Rozdział 5 - Okresy przyznawania pomocy materialnej. - Wykonanie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 1964 r. w sprawie pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych oraz warunków korzystania z domów i stołówek studenckich.

Monitor Polski

M.P.1964.61.283

Akt utracił moc
Wersja od: 5 września 1964 r.

Rozdział 5

Okresy przyznawania pomocy materialnej.

§  14.
1.
Pomoc materialną przyznaje się na okres nie dłuższy niż:
1)pieniężny zasiłek dla studentów 1 semestru I roku studiówod 1 października do 28 lutego,
2)pieniężne stypendium zwyczajne (całkowite i częściowe):
a) dla 2 semestru I roku studiówod 1 marca do 31 lipca,
b) dla II i wyższych lat studiówod 1 października do 31 lipca,
3)pieniężne stypendium fundowaneod 1 stycznia do końca studiów z wyłączeniem miesięcy sierpnia i września,
4)pieniężne stypendium naukoweod 1 października lub później do końca studiów z wyłączeniem miesięcy sierpnia i września,
5)pieniężny zasiłek zwrotnyna okres do jednego semestru (łącznie nie dłużej niż trzy semestry, tj. przez 15 miesięcy w ciągu całego okresu studiów),
6)bezgotówkowe stypendium stołówkowe i mieszkanioweod 1 października do 30 czerwca,
7)pomoc rzeczową w postaci prawa do korzystania za ustaloną opłatą ze stołówki studenckiej lub zakwaterowania w domu studenckimod 1 października do 30 czerwca.
2.
Pomoc materialna może być udzielana również na okres krótszy niż określony w ust. 1.
3.
Studentom ostatniego roku studiów czteroletnich (ośmiosemestralnych), pięcioletnich (dziesięciosemestralnych) i sześcioletnich (dwunastosemestralnych) przyznaje się pieniężne stypendia fundowane, naukowe i zwyczajne na okres do 31 lipca, a studentom ostatniego roku studiów cztero i półletnich (dziewięciosemestralnych) lub pięcio i półletnich (jedenastosemestralnych) - na okres do 31 marca.
4.
Studenci korzystający z pieniężnej pomocy stypendialnej, którym dziekan udzielił urlopu wskutek ciężkiej i długotrwałej choroby, mogą na wniosek rady wydziałowej (uczelnianej) Zrzeszenia Studentów Polskich na podstawie decyzji dziekana nadal otrzymywać stypendium zwyczajne lub naukowe, a za zgodą fundatora również fundowane nie dłużej jednak niż przez jeden rok szkolny (przez 10 miesięcy), jeżeli nie korzystają w tym czasie z usług zakładów społecznych służby zdrowia (szpitali, sanatoriów, zakładów profilaktycznych itp.) i jeżeli wymaga tego ich sytuacja materialna. Studentom tym w czasie przebywania w zakładzie społecznym służby zdrowia dziekan może przyznać zasiłek losowy.
5.
Student, który powrócił na ten sam semestr z urlopu dziekańskiego udzielonego mu w roku poprzednim do końca trwania semestru na skutek długotrwałej choroby lub też wypadku losowego, ma prawo do ubiegania się o pomoc materialną.
6.
Stypendystom-studentom ostatniego roku studiów, którzy zgodnie z regulaminem studiów zobowiązani są do złożenia egzaminów magisterskich (dyplomowych) po dniu 31 lipca lub po dniu 31 marca, albo którym władze uczelni przedłużyły zgodnie z regulaminem studiów i zarządzeniami ministrów, którym podlegają szkoły wyższe, terminy składania tych egzaminów, rektorzy mogą na wniosek dziekanów przyznać pieniężne zasiłki zwrotne, jeżeli korzystali z pieniężnych stypendiów zwyczajnych lub naukowych.
7.
Studentom, o których mowa w ust. 6, jeżeli pobierali stypendia fundowane, mogą być za zgodą fundatorów w wymienionym w ust. 6 okresie nadal wypłacane stypendia fundowane, jednak nie dłużej niż przez 3 miesiące.
8.
Do studentów, którzy uzyskali zezwolenie na powtórzenie ostatniego roku studiów, stosuje się odpowiednio przepis ust. 4.
9.
Studentom akademii medycznych na kierunkach stomatologicznym i farmaceutycznym wypłaca się stypendia pieniężne za cały okres zdawania egzaminów dyplomowych zgodnie z regulaminem studiów, nie dłużej jednak niż do końca roku kalendarzowego, w którym pobierający stypendium przesłuchał wykłady i uzyskał zaliczenie ćwiczeń ostatniego roku studiów.
10.
Stypendium pieniężne fundowane lub zwyczajne nie przysługuje za okresy odbywania przez studenta płatnej praktyki. Wyjątek stanowi miesiąc lipiec, za który student, niezależnie od wynagrodzenia za praktykę, może otrzymać również stypendium fundowane lub zwyczajne.
11.
Jeżeli student korzystający ze stypendium naukowego odbywa płatną praktykę w miesiącach, za które wypłacane są te stypendia, otrzymuje w tym okresie tylko różnicę między wysokością pobieranego wynagrodzenia za praktykę a wysokością stypendium naukowego.
§  15.
Dziekani wydziałów obowiązani są informować jednostki fundujące o postępach w nauce stypendystów co najmniej jeden raz w roku po zakończeniu letniej sesji egzaminacyjnej oraz o dacie uzyskania przez stypendystę dyplomu lub o ewentualnym skreśleniu z listy studentów.
§  16.
1.
Studentom niewidomym, chorym na gruźlicę oraz pełnym sierotom rektor szkoły wyższej może na wniosek rady wydziałowej (uczelnianej) Zrzeszenia Studentów Polskich przyznać stypendium pieniężne, stołówkowe i mieszkaniowe również na okresy, w których pomoc stypendialna jest przyznawana, jeżeli tego wymaga ich sytuacja materialna.
2.
Studenci nie wymienieni w ust. 1 mogą korzystać ze stypendiów stołówkowych lub mieszkaniowych przez okres dłuższy niż określony w § 14 tylko w wyjątkowych i szczególnie uzasadnionych wypadkach na podstawie decyzji rektora.
§  17.
Pieniężne stypendia fundowane, naukowe i zwyczajne oraz zasiłki zwrotne wypłacane są w dniach od 5 do 12 każdego miesiąca.
§  18.
1.
Stypendiów stołówkowych i mieszkaniowych nie wypłaca się studentom w pieniądzach.
2.
Stypendia stołówkowe przydzielane są w bonach imiennych, a mieszkaniowe w formie ogłaszania list imiennych studentów, którym zostały zapewnione kwatery w domach studenckich i przydzielone stypendia mieszkaniowe całkowite lub częściowe. Pomoc rzeczowa (§ 1 pkt 9) przydzielana jest w formie ogłaszania list imiennych studentów.
3.
Terminy wydawania i przedłużania ważności stypendialnych bonów stołówkowych oraz ogłaszania list imiennych studentów, którym przyznane zostały stypendia mieszkaniowe bądź pomoc rzeczowa, określają rektorzy szkół wyższych.