych;
2)
skrypty dłużne oprocentowane;
3)
obligacje i listy zastawne;
4)
renty kapitałowe.
§  4.
Nie podlega zakazowi wysyłanie (wywóz) zagranicę:
1)
polis ubezpieczeniowych, wystawianych przez polskie towarzystwa ubezpieczeniowe;
2)
nie wypełnionych i nie zaopatrzonych podpisami blankietów wekslowych i czekowych;
3)
pokwitowań odbioru należności, jeżeli nie zawierają poleceń wypłaty;
4)
trzech pocztowych kuponów międzynarodowych na odpowiedź w jednej przesyłce pocztowej.
§  5.
Urzędy pocztowe przyjmują do wysłania zagranicę krajowe i zagraniczne środki płatnicze, papiery procentowe i dywidendowe, kupony od takich papierów, książeczki oszczędnościowe i wkładkowe w nadawanych w stanie otwartym listach poleconych oraz listach i paczkach z podaną wartością na podstawie zezwoleń Komisji Dewizowej względnie zaświadczeń Narodowego Banku Polskiego lub banku dewizowego, stwierdzających udzielenie zezwolenia przez Komisję Dewizową.

Złoto można przesyłać za zezwoleniem (zaświadczeniem) w nadawanych w stanie otwartym listach poleconych oraz w paczkach z podaną wartością.

§  6.
Banki dewizowe mogą bez specjalnego zezwolenia wysyłać lub przekazywać pocztą zagranicę zagraniczne środki płatnicze, a w ramach generalnych lub specjalnych zezwoleń Komisji Dewizowej także krajowe środki płatnicze, papiery procentowe i dywidendowe, kupony od takich papierów oraz książeczki oszczędnościowe i wkładkowe, bez obowiązku okazywania zawartości takich przesyłek przy nadawaniu ich na poczcie.

Tego rodzaju przesyłki pocztowe muszą być nadawane na pocztę przez banki dewizowe za pomocą oddzielnej książki nadawczej przy czym w rubryce "Uwagi" powinna być podana dokładna zawartość przesyłki.

Przy wysyłaniu zagranicę przesyłek pocztowych zawierających krajowe środki płatnicze, papiery procentowe i dywidendowe, kupony od takich papierów oraz książeczki oszczędnościowe i wkładkowe, banki dewizowe podają w rubryce "Uwagi" książki nadawczej, numer i datę odpowiedniego zezwolenia (generalnego lub specjalnego) Komisji Dewizowej.

Przesyłki takie powinny być zaopatrzone na stronie adresowej odciskiem stempla: "Wolna od kontroli dewizowej w myśl § 6 instr. p. d.".

§  7.
Wysyłanie (wywóz) i przekazywanie zagranicę wartości, wyszczególnionych w § 1 niniejszej instrukcji, odbywać się może tylko na podstawie zezwoleń Komisji Dewizowej względnie zaświadczeń Narodowego Banku Polskiego lub banku dewizowego, wystawionych na formularzach według wzoru Nr 1 lub 2, zawierających stwierdzenie, że wysłanie (wywóz) lub przekazanie ma się odbyć za pośrednictwem poczty. Pism, kierowanych do stron przez banki celem zawiadomienia ich o udzieleniu zezwolenia, nie należy utożsamiać z zezwoleniem (zaświadczeniem), wystawionym na formularzu.