Wykonanie postanowień rezolucji nr 883 Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 11 listopada 1993 r. dotyczących środków podjętych wobec Libii.

Monitor Polski

M.P.1994.17.129

Akt utracił moc
Wersja od: 7 marca 1994 r.

UCHWAŁA Nr 8
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 marca 1994 r.
w sprawie wykonania postanowień rezolucji nr 883 Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 11 listopada 1993 r. dotyczących środków podjętych wobec Libii.

W związku z rezolucją nr 883 Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 11 listopada 1993 r., dotyczącą środków podjętych wobec Libii, zwaną dalej "rezolucją", i w nawiązaniu do uchwały nr 46 Rady Ministrów z dnia 5 maja 1992 r. w sprawie wykonania postanowień rezolucji Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych nr 748 z dnia 30 marca 1992 r. w sprawie sankcji wobec Libii, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą opracuje projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia zakazu wywozu do Libii jakichkolwiek urządzeń lub części wymienionych w załączniku do niniejszej uchwały.
Ministrowie Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Obrony Narodowej:
1)
spowodują wydanie zakazu dokonywania wszelkich transakcji handlowych z Libijskimi Arabskimi Liniami Lotniczymi przez obywateli polskich lub z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, łącznie z honorowaniem lub potwierdzaniem jakichkolwiek biletów lub innych dokumentów wydanych przez te linie,
2)
wystąpią z odpowiednimi wnioskami legislacyjnymi ustanawiającymi wydanie zakazu:
a)
obywatelom polskim lub z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zawierania lub odnawiania umów o udostępnienie do użytku Libii jakichkolwiek samolotów albo części do samolotów, lub o świadczenie usług inżynieryjnych albo konserwacyjnych w stosunku do jakiegokolwiek samolotu lub części do samolotu na terytorium Libii,
b)
realizacji przez obywateli polskich lub z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dostaw jakichkolwiek materiałów przeznaczonych do budowy, naprawy lub konserwacji libijskich lotnisk cywilnych lub wojskowych i związanych z nimi urządzeń i sprzętu, lub jakichkolwiek usług inżynieryjnych albo innych usług oraz części przeznaczonych do konserwacji jakichkolwiek libijskich lotnisk cywilnych lub wojskowych i związanych z nimi urządzeń i sprzętu, z wyjątkiem wyposażenia awaryjnego oraz wyposażenia i sprzętu bezpośrednio służącego kontroli cywilnego ruchu lotniczego,
3)
spowodują wydanie zakazu obywatelom polskim lub z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prowadzenia jakiegokolwiek poradnictwa, pomocy lub szkolenia libijskich pilotów, mechaników pokładowych albo obsługi naziemnej związanej z funkcjonowaniem samolotów i lotnisk na terenie Libii,
4)
spowodują wydanie nakazu natychmiastowego i całkowitego zamknięcia biura Libijskich Arabskich Linii Lotniczych w Polsce.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do podjęcia odpowiednich działań mających na celu nieodnawianie przez obywateli polskich lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jakiegokolwiek bezpośredniego ubezpieczenia samolotów libijskich.
1.
Ministrowie: Finansów, Transportu i Gospodarki Morskiej, Współpracy Gospodarczej z Zagranicą oraz Obrony Narodowej przekażą Ministrowi Spraw Zagranicznych informacje o podjętych działaniach, zgodnie z niniejszą uchwałą, w terminie 15 dni od dnia jej ogłoszenia.
2.
Zobowiązuje się Ministrów: Transportu i Gospodarki Morskiej, Spraw Wewnętrznych oraz Obrony Narodowej do przekazania Ministrowi Współpracy Gospodarczej z Zagranicą danych o stratach finansowych spowodowanych wykonaniem przez Polskę postanowień rezolucji nr 748 z dnia 30 marca 1992 r. oraz rezolucji nr 883 z dnia 11 listopada 1993 r.
Zobowiązuje się Ministra Spraw Zagranicznych do:
1)
koordynowania działań wynikających z niniejszej uchwały,
2)
notyfikowania Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych o środkach podjętych wobec Libii w wykonaniu postanowień punktów 3-7 rezolucji.
Środki podjęte wobec Libii w wykonaniu niniejszej uchwały oraz uchwały nr 46 Rady Ministrów z dnia 5 maja 1992 r. zostaną natychmiast zawieszone z chwilą, kiedy Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych poinformuje Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych o tym, że ustały przyczyny podjęcia przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucji nr 731 (1992), 748 (1992) i 883 (1993).
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia i podlega ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK

1. Pompy o średniej i dużej mocy, których pojemność jest równa lub większa niż 350 m3/godz., a człony napędzające (turbiny gazowe i silniki elektryczne) są przeznaczone do użytku w transporcie ropy naftowej i gazu ziemnego.

2. Sprzęt przeznaczony do użytku w eksportowych stacjach końcowych ropy naftowej:

1) boje przeładunkowe lub pojedyncze beczki cumownicze (spm),

2) przewody giętkie do łączenia podwodnych rur rozgałęźnych z pojedynczymi beczkami cumowniczymi i pływającymi przewodami przeładunkowymi (od 12 do 16 cali),

3) łańcuchy kotwiczne.

3. Sprzęt nie przeznaczony wyłącznie do użytku w eksportowych stacjach końcowych ropy naftowej, który jednak z powodu swojej dużej pojemności może być użyty do tego celu:

1) pompy przeładunkowe wysokiej pojemności (4 000 m3/godz.) i o niewielkim spadzie (10 barów),

2) pompy wspomagające o tym samym przedziale natężenia przepływu,

3) przyrządy do zespołowej kontroli rurociągu i urządzenia do oczyszczania (tzn. do zatrzymywania spadku zawartości węgla) (od 16 cali wzwyż),

4) urządzenia dozujące wysokiej pojemności (1 000 m3/godz. lub więcej).

4. Sprzęt rafineryjny:

1) kotły odpowiadające standardom nr 1 Amerykańskiego Towarzystwa Inżynierów Mechaników - American Society of Mechanical Engineers,

2) piece odpowiadające standardom nr 8 Amerykańskiego Towarzystwa Inżynierów Mechaników,

3) kolumny frakcyjne odpowiadające standardom nr 8 Amerykańskiego Towarzystwa Inżynierów Mechaników,

4) pompy odpowiadające standardom nr 610 Amerykańskiego Instytutu Ropy Naftowej - American Petroleum Institute,

5) reaktory katalityczne odpowiadające standardom nr 8 Amerykańskiego Towarzystwa Inżynierów Mechaników,

6) katalizatory preparowane, zawierające następujące pierwiastki:

a) katalizatory zawierające platynę,

b) katalizatory zawierające molibden.

5. Części zamienne przeznaczone do powyższych pozycji 1-4.